Anne Carson’ın “Antigone”si VOID Prodüksiyon yorumuyla sahneye taşınıyor

0

Anne Carson’ın kaleminden tekrar yazılmış Antigone, VOID prodüksiyon tarafından Türkiye’de ilk defa sahneleniyor. Antigone, 23 Ocak’ta Sahne Beşiktaş’ta, 24 Ocak’ta Khas Sahne’de seyirci karşısına çıkacak.

Nedir Antigone?

Bir ablanın savaşta can verdiği kardeşini gömmek istemesidir Antigone. Ama bu ölen kardeş devlet hainidir hükümdar Kreon’a göre. Bu çocuğu gömene idam cezası verilecektir ama Antigone tekrar tekrar tekrar tekrar gömer kardeşini çünkü onun için ölüm uzun, sonsuz kesin gerçektir. Korkutmaz gözünü genç kızın. Ölüme karşı olan bu soğuk kanlığıyla sahnedekinden seyircisine kadar işlemiştir ruhumuza yüzyıllarca. Biz Anne Carson gibi bir şairin dilinden daha yalın ama bir o kadar etkileyici bir metinle karşınıza çıkarıyoruz Antigone’yi. Anadolu ve Yunan kültürünün, motiflerinin çarpışacağı, distopik atmosferin bir o kadar zarif işleniceği, geleneksel değerinin muazzam bir boyutta titriyeceği minimalist bir dünya yaratmak istiyoruz. Korku ve aidiyetsizlik bir halkı nelere sürükler?

Oyun Künyesi;

Yazan: Anne Carson 
Yönetmen, Çevirmen, Koreograf ve Proje Tasarımı: Cemre Su Salur 
Ses Tasarımı: Gökçe Uygun 
Işık Tasarımı: Cem Ünsal 
Işık Asistanları: Aylin Ocakoğlu ve Seril Aksoy 
Ses Operatörü: Alican Kalgın 
Kostüm Tasarımı: Boo Pala
Afiş Tasarımı: Lal Polater 
Oyuncular: Kuntberk Alptemoçin, Gamze Durmuş, Buket Gülbeyaz, Ezgi Koçer Cemre Su Salur, Gökçe Uygun, Asena Yıldırım, Gözde Yıldırım

Önceki İçerikAcı Portakal’ın Unutamadığımız Tadı | Yiğit Bener Söyleşisi
Sonraki İçerik“Keşanlı Ali Destanı” Birce Akalay, İlker Ayrık ve 50 kişilik oyuncu kadrosuyla perdelerini açıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments