Azra Tüzünoğlu, Ortadoğu’nun en ilham veren “40 Sanat İnsanı”ndan biri seçildi

Azra Tüzünoğlu

Londra merkezli uluslararası sanat dergisi Apollo, Ortadoğu sanat dünyasındaki en yetenekli ve ilham verici 40 genç insanı tanıtan “40 under 40” listesini duyurdu. Bölgede faaliyet gösteren uzman bir jüri tarafından seçilen 40 genç sanat insanı arasında, Türkiye’den Pilot Galeri direktörü Azra Tüzünoğlu bulunuyor.

Bu yıl Apollo, “40 under 40” seçkisi için Ortadoğu’ya odaklandı ve dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce aday arasından seçilen 40 kişiyi açıkladı. Çalışmaları ile kültürel yaşam üzerinde güçlü bir etkisi olan 40 kişinin seçilmesindeki amaç, “sanatçı, küratör, koleksiyoner veya girişimci olsun, gelecek nesil liderleri ve yenilikçileri kutlamak” olarak açıklandı. Önceki yıllarda olduğu gibi, seçkin bir jüri heyeti dört kategoriden oluşan liste için her bir dalda on kişiyi seçti: Sanatçılar, Koleksiyonerler, İş İnsanları ve Düşünürler.

Bu yılki jüri heyetinde bulunanlar;

• William Wells 
• Zeina Arida 
• Antonia Carver 
• Mohammed Ahfkhami 
• Britta Färber

Apollo, her yıl yayınladığı “40 under 40” listesini, 4 Eylül akşamı Serpentine Pavilion Londra’da verdiği bir davet ile duyurdu.

1925 yılında kurulan ve aylık olarak yayınlanan Apollo, görsel sanatlar konusunda dünyanın en eski ve en saygın dergilerinden biridir. Sanat haberleri ve tartışmalarını içermenin yanı sıra antikalardan çağdaş sanata kadar sanatın her alanını kapsayan haberler yayımlar. Dünyanın önde gelen koleksiyonerleri ve sanatçılarıyla özel röportajların yanı sıra piyasa hakkında uzman bilgiler, koleksiyonculuğa ilişkin yetkin rehberlik sunar.

Azra Tüzünoğlu, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji okudu, birkaç yıl sanat eleştirmeni olarak çalıştı ve 2008’de ilk galerisi Outlet’i kurdu. Türkiyeli ve uluslararası sanatçıların ve yaratıcı projelerin üretimi ve gösteriminde disiplinler arası bir yer olan İstanbul’daki PİLOT Galeri’nin kurucusu, kurucusu ve yöneticisidir. 2013 yılında kurduğu Co-Pilot, gösterim, performans, atölye çalışmaları ve sergilere ev sahipliği yapacak ilave bir alan olarak kuruldu. Pilot, bugün Türkiye’de ve yakın coğrafyalarda çalışan ve gelecek vadeden pek çok sanatçıyı temsil ediyor. 2019 Venedik Bienali’nin en çok konuşulan eserlerinden birini üreten sanatçı Halil Altındere, 2009 İstanbul Bienali de dahil olmak üzere dünya çapında pek çok önemli sergide yer alan Pakistan asıllı sanatçı Hamra Abbas, eserleri Tate Modern, Macba, Mudam gibi önemli koleksiyonlarda yer alan video sanatçısı Fikret Atay, ekonomi, işletme, psikoloji, sosyoloji, bilgisayar bilimleri ve dil bilim alanlarındaki sistem teorisi ile ilgilenen çalışmalarıyla öne çıkan Ali Miharbi galerinin temsil ettiği sanatçılar arasında..

Etiketler

0 yorum “Azra Tüzünoğlu, Ortadoğu’nun en ilham veren “40 Sanat İnsanı”ndan biri seçildi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest