7. Uluslararası Kozmetik Kongresi

7. Uluslararası Kozmetik Kongresi; sektör açıklamaları, 4 bin yıllık kozmetik müzesi ve birbirinden renkli workshoplar ile kapılarını açtı.

0

Birden fazla özelliği tek üründe sunan “multifonksiyonel ürünler” olarak tanımlanan trend son dönemde sektörde geniş yer buluyor. Sürdürülebilirliğe katkısının yanı sıra tüketici için günlük kozmetik rutinlerini daha kısa sürede yönetilebilir hale getirme çağrısı yapan ve bu kapsamda bu yılki ana temasını “multifonksiyonel ürünler” olarak belirleyen 7. Uluslararası Kozmetik Kongresi, sektörün liderleri ile  kapılarını açtı. Kozmetik sektörü karar vericileri ve üreticilerini bir araya getiren kongrede yaklaşık 10 bin imalatçı kozmetik firmasının olduğu açıklandı. Son dönemde yaşanan olayların fason üretim ve yerel üreticiler üzerinde negatif algı oluşturduğu, bununla ilgili toplumun daha yoğun ve doğru bir şekilde bilinçlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi

Bu yıl 7. kez düzenlenen Uluslararası Kozmetik Kongresi’ne; T.C. Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Avni Dilber, TİTCK( Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) Başkan Yardımcısı Mehmet Hakan Fırat, TİTCK Daire Başkanı Yücel Dener, TİTCK Daire Başkanı Sevda Nur Yüksel, KÜAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kahrıman, KÜAD Kongre Başkanı Fuat Arslan, KÜAD Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda sektör temsilcisi ve basın mensupları katıldı. Cumhuriyetin 100. Yılı sebebiyle özel zeybek gösteri ile açılışı yapılan kongrede dikkat çekici açıklamalara yer verildi.

“KOZMETİK EKOSİSTEMİNİN TEMSİLCİLERİ OLARAK BU ALANA DEĞER KATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

KÜAD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kahrıman, ülkemizde kozmetik sektörünün son 10 yılda firma ve marka bazında geçmiş yıllara oranla ciddi bir büyüme yaşadığını vurgulayarak; “Uzun zamandır geleneksel olarak yaptığımız kongremizin, sektörümüzün bilimsel anlamda temas yüzeyini artıran bir platforma dönüşmüş olması bizleri mutlu ediyor. Kozmetik sektörü ülkemizde ve dünyada üç katmandan oluşan bir yapıya dönüştü diyebiliriz. Ürünlerin etkililiği, ürünlerin güvenliği ve ürünlerin sürdürülebilirliği. Bu üç katman tüm aşamalarda ve sektörün tüm paydaşlarının çalışmalarında belirleyici kozmetik evreni diyebileceğimiz evreni oluşturuyor. İnsanların bir anlamda yaşamlarını uzatma isteğinin tezahürü olarak da yaşamlarımızda yer bulan kozmetik ürünleri, insanların bedenlerini bir proje gibi görüp şekillendirmeye çalıştıkları devasa bir sektöre dönüştü. Yeni dünyanın tanıtım ve pazarlama argümanlarına en hızlı adapte olan sektörümüz birçok girişimci için yatırım alanına dönüştü. Belki de 100 yıllık kozmetik sektör tarihimiz içinde yerli markalarımızın en çok kullanıcıya ulaştığı, en çok satış adetlerine ulaştığı ve pazar liderleri olduğu dönemleri yaşıyoruz. KÜAD olarak sektörümüzün en önemli problemlerinden birinin her zaman itibar olduğunu tespit edip çözüm önerileri sunduk. Son dönemlerde bazı kişilerin kişisel servetleri üzerinden basında ve günlük hayatta çok fazla konuşulan sektörümüz ciddi bir sınav verdi veriyor. Gördük ki hâlen çoğu kişi, fason üretim, güvenli ürün, merdiven altı ürün, sahte ürün gibi kavramların hangisi nedir, iyi hangisi kötü hangisidir bilinmiyor. Bu kavramlar üzerinden özellikle sektörümüzdeki yerel markaların bir bütün olarak itibarlarına yönelik bir olumsuz algı riski ile karşı karşıya kaldık. KÜAD bir sektörel dernek olarak, rakip olanların birlikteliğinin nasıl olumlu işler yapacağına dair çok güzel örnekler sergiledi. Özellikle sektörümüzün bilime, yasalara, kamu sağlığına yönelik çabalarını tüm kozmetik ekosisteminde yayarak sektörümüzün itibar yönetimini en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz”  şeklinde konuştu.

DOĞAL, ORGANİK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR WORKSHOPLAR

Kongrede ayrıca birbirinden renkli ve bilgilendirici de workshoplar da düzenleniyor. Multifonksiyonel cilt bakım çözümleri, ortam kokularında yenilikler, fondöten uygulamaları, cilt ve saç bakım ürünleri yapımı başta olmak üzere popülerliği artan kozmetik çalışmaları, uygulamalı olarak katılımcılar eşliğinde gerçekleştiriliyor.

Önceki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (1 Aralık 2023)
Sonraki İçerikFlört’ten yeni şarkı: “Çok Zor”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments