Popüler kültüre amansız bir hizmet: Her ay single çıkarmak

"Bildiğiniz üzere dijital platformlar hayatımıza girdiği gibi müzik dinleme alışkanlığımızı da değiştirdi."

0

Beni az çok tanıyanlar, müzik sektöründe nelerden rahatsız olduğumu gayet iyi bilirler. Özellikle de remix albümlere ve konser formatında çekilen video kliplere neredeyse hiç tahammülüm yoktur. Ki kendimi bildim bileli böyledir bu durum. Bir türlü ısınamadığım ve benimseyemediğim başka bir durum ise; hemen her ay popüler kültürün uzantısı parçalar bestelenmesi ve bunlar belli bir sayıya ulaşınca da (genelde 7-8), hepsinin düzenlenip bir albüm hâline getirilmesi, hemen akabinde de piyasaya sürülmesi. Düşünülen ve amaçlanan belki de tek şey, gündemde kalabilmek ve mümkün olduğunca satabilmek. Sanatçı duruşuyla uzaktan yakından alakası olmayan bu gerçekliğin şu aşamada bizi sorgulatacağı iki önemli şey var aslında: Birincisi, soluksuz bir şekilde devam eden ve giderek daha da amaçsız bir hâl alan “single” üretiminin ülkemiz müzik perspektifi açısından bir sorun teşkil edip etmediği; ikincisiyse, bu üretimin geçerliliğini ve varlılığını devam ettirip ettiremeyeceği – hele ki popülaritenin geçerlilik olarak addedildiği ve hatta varoluş sebebi olarak görüldüğü günümüz gerçekliğinde -…

Bildiğiniz üzere dijital platformlar hayatımıza girdiği gibi müzik dinleme alışkanlığımızı da değiştirdi. Neredeyse CD albümünün yavaş yavaş öldüğü şu son birkaç yıl içinde albümler yerine sadece tek şarkılık single albümlere kaydı. Müzik piyasası o kadar içler açısı ki, albüm yapmak yerine daha çok dinlensin diye tek bir şarkı yayınlayıp sonrasında o şarkılar çok dinleniyorsa hemen albüm ya da plak formatında hayranlarıyla paylaşmak oluyor. Affedersiniz ama bu emek değildir.

Geçtiğimiz hafta Sabah gazetesini okuyordum. Gazetenin yazarı Özlem Avcı, çok severek dinlediğim Gökhan Türkmen ile röportaj yapmış. Gökhan Türkmen röportajda her ay bir şarkı çıkarıp seneye Eylül ayında bu şarkıları toplayıp plak formatında çıkarmak istediğini söylemiş. Saygı duyarım tabii ki ama albüm dinleme oranı bu kadar düştüğünü zannetmiyorum. İnsanlar zaten single değil bir albüm istiyor hayranı olduğu sanatçıdan. “Şarkılar 1 ayda tükeniyor sürekli üretmek lazım” diyen Gökhan Türkmen dinleyicinin albümü dinlemedikleri için kanalize olamadığını vurgulamış. Senin mesleğin müzisyenlik ise dinleyicine şarkı üretmek için albüm yapman gerekiyor ki yıllarca dinlensin.

Bu her ay şarkı çıkarma olayı yanılmıyorsam Tuna Kiremitçi ile başlamıştı. Tuna Kiremitçi benim çok sevdiğim bir müzisyen ve yazar. Tuna Kiremitçi her ay yanına bir kadın müzisyen alarak beraber şarkı söyleyip birkaç ay sonra bu şarkıları albüm formatına getirmişti. “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” adı verilen bu proje bayağı sevilmişti müzik dünyasında. Efendim Yıldız Tilbe olsun, Gonca Vuslateri ve Öykü Gürman gibi sevdiğimiz isimlerle şarkı söyleyip her ay dinleyicileriyle paylaşıyordu. Beğendik vesselam. Gelin görün ki bazı müzisyenlerimiz bu olayı o kadar çok benimsedi ki albüm yapmayı bırakıp single olayına giriştiler. Ogün Sanlısoy mesela. Albüm gelecek haberini öğrendiğimde çok sevinmiştim ama aslında gelen albüm değildi. Sadece tek bir şarkıydı. Ogün Sanlısoy bir röportajında her ay yeni şarkı çıkarıp sonrasında albüm formatına getirmek istediğini söylemişti. Duyunca inanamadım. Ogün Sanlısoy böyle bir şey yapmaz dedim. Neden tek şarkı olayına girdi ben hiç anlamadım. Albüm çıkardığı zaman şarkılar sevilerek dinleniyordu. Konserlerinde de bol bol dinleyicisi vardı. Hiç hoş olmadı bunu duymak.

Devam edeyim. Ben albüm insanıyım. Tek şarkı olayından artık bıktım. Neden albüm yapılamıyor ki? Tek şarkı üretmeyi biliyorlar ama albüm dediğiniz zaman hemen surat ifadeler değişiyor. Albüm yapmak zaman alıyor diye kimisi kolaya kaçıp tek şarkı yayınlıyor. Yanlış. Tek şarkı üretebiliyorsan albümü rahatlıkla yapabilirsin. İlla popüler kültüre uymak zorunda mıyız? O bunu yapmış hemen bende yapayım. Ülkemizde asla orijinal olamıyoruz. Şu müzik piyasasında sağlam kalıp albüm çıkaran isimleri canı yürekten kutluyorum. Kolaylık olsun diye single çıkarmak bana göre emek değil adeta popüler kültürün oyunu. Ucuz single’a yönelmek inanın yakışmıyor. Ya ben her ay çıkmış o şarkıları dijital platformda dinlerken sen kalkıp plak formatında yayınlayacaksan ben senin plağını almam açıkçası. O zaman madem plak istiyorsun çıkarmak şart mı her ay öncesinde 10 tane şarkı paylaşmaya? Bir de sosyal medyada öyle bir tanıtılıyor ki single çıkarmak çok marifetli bir işmiş gibi dinleyicilerin kafasını bir şekilde bulandırıyorlar. Ama bu tabii ki popüler kültür asla doğru olanı göremiyoruz. Gündemde kalacağım diye de single çıkaran isimler var. Bu da yanlış. Müzisyenlerimiz resmen birbiriyle yarışıyor tek şarkı çıkarmak için. Şey olayı da var 12 ayda 12 şarkı sonra bir albüm. Kulağa o kadar berbat geliyor ki kızmamak elde değil. Akım mı demeli ne demeli artık söyleyecek bir şey kalmadı. Umarım bu yanlışlardan dönülür de albüm yapmaya merakları az da olsa olmuş olur.

Buket Kalkan
Önceki İçerikNASA ve JAXA işbirliği, uzay keşifleri konusunda katalizör etkisi yaratabilir!
Sonraki İçerikColdplay’den sıkıştırılmış dosya formatında albüm müjdesi: Önce hayrana mektup, ardından minik bir gazete ilanı!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments