Kerem Ozan Bayraktar’ın kişisel sergisi: “Kayalar ve Rüzgârlar, Mikroplar ve Kelimeler”

0

Kerem Ozan Bayraktar’ın kişisel sergisi, “Kayalar ve Rüzgârlar, Mikroplar ve Kelimeler” yeryüzünde yaşamı düşünmekle ilgileniyor. Kerem’in son dönemde üzerinde çalıştığı Büyük Oksidasyon Vakası (2019) ile varyasyon ve çeşitliliğe dair sorulardan yola çıkan sergi, 5 Eylül’de SANATORIUM’da açılacak. Serginin küratörlüğünü Kevser Güler üstleniyor.

Yaşama dair akışların, ilişkilerin materyalist bir şekilde temellendirilmesinin imkanlarıyla ilgilenen sanatçı, çeşitlilik, varyasyon ve karmaşıklık ile bunları mümkün kılan hareket, dönüşüm ve akış fikirlerine dair imgelerden hareket ediyor. Sergide, Kerem’in “Büyük Oksidasyon Vakası”nı illüstrasyonlar, görseller, infografikler, metinler ve simgelerle incelediği baskı çalışması ile bir videosu; canlılık ve hareket ilişkisine baktığı bitki, hayvan ve nesne portreleri, ve inorganik bir maddenin dönüşümünü irdeleyen nesne yerleştirmesi bulunuyor. Aynı zamanda sanatçının varyasyon ve çeşitlilik üzerine yapıtlarından minyatür ambulans çalışmaları ile gan çizim yöntemiyle ürettiği olası beden imajları sergileniyor. Sergi, yeryüzünde yaşamsal ilişkilerin dönüşüm ve zamansallığına bakarken, diğer yandan imgenin dönüşüm imkanlarına ve güncel dijital imge kavrayışına dair sorulara davet ediyor. Hareket ve hareketsizlik, canlı ve cansız, doğal ve yapay, temsil sorusuyla beraber dijital imge, veri ve bilgi de serginin temel meselelerinden bazıları.  
 
“Kayalar ve Rüzgârlar, Mikroplar ve Kelimeler” adını Manuel de Landa’ın Çizgisel Olmayan Tarih isimli kitabındaki bir cümleden alıyor. Kerem’in ilham verici bulduğu Çizgisel Olmayan Tarih bugün, maddeyi etkin bir fail olarak tanımlayan, doğa ile kültür ilişkisini öncelikle bu ikiliği bertaraf etmekle başlayarak düşünmeyi öneren, insan-merkezci ontolojileri sorunsallaştıran güçlü çalışmalardan biri.
 
Sergi ile beraber bir de kitap üretiliyor. Kerem Ozan Bayraktar’ın resimleri, serginin küratörü Kevser Güler’in, felsefeci Gaye Çankaya Eksen’in, sanatçı Sergen Şehitoğlu’nun metinsel çalışmaları ile şair Asuman Susam’ın bir şiirini kapsayan kitap, Dilara Sezgin tarafından tasarlanıyor. 
 
“Kayalar ve Rüzgârlar, Mikroplar ve Kelimeler” 5 Eylül – 20 Ekim, 2019 tarihleri arasında, SANATORIUM’da izlenebilir.

Sanatorium

A: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han, D:No:67/A, 34425 Beyoğlu
T: 0(212) 293 67 17
W: www.sanatorium.com.tr

Önceki İçerikUzayda navigasyon teknolojisinde NASA’dan benzersiz bir buluş: Derin Uzay Atomik Saati
Sonraki İçerikYaratıcı Fikir: Taze Bitmiş ya da Taze Gelmiş!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments