Alaca’nın 10Gün (Part-2) albümünden ilk teklisi “420” yayında

0

İstanbullu hip-hop, alternative R&B ve neo-soul ikilisi Alaca, 10Gün isimli konsept albümünün ikinci bölümünden ilk teklisi 420’yi 11 Eylül itibarıyla dijital platformlarda yayınladı.

Alaca’nın 1,5 senedir üzerinde çalıştığı 10Gün isimli albümünün ilk teklisi Olmaz, 15 Mayıs 2020 tarihinde; ikinci teklisi Sar ise 10 Temmuz 2020 tarihinde yayınlandı. 14 Ağustos tarihinde albümün, 5 parçadan oluşan ilk bölümünü 10Gün (Part-1) ismiyle yayına alan ekip, 11 Eylül itibarıyla albümün ikinci bölümünden ilk teklisi 420’yi yayına aldı. 

10Gün (Part-2)’den yayınlanması planlanan İşte Hayat Bu adlı ikinci tekli 25 Eylül’de, üçünü tekli 9 Ekim’de, albümün 10 parçadan oluşan tamamı ise 23 Ekim tarihinde yayında olacak.

Genel kayıtlarını kendi ev stüdyolarında, akustik kayıtlarını Babajim İstanbul Stüdyoları’nda alan ekip, mix’te Harun İyicil ve Kerem Akdağ’dan oluşan Flytones ile mastering’de ise Çağan Tunalı ile çalıştı.

Albümün kapak fotoğraf çekimleri Sumo Kreatif’ten Ahmet Budak tarafından gerçekleştirilirken, albümün artwork’ü ise Deniz Ataşer tarafından yapıldı.

10Gün Hakkında;

Konsept albüm olan 10Gün, Boccaccio’nun yazdığı ilk hikaye kitabı olan Decameron’dan (Decameron; Yunanca on ve gün sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.) ilham alınarak hazırlanmıştır. Veba salgını günlerindeki Floransa’yı ele alan kitap; 10 kişinin, 10 gün boyunca, birbirlerine anlattıkları 100 hikayeden oluşmaktadır. Her gün için, kitaptaki anlatıcılar tarafından farklı bir tema belirlenmekte, hikayeler o konsept çerçevesinde cesur bir üslupla ele alınmaktadır.

Decameron’u referans alan 10Gün albümü; nüktedan hikaye anlatıcılığının yoğun olduğu, modern ve retro soundların birleştiği, hip-hop tarzında bestelerden oluşmaktadır. Albümdeki her şarkı, kitapta o gün için belirlenen konseptlerden birini temsil etmektedir.

10Gün (Part-2) Künye;

Sözler: Ata Bornova
Müzik: Mehmet Mutlu, Ata Bornova
Mix: Flytones 
Mastering: Çağan Tunalı
Kayıt Mühendisi: Arın Baykurt, Mehmet Mutlu
Stüdyo: VxV Studio, Babajim İstanbul
Cover Foto: Ahmet Budak (Sumo Kreatif)
Cover Artwork: Deniz Ataşer

Alaca;

1992 İzmir doğumlu söz yazarı-prodüktör Ata Bornova ve 1995 Ordu doğumlu gitarist-prodüktör Mehmet Mutlu tarafından kurulan grup, çeşitli ekiplerde birlikte çalıştıktan sonra, kendi bestelerini yapmaya karar verdi. 2019 yılında “Mükemmelsin” ve “Al Bunu” isimli iki parça çıkartan Alaca daha sonra, İstanbul’da 5 kişilik bir grupla, hip-hop, soul, r&b gibi türlerden oluşan repertuarlarıyla sahne almaya başladı. Kendi yaratttıkları “karantinada hikaye anlatma” konseptinin ortasına düşen ikili, ekim ayında yayınlamayı planladıkları albümü beklemekte.

Alaca’yı Takip Edin;

Önceki İçerikEleştirmenlerden “Hayaletler”e büyük ödül
Sonraki İçerikMerakla beklenen “Avatar 2″den yeni görüntüler paylaşıldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments