8. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri sahiplerini buldu

2023-2024 tiyatro sezonu Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri, düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.

0

Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri‘nin sekizincisi, geçtiğimiz günlerde Bakırköy’deki İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde düzenlenen muhteşem bir törenle sahiplerini buldu. Tiyatro dünyasının önemli isimlerinin bir araya geldiği gece, sektörün önde gelen yapımlarını ve sanatçılarını onurlandırdı.

Gecenin en heyecan verici anlarından biri, Empati Dans Tiyatrosu’nun Hakan Ceyhan Dance Company gösterisiyle yaşandı. Sanat dolu gösteri, geceye renk kattı ve katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattı.

Sunuculuğunu Kıvanç Terzioğlu ve Şaylan Akbaşoğlu’nun üstlendiği gecede, Üstün Akmen’in anısına verilen çeşitli ödüller sahiplerini buldu. Nişan Şirinyan ve Serpil Tamur, Ustaya Saygı Ödülü’ne layık görülürken, Mehmet Esatoğlu, Hamit Demir ve Gül Göker Üstün Akmen Onur Ödülü’nün sahipleri oldu. Ani İpekkaya, Suphi Tekniker ve Aysan Sümercan ise Üstün Akmen Emek Ödülü’ne layık görüldü. Kemal Başar, Üstün Akmen Özel Ödülü’nün sahibi olurken, Prof.Dr. Ayşegül Yüksel’e Üstün Akmen Tiyatro Eleştirmen Onur Ödülü takdim edildi.

Seçici Kurul Özel Ödülü alan yapımlar ise şöyleydi:

  • Kozmopolitan Tiyatro – Bay Samir / Gökhan Gürün & Kerim Urun
  • Merdane / Cüneyt Uzunlar
  • Lemur Company – Disko Topu / Nihan Doğa

Ayrıca, 2024 Üstün Akmen Teşvik Ödülü kazanan yapımlar da büyük beğeni topladı:

  • Othello! Seyircili İntikam Provası / Meltem Erkultulgu & İpek Sarılar
  • Tebdil-i Mekan / Apartman Sahne
  • Sırrımdaki Kambur / Pray Tiyatro & Kreatif Sanat

Gece ayrıca, sanata destek veren kurumları da unutmadı. İBB Kültür A.Ş., Yılın Sanata Destek ödülüne layık görüldü.

Tiyatro dünyasının birçok önemli unsuru da ödüllerle onurlandırıldı. Yılın Dekor Tasarımı Ceyda Balaban’a, Yılın Kostüm Tasarımı Cemre Melis Çınar’a, Yılın Işık Tasarımı Cem Yılmazer’e layık görüldü. Yılın En İyi Oyun Müziği Albin Sopa’ya ve Kenan Doğulu’ya, Yılın Koreografisi Sinem Ceylan’a, Yılın Dramaturgu Ömer İvedi’ye ödülleri takdim edildi.

Gece, oyunculuk kategorilerinde de zengin bir içeriğe sahipti. Yılın Umut Veren Kadın ve Erkek Oyuncuları, Yılın Komedi Oyunu, Yılın Yardımcı Rolde Kadın ve Erkek Oyuncuları, Yılın Kadın ve Erkek Komedi Oyuncuları gibi birçok kategoride ödüller sahiplerini buldu.

Son olarak, Yılın Yerli Oyun Yazarı Doğaç Gözüdeli’ye, Yılın Yönetmeni Prof.Dr. Erhan Tuna’ya, Yılın Prodüksiyonu Aşık Shakespeare’e ve Yılın Müzikali Dracula’ya ödüller verildi.

Bu muhteşem gece, tiyatro dünyasının en iyilerini bir araya getirerek sanatın ve emeğin değerini bir kez daha vurguladı.

Önceki İçerikSelim İleri’nin “Cihannüma”sında Şairler, Yazarlar ve Sanatçılar
Sonraki İçerikSelin’den yeni şarkı: “Human”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments