Gizem Akkoyunoğlu’nun ikinci kişisel sergisi: “Nerede Duruyorsun?”

“Biz aşağıdan yukarıya taşınmaması gerekeni taşıyoruz. Biz güç kullanarak değil, eylemsizlikten gizlice akan ve büyüyene eklenen özsuyuz. Bilinmeyen yolları canlı maddenin açıklanamaz yasalarını biliyoruz. Biz yeryüzüne ait olanda uyuyanı, ölü olup da yine de canlıya gireni taşıyoruz.” ¹

Gizem Akkoyunoğlu24 Ocak – 1 Mart 2020 tarihlerinde SANATORIUM‘da gerçekleşecek “Nerede Duruyorsun?” başlığını taşıyan ikinci kişisel sergisinde, geçmişten günümüze insanın kavram olarak içinde kaybolduğu “araf”ı konu alır. İnsan benliğini biricik kılan segmentlerden oluşan sergi; zamansız, herhangi bir coğrafi veri taşımayan öğelerle bir yüzleşme alanı yaratmayı amaçlar.

İzleyicileri sergi alanına geçildiğinde duyumsanan derin karanlık hissi ile üç köpek karşılar. Akkoyunoğlu, Caspar David Friedrich’in “The Abbey in the Oakwood” işinden ilhamla ürettiği bu çalışmasında, Yunan mitolojisinde yeraltı krallığının girişinde durarak, burayı koruyan üç başlı köpek Cerberus’un bir uyarlamasını sunar. Bu karşılaşma, içeri girildiği düşünülürken dışarı çıkıyor olabileceğimize dair bir hissi kışkırtmayı amaçlar. Girişin ardından, nerede durduğumuz üzerine düşünmeye başlarken serginin bizi davet ettiği karanlığa dahil oluruz. Akkoyunoğlu’nun bize gösterdiği sahneler, kendi katmanlarımızın derinliklerine inmemiz için bizi davet eder. 

¹ C. G. Jung, Kırmızı Kitap, Kaknüs Yayınları, Sf. 370

SANATORIUM

A: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han, D:No:67/A, 34425 Beyoğlu
T: 0(212) 293 67 17
W: www.sanatorium.com.tr

Etiketler

0 yorum “Gizem Akkoyunoğlu’nun ikinci kişisel sergisi: “Nerede Duruyorsun?””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest