Artur Braje: “Türkiye’de de ekolojik moda müzesi açabilirim”

0

Bazı ünlü giyim firmalarının, satılmayan ürünlerini markalarının değerini korumak için imha ettiği bir dönemde Rusya’nın Kursk kentinden Artur Braje, çöpten topladığı malzemelerle kıyafet tasarlıyor. Tarzını ‘israfsız moda’ olarak nitelendiren Braje, gelecekte Türkiye’de de bir ekolojik moda müzesi şubesi açabileceğini söyledi.

Kendi ismini taşıyan bir ekolojik moda tiyatrosu ve müzesine sahip çevreci bir kişi olan Braje, kariyerine başlama öyküsünü, neden böyle bir girişimde bulunduğunu ve gelecek planlarını Sputnik’e anlattı.

Braje “Kullanılmış malzemelerden kıyafet tasarımı ile 11 yıldır, moda ile de 17 yıldır ilgileniyorum. İlkokul çağında 9 yaşındayken eski kıyafetleri yeniden dikip yenilerini yapıyordum. Sonra da mesleki bir okula gidip moda tasarımcılığı eğitimi aldım, kıyafet dikimi ile profesyonel olarak uğraştım, yarışmalara katılıp birinci oldum. Daha sonra da Kursk İşletme, Ekonomi ve Hukuk Enstitüsü’nde Halkla ilişkiler okudum, burada Ekolojik Moda Müzesi’ni kurdum” ifadelerini kullandı.

‘FİKİRLER AYAĞIMIZIN DİBİNDE’

Çok yönlü biri olan Braje, modanın yanı sıra resim, dekorasyon, şiir ve müzikle de ilgileniyor. “Sanatla ilgili olan her şeyi, seyahat etmeyi, bisiklet, kano, kayak ve badminton sporlarını seviyorum” diyen Braje, doğanın kendisi gibi ona zarar veren çöplerin de ilham kaynağı olduğunu ifade etti.

Braje “Hayatta mottom ‘Fikirler ayağımızın dibinde’ ve ‘çöpü güzelleştirmek'” dedi.

Braje, tasarımlarında çöpten çıkarılan malzemeleri kullanma fikrinin nasıl oluştuğu sorusunu da şu sözlerle yanıtladı: “Çöpün geri dönüştürülmesi sorunun farkına vardığımda, çöpleri sanatta kullanarak gezegenimize yardım edebileceğimizi düşündüm. Böylece aklıma çöpten kıyafet, enstalasyon, tablolar vs. yapma fikri geldi. 2 yıl sonra da tasarladığım kıyafetlerle ekoloji arasında bir bağıntı kurdum”.

‘AMACIM ÇEVRE SORUNLARINA VE GERİ DÖNÜŞÜME DİKKAT ÇEKMEK’

Braje, sanat üzerinden çevre sorunlarına dikkat çekmek, insanları geri dönüşüm konusuna daha ciddi yaklaşmaya sevk etmek istediğini söyledi.

Braje “Plastik ve kağıt çöpleri atmamaları gerektiği, kıyafetlerimi, müzedeki sergiyi görüp bunların yeniden kullanılabileceğini anlamalarını istedim. İleri dönüşüm yöntemine gelince de, insanlara çöplere ikinci bir hayat verilebileceğini, eski ve yırtık kıyafetlerden battaniye, perde ve uzun süre daha kullanılabilecek şeyler yapılabileceğini göstermek istiyorum” dedi.

‘BAŞLICA HEDEF KİTLEM GENÇLER: NASIL BİR GELECEKTE YAŞAMAK İSTEDİKLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER’

Tasarımlarında hedef kitlenin başta gençler olmak üzere toplumun her kesimi olduğunu belirten Braje “Gençler tasarımlarımla gelecekte hem kendileri hem de çocuklarının nasıl bir çevrede yaşamak istediklerini, doğa için iyi bir şeyler yapmayıp sadece tüketici olduklarında onları nasıl bir ekolojik durumun beklediğini, kaynakların er ya da geç tükeneceğini düşünebilirler” ifadelerini kullandı.

Tasarımları için kaynak sıkıntısı olmayan Braje, kullandığı malzemeleri çöp konteynerlarının yanında bulduğunu vurguladı.

Diğer yandan Braje’nin tasarımları sadece görsel amaçlı değil.

Braje “10 yılı aşkın süredir var olan gazetelerden yapılmış bir koleksiyonum var. Sadece görsel ve reklam amaçlı kıyafetler dikmiyorum. Kıyafetlerimin sadece mankenler üzerinde güzel gözükmesini değil, giyilebilir de olmasını istiyorum. Kimileri inorganik malzemeler ürettiği fabrikasının reklamı için, kimileri de standartdışı akşam davetleri, düğünler, konserler için kıyafet istiyor” dedi.

‘BEN DE KULLANILMIŞ MALZEMELERDEN KIYAFETLER GİYİYORUM’

Braje başkaları için olduğu gibi kendisi için de çöpten kıyafetler yapıyor: “Ben de kendi sanatsal partilerimde için standart olmayan, çoğunlukla tek kullanımlık masa örtülerinden kıyafetler kullanıyorum. Kullanılmış malzemelerden yaptığım giysilerim, ayakkabılarım ve tablolarımla, insanların dikkatini çevreye çekmeye çalışıyorum.”

‘ÇÖPTEN KIYAFET GİYMEK İSTEMEYEN MODELLER DE OLUYOR’

Braje’ye göre, kimileri tasarımlarını çok beğenip yeni koleksiyonunu sabırsızlıkla beklerken, kimileri de duruma şüpheci yaklaşıyor. Hatta zaman zaman çöpten değil de standart kumaşlardan yapılan giysileri giymek isteyen modeller de oluyor. Ancak sanat çevrelerinin bulunduğu müzayedelerde tasarımlarından yararlanılıyor, binalarda tablo yerine çöpten kıyafetlerin giydirildiği mankenler kullanılıyor.

‘İSRAFSIZ MODA’

Valentin Yudaşkin, Alexander McQueen, Gary Harvey gibi usta tasarımcılardan etkilendiğini belirten tasarımcı, kendi tarzını da ‘israfsız moda’ olarak nitelendirdi.

Braje, şimdiye kadar alanında birçok başarıya da imza attı. Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm yöntemleriyle yaptığı 150 kıyafetin sergilendiği bir eko-müze kurdu. Hayır amaçlı üç büyük sanat gecesi organize etti, Rusya’daki genç tasarımcıların katıldığı ‘Ruskiy Siluet’ gibi çeşitli yarışmaların yanı sıra İtalya, Çekya, Fransa, İspanya’daki yarışmalarda da birinci oldu.

‘TÜRKİYE’DE EKO-MÜZE ŞUBESİ AÇABİLİRİM’

Tasarımcı, şimdi de kendi eko-moda evini kurmayı, kullanılmış malzemelerden tam kapsamlı şekilde ayakkabı ve kıyafet üretimine geçmeyi planlıyor.

Braje “Ayrıca Türkiye’yi ziyaret edip orada da müzemin bir şubesini açabilir, defile düzenleyebilirim” dedi.

Tuğba Bolat / Sputniknews
Önceki İçerik37. İstanbul Kitap Fuarı’na yoğun ilgi
Sonraki İçerik7 Büyük Şef 7 Büyük Konser
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments