Popüler kültüre amansız bir hizmet: Her ay single çıkarmak

Beni az çok tanıyanlar, müzik sektöründe nelerden rahatsız olduğumu gayet iyi bilirler. Özellikle de remix albümlere ve konser formatında çekilen video kliplere neredeyse hiç tahammülüm yoktur. Ki kendimi bildim bileli böyledir bu durum. Bir türlü ısınamadığım ve benimseyemediğim başka bir durum ise; hemen her ay popüler kültürün uzantısı parçalar bestelenmesi ve bunlar belli bir sayıya ulaşınca da (genelde 7-8), hepsinin düzenlenip bir albüm hâline getirilmesi, hemen akabinde de piyasaya sürülmesi. Düşünülen ve amaçlanan belki de tek şey, gündemde kalabilmek ve mümkün olduğunca satabilmek. Sanatçı duruşuyla uzaktan yakından alakası olmayan bu gerçekliğin şu aşamada bizi sorgulatacağı iki önemli şey var aslında: Birincisi, soluksuz bir şekilde devam eden ve giderek daha da amaçsız bir hâl alan “single” üretiminin ülkemiz müzik perspektifi açısından bir sorun teşkil edip etmediği; ikincisiyse, bu üretimin geçerliliğini ve varlılığını devam ettirip ettiremeyeceği – hele ki popülaritenin geçerlilik olarak addedildiği ve hatta varoluş sebebi olarak görüldüğü günümüz gerçekliğinde -…

Bildiğiniz üzere dijital platformlar hayatımıza girdiği gibi müzik dinleme alışkanlığımızı da değiştirdi. Neredeyse CD albümünün yavaş yavaş öldüğü şu son birkaç yıl içinde albümler yerine sadece tek şarkılık single albümlere kaydı. Müzik piyasası o kadar içler açısı ki, albüm yapmak yerine daha çok dinlensin diye tek bir şarkı yayınlayıp sonrasında o şarkılar çok dinleniyorsa hemen albüm ya da plak formatında hayranlarıyla paylaşmak oluyor. Affedersiniz ama bu emek değildir.

Geçtiğimiz hafta Sabah gazetesini okuyordum. Gazetenin yazarı Özlem Avcı, çok severek dinlediğim Gökhan Türkmen ile röportaj yapmış. Gökhan Türkmen röportajda her ay bir şarkı çıkarıp seneye Eylül ayında bu şarkıları toplayıp plak formatında çıkarmak istediğini söylemiş. Saygı duyarım tabii ki ama albüm dinleme oranı bu kadar düştüğünü zannetmiyorum. İnsanlar zaten single değil bir albüm istiyor hayranı olduğu sanatçıdan. “Şarkılar 1 ayda tükeniyor sürekli üretmek lazım” diyen Gökhan Türkmen dinleyicinin albümü dinlemedikleri için kanalize olamadığını vurgulamış. Senin mesleğin müzisyenlik ise dinleyicine şarkı üretmek için albüm yapman gerekiyor ki yıllarca dinlensin.

Bu her ay şarkı çıkarma olayı yanılmıyorsam Tuna Kiremitçi ile başlamıştı. Tuna Kiremitçi benim çok sevdiğim bir müzisyen ve yazar. Tuna Kiremitçi her ay yanına bir kadın müzisyen alarak beraber şarkı söyleyip birkaç ay sonra bu şarkıları albüm formatına getirmişti. “Tuna Kiremitçi ve Arkadaşları” adı verilen bu proje bayağı sevilmişti müzik dünyasında. Efendim Yıldız Tilbe olsun, Gonca Vuslateri ve Öykü Gürman gibi sevdiğimiz isimlerle şarkı söyleyip her ay dinleyicileriyle paylaşıyordu. Beğendik vesselam. Gelin görün ki bazı müzisyenlerimiz bu olayı o kadar çok benimsedi ki albüm yapmayı bırakıp single olayına giriştiler. Ogün Sanlısoy mesela. Albüm gelecek haberini öğrendiğimde çok sevinmiştim ama aslında gelen albüm değildi. Sadece tek bir şarkıydı. Ogün Sanlısoy bir röportajında her ay yeni şarkı çıkarıp sonrasında albüm formatına getirmek istediğini söylemişti. Duyunca inanamadım. Ogün Sanlısoy böyle bir şey yapmaz dedim. Neden tek şarkı olayına girdi ben hiç anlamadım. Albüm çıkardığı zaman şarkılar sevilerek dinleniyordu. Konserlerinde de bol bol dinleyicisi vardı. Hiç hoş olmadı bunu duymak.

Devam edeyim. Ben albüm insanıyım. Tek şarkı olayından artık bıktım. Neden albüm yapılamıyor ki? Tek şarkı üretmeyi biliyorlar ama albüm dediğiniz zaman hemen surat ifadeler değişiyor. Albüm yapmak zaman alıyor diye kimisi kolaya kaçıp tek şarkı yayınlıyor. Yanlış. Tek şarkı üretebiliyorsan albümü rahatlıkla yapabilirsin. İlla popüler kültüre uymak zorunda mıyız? O bunu yapmış hemen bende yapayım. Ülkemizde asla orijinal olamıyoruz. Şu müzik piyasasında sağlam kalıp albüm çıkaran isimleri canı yürekten kutluyorum. Kolaylık olsun diye single çıkarmak bana göre emek değil adeta popüler kültürün oyunu. Ucuz single’a yönelmek inanın yakışmıyor. Ya ben her ay çıkmış o şarkıları dijital platformda dinlerken sen kalkıp plak formatında yayınlayacaksan ben senin plağını almam açıkçası. O zaman madem plak istiyorsun çıkarmak şart mı her ay öncesinde 10 tane şarkı paylaşmaya? Bir de sosyal medyada öyle bir tanıtılıyor ki single çıkarmak çok marifetli bir işmiş gibi dinleyicilerin kafasını bir şekilde bulandırıyorlar. Ama bu tabii ki popüler kültür asla doğru olanı göremiyoruz. Gündemde kalacağım diye de single çıkaran isimler var. Bu da yanlış. Müzisyenlerimiz resmen birbiriyle yarışıyor tek şarkı çıkarmak için. Şey olayı da var 12 ayda 12 şarkı sonra bir albüm. Kulağa o kadar berbat geliyor ki kızmamak elde değil. Akım mı demeli ne demeli artık söyleyecek bir şey kalmadı. Umarım bu yanlışlardan dönülür de albüm yapmaya merakları az da olsa olmuş olur.

Buket Kalkan

Etiketler

0 yorum “Popüler kültüre amansız bir hizmet: Her ay single çıkarmak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bin Doz Öfkeli | Takip Et

Reklam

Bin Doz Öfkeli | Blog

Bin Doz Öfkeli | Instagram

 • Dostumdan alm olduum en gzel hediye ile evimde davul dersi
  Dostumdan almış olduğum en güzel hediye ile evimde davul dersi veriyorum. İlgilenenler için DM.  #vicfirthdrumsticks 
 • Ksa zaman diliminde zlenen sohbetlerimiz Balkkizler gc yillarinbitiremedigidostluk bestfriendsintheworld
  Kısa zaman diliminde özlenen sohbetlerimiz. Balık-İkizler gücü.  #yillarinbitiremedigidostluk   #bestfriendsintheworld 
 • lk gn snav atlatld pozu memyselfandi
  İlk gün sınav atlatıldı pozu  #memyselfandi 
 • Artk neye anrp gldysem kameraya byle yakalanmm tbt memyselfandi throwbackthursday
  Artık neye anırıp güldüysem kameraya böyle yakalanmışım.  #tbt   #memyselfandi   #throwbackthursday 
 • You know that life really takes its toll memyselfandi
  You know that life really takes its toll. ‍♀️  #memyselfandi 
 • Koca bir ses ve grltnn arkasna snacamz sahillerin olmas ne
  Koca bir ses ve gürültünün arkasına sığınacağımız sahillerin olması ne iyi.
 • Dilinin ucunda bir arkym kpr kpr memyselfandi
  Dilinin ucunda bir şarkıyım kıpır kıpır. ⭐️  #memyselfandi 
 • Dn gece unutamayacam bir akam yaadm Redde ne kadar teekkr
  Dün gece unutamayacağım bir akşam yaşadım. Redd’e ne kadar teşekkür etsem az. Onların düşüncelerine, yaptıkları
 • Yazda sevgimi de kattm elbette! Repost nouvaart with makerepost
  Yazıda sevgimi de kattım elbette!  #Repost   @nouva_art  with  @make_repost  ・・・ 21 Kasım akşamı tüm dünya
 • Sreyya Hanmn muhteem deiimi tbt memyselfandi
  Süreyya Hanım’ın muhteşem değişimi  #tbt   #memyselfandi 

Bin Doz Öfkeli | Twitter

Pin It on Pinterest