“Bach Alla Turca ve Dansın Rengi” yeniden sahnede

0

İzmir Devlet Opera ve Balesi 9 Ekim’de Bach Alla Turca ve Dansın Rengi adlı baleleri yeniden sahneliyor.

9 Ekim 2018 Salı günü saat 20.00’da Elhamra Sahnesi’nde sunulacak olan Bach Alla Turca ve Dansın Rengi adlı birer perdelik baleler, bu sezonda dört kez yinelenecek.Johann Sebastian Bach’ın müziği, Anjelika Akbar’ın düzenlemesiyle baleye uyarlanan Bach Alla Turca, Junko Hikasa’nın librettosu ve Mehmet Balkan’ın koreografisiyle sahneye kondu. Dansın Rengi adlı balenin müziği Erim Ardal’a ait; bu bale Mehmet Balkan’ın koreografisi ve rejisiyle Lale Balkan tarafından sahneleniyor. Her iki eserin de dekorları Tayfun Çebi, ışık tasarımları Müfit Özbek tarafından hazırlandı; Bach Alla Turca’nın kostüm tasarımlarını Gazal Erten, Dansın Rengi’nin kostüm tasarımlarını da Sevtaç Demirer yaptı.

Bach Alla Turca ve Dansın Rengi balelerinde başlıca rolleri; Aslı Çilek, Dolun Doyran, Sülün Duyulur, Sertan Yetkinoğlu, Yasemin Altınel, Boğaçhan Bozcaada, Oben Yıldırım, Çağın Hazar Özideş, Çisil Bozcaada, Tolga İyiuyarlar, Gülfem İncecik Özcan, Doruk Demirdirek, Neslihan Mert Kılıç üstleniyorlar.Bach Alla Turca ve Dansın Rengi balelerinde; dansın insan yaşamındaki vazgeçilmezliği, yaşama ait renkler dans dili ile izleyicilerin beğenisine sunulmakta.Bach Alla Turca ve Dansın Rengi, 9 Ekim’deki ilk gösterinin ardından, 11 ve 13 Ekim’de, 15 Kasım’da bale severlerin izlenimine sunulacak.

“Yeryüzünün en güzel duygusu aşkın yaşandığı her yer ve her an özgün bir nitelik taşımakta; ne sayıda aşk yaşanmışsa ya da yaşanıyorsa o kadar farklı yapılanma içermektedir. Aşk okyanusu içinde bir damla oluşturmak adına yola çıkılmış, dans dilinin aşka olan yatkınlığı da değerlendirilerek, insanlar arası aşk anlatılmaktadır? Özellikle yaz aşkları, kimi kentlere özgü yaz aşkları, kent kültürünün karmaşıklığı da dikkate alınarak işlenmekte; o arada dansçıların da aşık olabileceği, dansçı aşklarının özelliği irdelenmekte; bir anlamda sorgulanmaktadır… Koreograf, aşkın renklerini dansın renkleriyle anlatmaktadır.”

Koreografi (Dansın Rengi): Mehmet Balkan
Sahneye Koyan (Dansın Rengi): Lale Balkan
Kostüm (Dansın Rengi): Sevtaç Demirer Ulaş
Müzik Düzenleme (Dansın Rengi): Erim Ardal
Libretto (Dansın Rengi): Junko Hikasa
Dekor (Dansın Rengi): Tayfun Çebi
Kostüm (Dansın Rengi): Sevtaç Demirer Ulaş
Işık (Dansın Rengi): Müfıt Özbek
Video Tasarım (Dansın Rengi): Ahmet Şeren

Bilet Fiyatları;

1. Kategori – 50.00 TL
2. Kategori – 40.00 TL
3. Kategori – 30.00 TL
Balkon – 25.00 TL

Önceki İçerikDolunay Soysert’in tek kişilik oyunu: “Kul”
Sonraki İçerik20. Eskişehir Uluslararası Film Festivali’nin “Emek Ödülleri” sahipleri belli oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments