Adaylık Panoraması / Bir yazar, bir roman, bir ödül: Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye, The Booker

0

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden The Booker Ödülü’nün kısa listesi açıklandı. 13 eserden oluşan uzun listede yer alan Elif Şafak’ın kaleme aldığı On Dakika Otuz Sekiz Saniye (10 Minutes 38 Seconds) adlı roman, 6 kitabın yer aldığı kısa listeye de yerleşti.

The Booker Ödülü (Booker Prize) kısa listesi, British Library’de yapılan canlı yayında açıklandı. Hay Edebiyat Festivali’nin direktörü Peter Florence’ın başkanlığında, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch ve Joanna MacGregor’dan oluşan seçici kurul, kısa listeye seçilen 6 kitabın ismini ve seçme sebeblerini açıkladı.

13 eserden oluşan uzun listede yer alan Elif Şafak’ın kaleme aldığı On Dakika Otuz Sekiz Saniye isimli kitabı, dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak gösterilen The Booker Ödülü’nın kısa listesine kalmayı başardı. İşte Kazananın 14 Ekim’de yapılacak törenle açıklanacağı listedeki yazarlar ve kitapları;

Margaret Atwood / The Testaments

Salman Rushidie / Quichotte

Lucy Ellmann /Ducks, Newburyport

Bernardine Evaristo /Girl, Woman, Other

Chigozie Obioma / An Orchestra of Minorities

Elif Şafak, 10 Minutes 38 Seconds

Elif Şafak,On Dakika Otuz Sekiz Saniye romanında baş karakteri Tekila Leyla üzerinden bir yandan bir kadın hikayesi anlatırken diğer yandan da İstanbul sokaklarına ve Türkiye’nin yakın tarihine bambaşka bir bakış sunuyor. Elif Şafak, geçtiğimiz yıl da ödülün jüri koltuğunda yer almıştı.

NTV
Önceki İçerikGergedan dergisinde yayınlanan Andre Breton’un 3. Sürrealist Manifestosu üzerine
Sonraki İçerikYönetmen Hirokazu’yu 2019’da Asya’nın en iyisi ilan eden festival: Güney Kore Busan Uluslararası Film Festivali
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments