YAZARLAR

Koridor


Koridor benim yolculuğum aslında. Geçmişte radyodaki ilk programlarımdan birinin ismi, İlhan İrem’den kaynaklı bir yol mekanı, kendimi bulma, sesimi duyurma derken; yıllar sonra yazılarımın yolculuğunun mekanı oldu şimdi de… “Ben, koridorun öteki ucundayım sizin yolunuz uzun lakin…”

Koridor’da bakalım nelerle karşılacağız, umarım güzel olur yolculuğumuz. “Kavuşmamız şarkı şarkı olacak. Yürüyün. Öyle çılgın… Öyle sakin…” diyen üstadın sözü üstüne söz söylemek gibi olmazsa Kavuşmalarımız her konuda ve her şeye ait olacak.

-Beyza Cumbul-

Başak Yavuz'la Take Five

Caz müzisyenleriyle beş soru beş cevaplık söyleşi: Kahve molanızda caz müzisyenlerinin dünyasına konuk olun. Kimleri dinlerler, en son hangi kitabı severek okudular, bu aralar ne işlerle meşguller.

-Başak Yavuz-

Ayın Görünmeyen Yüzü

Ne senin hangi sıfatla bu satırları okuduğuna dair bir fikrim var ne de sen okurken kaç yaşında olacağıma dair en ufak bir tahminim. Ya ben bir şeyler yazdım bir baksana dediğim bir arkadaşım mısın, bilmiyorum. Belki daha önce hiç gitmediğim bir şehirde oturan akrabamsın, belki eski bir aşkım ya da arkadaşım. Hatta belki de hayatım boyunca yüzünü bile görmeyeceğim ama daha önemlisi bir şekilde benimle aynı şeyleri hissetmiş bir yabancısın.

Merhaba!

Artık birbirimize yabancı kalmayalım diye hissettiklerimizi anlatmak için buradayım ve sen de artık bu işin içindesin. Eğer çok önemliyse bilmen, dünyasını kar küresine sığdırmış bir kadınım ve sen de oraya davetlisin.

-Gizay Tabanlıoğlu-

Bin Doz Öfkeli

Çok sevdiğim bir Melis Danişmend şarkısıdır Bin Doz Öfke. 8 yıldır bu isim altında birçok şeyi başarmış bulunmaktayım ve bunun için kendisine sonsuza kadar minnettarım. Neden öfkelisin diyorlar bana genelde. Aslında çok pozitif ve her şeye gülen bir insanım. Yazılarımda bu yansıyorsa affola ama şurada iki lafın belini kırıyoruz. It’s Only Rock’n Roll…

Aklınıza gelebilecek her türlü şey için sizinle kavuşmaktan büyük bir mutluluk duyarım. Çoğu zaman elimde kalem ve defter ile aklıma geleni kağıda yazmakla meşgulüm Zamanım müzik ile değerli. Müzik konuşalım mı?

-Buket Kalkan-

Kültür & Sanat Yörüngesi

2005 yılında yayımlanan Günlerden Bir Gün romanım ile Kültür&Sanat yörüngesi içerisine hiç çıkmamak üzere girdim. Kültür etkinliklerinin ajandasını tutup, başta edebiyat ve sinema olmak üzere sanat adına beni heyecanlandıran ne varsa yazma eğilimi içerisindeyim.

Kitaplar, sinema, diziler, tiyatro, sergiler, müzik…; sanat adına yörüngeme giren, merakımı cezbeden ne varsa hepsini sizlerle burada paylaşacak olmanın heyecanını yaşayacağım. Merakınızın cezbedilmesini istemez misiniz?

-Aynur Kulak-

Eleştiri Sokağı


Bu yazı serisi kısaca kendi beğendiğim, beğenmediğim, üzerine konuşmak istediğim şarkılar üzerine bir yazı serisi olacak. Öncelikle yorumlarımın çoğu subjektif olmakla birlikte hem müzisyen hem de şarkı yazarı olarak teknik eleştirilerde de bulunacağım. Olur da eleştirdiğim, hoşuna gitmeyen birkaç şey söylemiş olduğum bir sanatçıysan ve buraları okuyorsan “müzisyen ve yazar olmadan yazması kolay” demeyesin diye “subjektiflik” vurgusunu yapıyorum. Her şeye rağmen rahatsız olacaksan o da senin özgürlüğün tabii. Bu bir herhangi insanın herhangi birkaç yorumuyla benzeşebilir. Yer yer altı dolu yer yer de sahiden az önce dediğim gibi sokakta birine dinlettiğin zaman alacağın altı boş tepkileri yazacağım anlayacağın. Ama seni bu “altı boş tepkiler” tatmin etmediği sürece midende bir yılan dolaşacak. O yüzden değerliler.

Bir diğer konu ise neden kimliğimi gizli tutmamla ilgili. Spontane bir karar olmakla birlikte belki de bir “müzik değerlendiren insan” olarak kafalarda yer edinmek istemeyişime de gayet zıt düşmeyen bir karar. Kim bilir ilerde bir zaman açıklayabilirim. O da keyfimize bağlı. Seninle (okuyan)  benim (yazan) etkileşimimizin yönlendireceği bir sürecin sonucu olan bir keyif. Haydi. Okudukça keyiflenesin o zaman!

-Sarp T.-

Hayatın Renkleri

Sanatı yaşamımızın hangi döneminde yakalarsak yakalayalım bize verdiği pek çok şey var. Mesela ben matematik ve fen ağırlıklı bir eğitim sonrasında İngiltere’de yaşamaya başladığım yıllarda sanatla iç içe oldum. Sanatın her bir dalının, insanı ne kadar çok etkileyebileceğini hatta insanoğlunun yaralarını nasıl iyileştirebileceğini fark ettim. Lloyd Webber’den, Banksy’ye, David Hockney’den Lucian Freud’a pek çok sanatçının eserleriyle yollarım kesişti.

Burada sizlerle sergilerden müzikallere, danstan tiyatroya,… Yani hayatımın içinde sanata dair ne varsa sizlerle paylaşmayı umuyorum.

-Ali İhsan Api-

Deha Etabek

3 Boyutlu modelleme artık her yerde karşımıza çıkmakta. Televizyonda bol çikolatalı, ağızda dağılan kurabiye reklamlarından, hayretler içinde izlediğimiz süper kahramanlı sinema filmlerine, oynadığımız oyunlarda bizi kendine bağlayan hayali bir dünyadan, 3 boyutlu yazıcıyla aldığımız çıktılara kadar hayatımızın her yerinde diyebiliriz. İnsanlar izlediklerinden-gördüklerinden memnun. Kimse neyin nasıl yapıldığını merak etmiyor. Sadece hayret etmek istiyoruz, bizi etkileyen nesnelere yöneliyoruz.

Peki nasıl yapılmış ki bunlar? Hangi tekniklerle? Hangi programlarla? İşte bu bölümde bunları değerlendireceğiz.Eleştiri ve açıklamalarla yapılan işlere bakıp bu ütopik dünyaya yelken açacağız.

-Deha Etabek-

İskelet

Yurttan ve Dünyadan Rock Müziğin Heavy Metal’le buluştuğu, sert müzik türlerinin her bir tarzının, efsanelerden genç kuşağa tüm isimlerinin yer aldığı bu muhteşem bölümde Rock’N Roll çılgınlığını, Gitarın Distortion’ını ve Heavy Metal’in tavizsiz dik duruşunu ruhunuza kadar hissedeceksiniz. Bu bölümde, röportajlar, albüm kritikleri, yazılar, ölümsüz sanatçılar ve çok daha fazlası sizleri bekliyor olacak.

Ruhunuzu Rock ve Heavy Metal’in gücüne ve sonsuzluğuna teslim etmeye hazır mısınız?

-Gökhan Toker-

Hobi ve Yaşam

Resim, heykel, tezhip, ağaç işleri, outdoor kampçılık, dağcılık, maketçilik, fotoğrafçılık, minyatür sanatı, akvaryum, balık avcılığı, bahçe-botanik, koleksiyonculuk, doğada hayatta kalma teknikleri ve daha bir sürü hobi ve outdoor yaşam ile ilgili, bilgiler, tüyolar, tanıtım ve röportajlar…

-Abdurrahman Özdemir-

Korku Sayfaları Arasında

Bu hikâyeler, sinemada yok! Korku sinemasının henüz keşfetmediği korku edebiyatına raflarını açanlar için kitap tavsiyeleri “Korkulu Sayfalar Arasında” bölümünde sizi bekliyor!

Geceleri de okuyabilirsiniz! Tabii, korkmazsanız…

-Gizem Şimşek Kaya-

Yeni Arayışlar

Müzikte, edebiyatta, tiyatroda, kısaca sanat ve hayatta, kişisel yeni arayışlarımın; ben merkezinden, siz merceğine geçiş alanı…

-Can Dedeoğlu-

Kulak Misafiri

Başlangıcından bugüne ryhtm’n blues, rock ‘n’ roll, symphonic rock, art rock, folk rock, funk ve diğerleri; hiçbir türde sınırlandırılamayanlar…

-Bülent Seyitdanlıoğlu-

Hariçten Gazel


Elimde fırçalarım, önüme gelen her yeri, her şeyi boyamakla meşgulüm. Bazen de röportajlarla, yazılarla başınızı ağrıtacağım. Aslında tam da “Anlatamam çizmem lazım” gibi bir şey. Biraz müzik, fazlasıyla sanat…

-Hande Özdemir-

Can Emed ile Sürrealizm

Sürrealist sanatçı Can Emed, her ay Sürrealizm ekolü ve Airbrush tekniği ile ilgili bir yolculuğa çıkarıyor.

-Can Emed-

Genomu Sen

Yapılan her türlü eyleme yolculuk demekte bir sakınca yok. Hikâyesi sizsiniz; neyi var neyi yok, sizde oluşuyor, sizde bitiyor çünkü.

İnsanın evrendeki yolculuğu, insanın evrimdeki yolculuğu ve tüm ardılları… Çok mu sere serpe alanların gereksiz sıkıştırmalarıyla örülüyüz? Ses çıkarmadan ve ilişmeden geçip gitsek olmaz mı? Yanıt aradıkça, daha fazla yanıtsız kalıyoruz sanki. Zamanın bir yerinde bıraktığımız izlere rastlayanlar, kaygıdan başka bir şey göremiyorlar ondan sonra da. Dışına çıkmaya ya da ayak uydurmaya çabaladıkça batıyoruz; ah akış! Ve bırakmak, olması gereken -tek- şey; yok mu öğreten? Kim öğretebilir ki cesareti?!.

Oradan buradan kesitler alan ve yerine koymamayı tercih eden bir derlemeler yumağı var önünüzde. Bi’ amacı yok; düzensizliğe meyletmiş ve kaosu anlamaya çalışmış sadece…

-Kenan Yaşar-

Müzikli Kız

Müzik yazıları, etkinlik önerileri, kritikler, analizler, röportajlar ve yaşama dair kalbimden geçenlerle, müzikli buluşma noktamız NouvArt’tayım.

-Seçil Altınöz-

Şeyler


Birhan Keskin’in dediği gibi “Sana buraya bazı ‘şeyler’ koyuyorum.” Edebi şeyler, felsefi şeyler, sanatlı şeyler… Güzel şeyler, çirkin şeyler, korkunç şeyler… Basit şeyler, karmaşık şeyler, karmakarışık şeyler… Aynı şeyler, başka şeyler, bambaşka şeyler… (Semper tres)

~ Halil Gediz ~

Efsunlu Fısıltılar

Bir yağmur damlası gibi dökülür yeryüzüne cümleler. Yere varış süresince hangi anıları içinde barındırır ve hangi farklı anılara dönüşür?

Bu tek başına bir yolculuk değil, birlikte gelişecek bir serüven. Insana ait her şey efsunlu fısıltıların içinde.

-Sanem Uçar-

İrem Derlen ile Ben SES'im

Önce ses  vardı… Dünyada hiçbir kültür yoktur ki evrenin sesinden bahsetmesin. Ses her yerdedir. Her organizmanın ve evrendeki her objenin kendine ait bir titreşim frekansı vardır.  Ses evrenin temelidir. 

Sağlıklı titreşimleri yakalayıp bedenimizi akord ederek beden – zihin – ruh dengemizi yeniden kurmak ve farkındalığımızı artırmak için sesin kullanıldığı birbirinden farklı yöntem ve uygulamaları ele alacağım (doğaçlamalar, mantralar, vokâl tonlamalar, ses çatalları, ses çanakları, gonglar, fiziksel egzersizler, şarkı söyleme, nefes çalışmaları..) yazılarımla bu heyecanlı yolculukta birlikte olmak üzere!

-İrem Derlen-

Bog Te Video

Burada mümkün mertebe spor içerisinde arkada kalmış hikâyeleri paylaşmaya çalışacağım. Bunlar bazen sanat ile de alâkalı olacak, bazen hayat ile alâkalı olacak. Siz bu satırları okurken ben ilk hikâyeyi yazmaya başladım bile. Umarım okurken keyif alırsınız zira ben yazarken keyif almadığım herhangi bir yazıyı buraya koymayacağım çünkü.

-Furkan Zengin-

IDIL ~ Od Iyesi | Dans, Ateş, Interdisipliner Yaratıcı Hareket

Dans nedir? Kültürler ve politikalar sanatsal ve sosyal dansları nasıl etkiler? Hareket nedir? Duygularınızı tetikleyen müziklere nasıl hareket edersiniz? Müzik duyguları harekete geçirir. Müzik olmasa da bir duyguyu ifade etmek için hareketler kullansak. Estetiği düşünmeden çizsek ve dans etsek. İmge ve sembollerden yararlansak. Çocukluğun yaratıcılığını körelten öğrenilmiş kalıpları – belki ateşle yok edip……. belki ateşin ilhamıyla – yeniden yapılandırıp insan olmanın kırılganlığındaki duygusal kuvveti keşfetmek üzere bir yolculuğa çıkabiliriz.

-Özlem İdilsu-

Görüyorum


Başlangıçtan bugüne resim sanatının gelişimi, sanatçı konuşmaları, müze gezmelerinde ki, katıldığım kurslarda ki gözlemlerim. Katıldığım Sanatçıların workshopları ile ilgili anlatımlar yer alacaktır. Hadi buyrun o vakit…

-Esen Altan-

Berlin'in Günahları

KHK ile işten atılan bir akademisyenin, hiç görmediği babasının mezarını bulmak için gittiği Berlin’de kendisini içinde bulduğu bir cinayet sarmalı… Berlin’in Günahları, her bölümünde katile bir adım daha yaklaşacağınız soluksuz bir polisiye tefrika.

Ya da katilden uzaklaşacağınız…

-Alper Kaya-

Pin It on Pinterest