Akın Olgun’un yeni kitabı: “Kül Sesleri”

“Kül Sesleri”ni “Bütün acıların birbirine devrettiği bir fısıltı” olarak tanımlayan yazar, “Hiç farkına varmasak da, acıların taşıdığı fısıltılar, tenimizin diken diken olduğu o anların içinde yaşamaktadır” diyor.

0

Gazeteci ve yazar Akın Olgun’un duyduğu, tanık olduğu, etkilendiği gerçek yaşam kesitlerini yeniden kurgulayarak öyküleştirdiği “Kül Sesleri” adlı ikinci öykü denemesi raflarda yerini aldı.

Öykülerinin hiçbiri için mekân, zaman ve yer belirtmemeye özen gösteren Olgun, yeni kitabında dünyanın herhangi bir yerinde, yüzlerce, binlerce benzer hikâyenin bir parçası olduğumuz duygusunu temel alarak, dünyanın tüm ötekilerinin ve hikâyelerinin hepimizden parçalar taşıdığı düşüncesine dikkat çekmek istiyor. “Kül Sesleri”ni “Bütün acıların birbirine devrettiği bir fısıltı” olarak tanımlayan yazar, “Hiç farkına varmasak da, acıların taşıdığı fısıltılar, tenimizin diken diken olduğu o anların içinde yaşamaktadır” diyor.

1975 yılında Ankara’da dünyaya gelen, 90’lı yılların ortalarında siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklanarak yedi yıl cezaevinde kalan Akın Olgun, 2002 yılında İngiltere’ye yerleşti. Köşe yazarı olarak yazı hayatına katılan Olgun, gazete ve haber portallarında düzenli olarak yazılar yazdı. Adları Saklıdır,Ecel Öyküleri,Karanfil Mevsimi adlı kitaplarını okurlarla buluşturan yazarın son eseri ise “Kül Sesleri”.

Hakikati olan her şey bir öyküdür. Bir sohbet sadece konudan, konulardan ibaret değildir bu yüzden. İnsanın içini gıdıklayan, ürperten, şaşırtan, kızdıran tüm duyguların bir bütünüdür öykü. Kendiniz olduğunuz, kendinizi bulduğunuz, bir başkasını hatırladığınız, hatırlattığınız ve içinizde gezinmesine izin vererek, kucak açtığınız şeylerin toplamı.
Rüzgârın savurduğu bir kül mesela;
O bir ateşten, bir yangından arta kalanlardan ibaret değildir sadece.
Küller küllerle buluşur, küller küllerle konuşur, küller küllendiği yeri anlatır.
Çığlıktır kül. Yerinden, yurdundan edilmişliktir.
Nerede bir birine sarılmış, dolanmış küller görürseniz, bilin ki onlar birbirlerinin acılarına tutunanlardır.
Son sözlerdir. Hiç söylenmemiş, saklanmış olanın yürekten itirafıdır.
Mırıltıdır küller, fısıltıdır ve bütün fısıltılar gibi geride kalanlara düşen gözyaşlarıdır.
Siz hiç külleri birbiriyle konuşurken gördünüz mü?
Bir külün çığlığını işittiniz mi?
Üzerinize hiç kül yağdı mı?
Hani bir kutlamanın parçası olarak, yüksekten başınızın üstüne konfetiler düşer ve hayranlıkla izlersiniz ya.
Hani yılın ilk kar tanelerinin lapa lapa gökyüzünden düştüğünü görünce avuçlarınızı açıp, kirpiklerinize takılan ilk tanelerle o anı tadarsınız ya. Öyle bir an işte…

Akın Olgun’un kaleme aldığı “Kül Sesleri”, Tekin Yayınevi etiketiyle tüm kitabevlerinde ve online kitap mağazalarında.

YazarAkın Olgun
YayıneviTekin Yayınevi
Yayın TarihiŞubat 2020
TürüRoman
Sayfa Sayısı168

AKIN OLGUN;

1975 yılında Ankara’da dünyaya geldi. 90’lı yılların ortalarında, siyasi faaliyetlerinden dolayı tutuklanarak yedi yıl cezaevinde kaldı. 2002 yılında İngiltere’ye yerleşti. Kısa dönem Sabah gazetesi Londra Muhabirliği yaptı. 2009-2015 yılları arasında BirGün gazetesinde köşe yazarı olarak yazı hayatına katılan Olgun, Türkiye siyaseti, devlet şiddeti ve bu şiddetin kurbanlarını konu alan yazılar kaleme aldı. Olgun, BirGün, Cumhuriyet, Yeni Özgür Politika, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Jiyan.org, Ara Söz, Bianet, Sendika.org, MedyaBlok gibi gazete ve haber portallarında düzenli olarak yazdı. “Adları Saklıdır”, Olgun’un kendi kişisel tarihinin belli bir dönemini irdeleyerek, sorguladığı ve çıkardığı sonuçları kaleme aldığı ilk kitabıdır. Gerçek yaşam hikâyelerini kurgulayarak kaleme aldığı “Ecel Öyküleri” ile yazın hayatına devam eden yazar, kimi yazıları ile dağınık şiirlerini bir araya getirdiği “Karanfil Mevsimi” adlı kitabıyla okurla buluştu.

Önceki İçerikOzzy Osbourne’un geçmişi ve son albümü üzerine
Sonraki İçerikCoachella Festivali salgın nedeniyle ertelendi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments