2. İstanbul Art Show Sanat Fuarı Başladı

0

Birçok farklı tarzda sanat eserini bünyesinde barındıran 2’nci İstanbul Art Show sanat fuarı ‘Hakikat Askıda: Post-truth Çağında Sanat’ temasıyla kapılarını açtı.

‘Hakikat Askıda: Post-truth Çağında Sanat’ temasıyla, TG Expo tarafından düzenlenen 2. İstanbul Art Show sanat fuarı, 22 Aralık’a kadar İstanbul Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Birbirinden renkli ve farklı performanslara da ev sahipliği yapacak olan fuarda son dönemin en çok tartışılan kavramı ‘post-truth’un sanatı nasıl dönüştürdüğü ele alınacak.

İstanbul Art Show için özel olarak hazırlanan yapıtlar arasında Ressam Devrim Erbil’in 40 parçadan oluşan ve postmodernizmin parçalanma, bölünme, dağılma ve saçılma alt başlıklarına gönderme yapan 4 metreye 2,5 metre büyüklüğündeki tablosu dün akşam düzenlenen müzayedede satıldı. Ayrıca, fuar boyunca sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

“HER SANAT ETKİNLİĞİNE DESTEK VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Altınbaş Üniversitesi’nin de destek verdiği fuara ilişkin konuşan Dr. Fatoş Altınbaş, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak her sanat etkinliğine destek vermeye çalıştıklarını, sanata gönül verdiklerini söyledi. Çok değerli ve kıymetli sanatçıların ve etkinliklerin bir araya geldiğini aktaran Dr. Altınbaş, “Aynı zamanda entelektüel düşünürlerin ve akademisyenlerin bir araya geleceği söyleşiler olacak. Fuarın onur konuğu sayılan Prof. Devrim Erbil’in kıymetli bir tablosu da yer alıyor. Tablo 40 parçaya bölünmüş ve müzayedeyle her parça ayrı ayrı satılacak. Fuarın efsane parçası o diyebilirim” dedi.

“ALGI GERÇEKLİĞİN ÖTESİNE GEÇTİ”

Günümüzde algının gerçekliğin ötesine geçtiğini belirten Dr. Altınbaş, “Gerçeklik değerini yitirdi. Özellikle hızlı enformasyon teknolojileri çağında yaşarken algılar daha önemli hale geldi. Bu algısal bakış gerçekliğin önüne geçmişken çağdaş sanatta da neyin sanat olduğu ve neyin sanat olmadığıyla ilgili bir tartışma devam ediyor. Fuar boyunca yapacağımız söyleşiler ve konuşmalarda ‘post-turth’ çağında gerçeğin ne olduğunu ve çağdaş sanatın neleri kapsadığını, nelerin sanat eseri olarak görülebileceğini, nelerin de sanat eseriymiş gibi algı yaratabileceğini tartışıyor olacağız” diye konuştu.

PROF. ERBİL: HER PARÇA ANLAM TAŞIYOR

İstanbul Art Show için 40 parçalık özel bir eser hazırlayan ve danışma kurulunda da yer alan Ressam Devrim Erbil ise, “Belki bu tablo dünyada ve Türkiye’de yapılan bir ilk. 40 parçadan oluşuyor, her bir parça 50 santimlik boyutlarda birer kare. Resim, bir bütünün parçalanması ama her parçanın da bir anlam taşıması üzerine kuruldu. Resmi Yalın Alpay ile geliştirdik. Sanatın insanlar için barışı, sevgiyi, yaşam sevincini veren bir yanını dile getirmeye çalışıyorum. O yüzden fuarları gördükçe içim ısınıyor. Sanatın daha çok yaşama girmesinden yanayım” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikNedim Gürsel, MSKM’de okurlarıyla buluşacak
Sonraki İçerik“Kanlı Havuz” ekibi vaka yerinde
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments