Cher: “Özgürlüğün adı fil olunca, daha da büyüyor her şey”

0

Hayatının tamamını esaret altında, büyük bölümünü tek başına geçiren 36 yaşındaki bir filin esaretten kurtulup doğal hayat sığınağına yerleşmesinde ABD’li şarkıcı-oyuncu Cher önemli rol oynadı. Dünyaca ünlü sanatçı, yeni yaşamına yolcu etmek için ziyaret ettiği Kaavan isimli file serenat yaparak cesaret verdi.

Pakistan’da uzun yıllardır işkence çeken Kaavan adlı fil için korunmaya alınması kararı çıkmasında önemli rol oynayan ABD’li şarkıcı-oyuncu Cher, filin Kamboçya’daki bir hayvan sığınağına yerleşmesine de eşlik etti.

Hayatının tamamını esaret altında, büyük bölümünü tek başına geçiren 36 yaşındaki Kaavan’ı Kamboçya’ya uğurlamak için İslamabad’a giden Cher, ‘Düş, yüreğinin tuttuğu dilektir’ şarkısını söyleyerek file serenat yaptı.

4 yıllık çabanın sonucunda

Sri Lanka’nın Pakistan’a bebekken hediye etmesi sonucu kendisini İslamabad’daki Marghazar Hayvanat Bahçesi’nde bulan, burada yetersiz ve uygunsuz bir alanda tutulduğundan hareket edemeyip şişmanlayan ve tırnaklarında kırılmalar meydana gelen Kaavan, 2012’de partnerinin ölmesinden beri ‘dünyanın en yalnız fili’ diye niteleniyordu. Makus talihinin değişmesi için sosyal medyada yapılan paylaşımları gören Cher, 2016’dan itibaren filin işkence şartlarındaki esaretten kurtarılması ve doğal yaşam alanına yerleştirilmesi için seferber oldu.

Dünyaca ünlü sanatçının liderliğindeki kampanya, bu yılın mayıs ayında İslamabad Yüksek Mahkemesi’nden berbat şartlardaki hayvanat bahçesinin kapatılması ve filin koruma altına alınması kararı çıkarmayı başardı. Karar kapsamında Four Paws (Dört Pati) isimli hayvanları koruma örgütüne Kaavan’ı yeniden yerleştirme izni verildi. 

Beklenen haber nihayet bu sabah geldi. Cher’in kurucularından olduğu Free The Wild (Yabanı Özgür Bırak) isimli örgütün Instagram hesabından Kaavan’ın uçağa bindirildiği ve Kamboçya yolculuğunun başladığı duyuruldu. Öncesinde Four Paws’dan uzmanlar, fili, uçuşa uyum sağlayabilmesi için kapalı alanda ve gürültüler eşliğinde muzla ödüllendirerek teşvik ettikleri bir eğitimden geçirdi.

Doğal yollarla beslenecek

Kamboçya’daki doğal yaşam sığınağı da Facebook sayfasından Kaavan’ın artık geniş bir cangıl alanında yaşayacağı, doğal yollardan besleneceği, ama arada bir tatlıya düşkünlüğünü tatmin için özel meyve servisi alacağı müjdesini verdi. 

Kaavan yalnızlıktan da kurtulacak, zira doğal yaşam sığınağında halihazırda üç fil yaşıyor. 

Cher: Öyle gurur duyuyorum ki

Smithsonian kanalının fil hakkında çektiği belgesele konuşan Cher, şunları söyledi: “Twitter’da Kaavan’ın durumundan haberdar olduğumda, bunu nasıl düzeltebileceğimi düşündüm. Binlerce kilometre uzakta 17 yıldır bir kulübeye zincirlenmiş bir fili nasıl kurtarabilirdim? Böylece Free The Wild’ın en büyük kurtarma eylemi gerçekleşti. Bundan öyle gurur duyuyorum ki.”

Pakistan Başbakanı tarafından kabul edildi

Cuma günü İslamabad’da Kaavan’a moral vermenin yanısıra Başbakan İmran Han’ı da ziyaret eden ve Kamboçya’ya taşıma operasyonuna desteğinden ötürü teşekkür eden Cher, eski kriket yıldızı Pakistan liderinden aynı şekilde mukabele gördü.

Sputniknews
Önceki İçerikBatuhan Kordel’den yeni şarkı: “Teşekkür”
Sonraki İçerikÖne Çıkanlar #Ekim #Kasım
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments