Aleyna’nın müziğini de konuşalım mı artık?

"Konum bu şarkı iyi – kötünün çok ama çok ötesinde, Aleyna Tilki kendi yaptığı müziği ne kadar içselleştiriyor konusu aslında."

0

Popüler kültürün bir temsilcisiyseniz bilinirsiniz ve her kesimin hakkınızda yorumu olur. Aleyna Tilki de böyle bir isim ve yakın takip etmememe rağmen bir şekilde haberi, müziği önüme düştüğü için bilgim olan bir isim. Ayrıca kabul edelim ki sesi güzel, kendi güzel, gençliğinin ve dinamikliğinin zirvesinde.

Son dönemde de yurt dışına oynadığı çalışmaları ile gündemde. Yani aslında öyle olması gerekirken bu topraklarda görselliği ve klipleri ile şekilci yaklaşımların odak noktası aslında…

Şekilci bakmalar bitmez lakin söylenecek her şeyi destek, eleştiri, hatta hakaret boyutunda her şekilde konuştuysanız biraz da Aleyna Tilki ve müziği hakkında konuşalım artık ne dersiniz?

Konum bu şarkı iyi – kötünün çok ama çok ötesinde, Aleyna Tilki kendi yaptığı müziği ne kadar içselleştiriyor konusu aslında.

Çünkü, yaptığı müziği birileri onu o şekle soktuğu için yapıyor hissim, olmamışlık duygumu tetikliyor.
Şöyle ki Aleyna Tilki’nin özü ve ruhu -bana göre- arabesk, o tarz şarkıları yorumlarken gözlemim kendinden geçiyor, ve o tarz şarkıları yorumlarken oraya ait hissediyor gibi. Demek istediğim, Aleyna Tilki üzerine giydirilen imajdan ziyade ona söyletilen şarkıların tarzından mutlu mu, gelecekte tutsun tutmasın hala bu çizgide kalmaya devam edecek mi? Kendi kendine ve müziğine inanıyor mu?

Yıllar önce müzik sektörü bir benzerini “Ayşen”de yaşamıştı. Çok sağlam soundlarda ve dönemin tutan yabancı şarkısı Regina – Day by Day’e yazılan Türkçe sözle “Nerdesin” şarkısıyla çıkış yapan Ayşen’den bahsediyorum. O dönem bu albüm onu çok mutlu etmedi, başarısı da kendisini kesmedi çünkü o türkü söylemek istiyordu. O başarıdan sonra da 1999’dan sonra uzun bir ara sonrası çıkardığı türkü albümü Serzeniş (2006) ve en sonunda da yine uzun bir ara sonrası son geldiği nokta “Nerdesin”in kat kat uzağında 2018’de çıkardığı “Bunlar Var ya”. Ayşen ve müzikte nasıl savrulabilirsiniz üzerine çok uzun yazabilirim ama siz bahsettiğim şarkıları arka arkaya dinleseniz kâfi.

Bir benzerini de Sibel Tüzün’ün müzik kariyeri için söyleyebilirim.

Bu manzaraların Aleyna çok başında ama baştaki yoruma dayanarak savrulacak mı, tutunacak mı, inandığı ve ait hissettiği müziğini mi bulacak, göreceğiz.

Şu an yabancı bir ekip ve dünya devi labellardan biri ile çalışmasının karşılığı olarak sunulan balık büyük: Dünya starlığına giriş bileti. Bunun büyüsü onu mutlu hissettiği ortam ve müzikten koparmıyorsa ala. Ya hissetiğim doğruysa ve koparıyorsa…?

Bunun yanıtını da şu an Aleyna bile değil, gelecek verecek.

Önceki İçerikAleyna Tilki’nin yeni şarkısı: “Take It Or Leave It”
Sonraki İçerikHasan Azze’nin yeni şarkısı: “Argın”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments