Vecihi Hürkuş’un hayatına dair: “Vecihi Kara Tehlike”

0

İstiklal madalyalı milli kahramanımız Vecihi Hürkuş’un hayatını anlatan Vecihi Kara Tehlike, İnkılap Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Orhan Bahtiyar’ın akıcı ve yalın üslubuyla kaleme aldığı belgesel niteliğindeki roman, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı olan, ilk yerli uçağı üreten, pilot ve mühendis Vecihi Hürkuş’un azim ve inançla dolu yaşam öyküsünü okurlarla buluşturuyor.  

Milli Mücadele döneminde ve Türkiye havacılık tarihinde tartışmasız bir değeri olan Vecihi Hürkuş, Vecihi Kara Tehlike kitabında sıra dışı hayatıyla okurların karşısına çıkıyor.

Yarı-belgesel bir nitelik taşıyan Vecihi Kara Tehlike, uçma tutkusunun insanları nereye getirebileceğine, yokluklar içinde nasıl tayyare yapılabileceğine dair anılarla dolu. Türk havacılık tarihinin mihenk taşlarından Vecihi Hürkuş’un hayatının bir kısmının anlatıldığı bu etkileyici roman, Orhan Bahtiyar’ın kaleminden süzülüp okurlarla buluşuyor. Vecihi Kara Tehlike, savaş dönemi “Kara Tehlike” adıyla bilinen Hürkuş’un, kadim topraklarımıza gösterdiği sayısız fedakârlığı gözler önüne seriyor.

Orhan Bahtiyar’ın Vecihi Kara Tehlike adlı kitabı, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflarda, inkilap.com, dr.com.tr ve kitapyurdu.com adreslerinde yerini aldı.

Editor:Mehmet Bozkurt
Yayın Tarihi:15.10.2020
ISBN:9789751041043
Baskı Sayısı:1. Baskı
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:384
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:13.7 x 21.5 cm

Orhan Bahtiyar;

Orhan Bahtiyar; 1973 yılında İstanbul’da doğdu. Sırasıyla Moda İlkokulu, Kenan Evren Anadolu Lisesi, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler Bölümlerini bitirdi. 1985-1992 yılları arasında Adalar Su Sporları Kulübü’nün lisanslı sporcusu olarak yüzdü. Ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceler aldı. 1998-2002 yılları arasında bir internet sitesinde yayınlanan mizahi denemelerini bir araya toplayarak, 2004 yılında Robdöşambr Kullanma Klavuzu isimli deneme kitabını yayımladı. 1998-2010 yılları arasında çeşitli uluslararası firmalarda satış temsilcisi, eğitim yöneticisi ve satış müdürü olarak çalıştı. 2010 yılında kurumsal kariyerine ara vererek, romancılık ve eğitim danışmanlığı üzerine çalışmaya başladı. Evlidir, Öykü ve Kuzey’in babasıdır.

Önceki İçerikNukan’dan ikinci single: “İki Kelime”
Sonraki İçerikBaşak Yavuz’la Take Five: “Elif Çağlar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments