Altın Koza Film festı̇vali, çevrimiçi ve fiziki ortamlarda başladı

0

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenen 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, çevrimiçi ve fiziki ortamda gerçekleştirilen gösterimlerle başladı.

Jüri başkanlığı Füsun Demirel tarafından yürütülen, jürisi Feza Çaldıran, Damla Sönmez, Seren Yüce, Can Atilla, Ayfer Tunç ve Sevin Okyay’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 filmin yarıştığı festivalde; jürisi Banu Bozdemir, Baran Şükrü Babacan ve Can Evrenol’dan oluşan Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda toplam 4 kategoride 22 kısa film yarışıyor. 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Yaşam Boyu Onur Ödülleri usta oyuncular Nur Sürer ve Rutkay Aziz’e; Orhan Kemal Emek Ödülü ise Orhan Oğuz’a takdim edilecek.

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, 14 Eylül Pazartesi günü (bugün) üç film gösterimiyle başladı. Festival kapsamında gösterilen filmler, çevrimiçi ortamda Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Başka Sinema Ayvalık Film Festivali ve İstanbul Film Festivali’nin iş birliğiyle filmonline.iksv.org platformunda izlenebiliyor. Bilet satışlarının her gün 10.30 – 22.30 saatleri arasında yapıldığı filmlerin her biri, toplamda 30 saat gösterimde kalıyor ve 30 saatin ardından otomatik olarak gösterime kapanıyor.

Fiziki ortamdaki film gösterimlerinin sosyal mesafe kurallarına uygun ve sınırlı sayıda izleyici kapasitesi ile Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Binası’nda yapılacağı festivalde, tüm filmlerin gösterimleri ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Sinemaseverlerden, gösterim öncesi rezervasyon yapılmadığından, salonlara seanslardan yarım saat önce gitmeleri rica edilmekte. Sosyal mesafe kurallarına uygun, belirli sayıda seyirciyle gerçekleşecek seanslara salon kapasitesi dolduğu anda içeri hiçbir koşulda seyirci alınmamakta.

14 – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında düzenlenen 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde; Anıl Gelberi’nin yönettiği “Plaza”, Barış Hancıoğulları’nın yönettiği “Yeniden Leyla”, Ercan Kesal’ın yönettiği “Nasipse Adayız”, Fatih Özcan’ın yönettiği “Mavzer”, Faysal Soysal’ın yönettiği “Ceviz Ağacı”, Gökçin Dokumacı’nın yönettiği “Kuyudaki Taş”, Hacı Orman’ın yönettiği “Körleşme”, Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek”, Onur Ünlü’nün yönettiği “Topal Şükran’ın Maceraları” ve Umut Evirgen’in yönettiği “Ben Bir Denizim” olmak üzere 10 film yarışıyor.

Festivalin toplam 4 kategoriden oluşan, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması’nda, “Belgesel” kategorisinde 6; “Canlandırma” kategorisinde 4; “Deneysel” kategorisinde 5 ve “Kurmaca” kategorisinde 7 olmak üzere toplam 22 kısa film yer alıyor.

Bu yıl 27. kez düzenlenen festivalde Onur Ödülleri ve Orhan Kemal Emek Ödülü, birbirinden değerli üç isme takdim edilecek. Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülleri sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu Nur Sürer ve usta oyuncu, tiyatrocu, yönetmen ve sanat yönetmeni Rutkay Aziz’e; Orhan Kemal Emek Ödülü ise yapımcı, yönetmen ve görüntü yönetmeni Orhan Oğuz’a takdim edilecek. Üç usta isim ödülleri, festivalin son günü gerçekleşecek Altın Koza Ödül Töreni’nde alacak.

Türk sinemasının önemli gündemlerinden birini yaratan Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali aynı zamanda, sinema sektöründe cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını hedefleyen 5050×2020 Kampanyası’nı Türkiye’de imzalayan ilk festival olma özelliğini taşıyor. Sinema sektöründe görev alan kadınları maddi ve manevi olarak desteklemeyi içeren kampanyayı Cannes, Venedik, Berlin, Toronto ve Locarno’nun da içerisinde bulunduğu birçok uluslararası film festivali imzalamıştır.

Festival, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Çevrimiçi Gösterim Programı ve Gösterim Süreleri

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Yarışma seçkisi filmlerinin gösterileceği tarihleri ve gösterime açılıp sistemden kaldırılacağı saatleri aşağıdaki listede görebilirsiniz:

 • Plaza / Anıl Gelberi 
  14 Eylül Pazartesi 21.00 – 16 Eylül Çarşamba sabah 03.01
 • Ceviz Ağacı / Faysal Soysal 
  14 Eylül Pazartesi 21.00 – 16 Eylül Çarşamba sabah 03.01
 • Körleşme / Hacı Orman 
  15 Eylül Salı 21.00 – 17 Eylül Perşembe sabah 03.01
 • Bilmemek / Leyla Yılmaz 
  16 Eylül Çarşamba 21.00 – 18 Eylül Cuma sabah 03.01
 • Nasipse Adayız / Ercan Kesal 
  17 Eylül Perşembe 21.00 – 19 Eylül Cumartesi sabah 03.01
 • Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı 
  18 Eylül Cuma 21.00 – 20 Eylül Pazar sabah 03.01
 • Ben Bir Denizim / Umut Evirgen 
  19 Eylül Cumartesi 21.00 – 21 Eylül Pazartesi sabah 03.01
 • Yeniden Leyla / Barış Hancıoğulları 
  20 Eylül Pazar 21.00 – 22 Eylül Salı sabah 03.01
Önceki İçerikMerakla beklenen “Avatar 2″den yeni görüntüler paylaşıldı
Sonraki İçerikOrçun Benli’nin, Ahmet Mümtaz Taylan ve Kaan Yıldırım’lı yeni filmi “Gelincik”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments