Banu Solak’tan “Yaratıcı Şiirsel Performans” kitabı: Moderen Avrat Song

Yazar, bu durumu Yaratıcı Şiirsel Performans olarak tanımlayarak bir ilke imza atıyor ve bir akımın öncülüğünü üstleniyor.

0

Yazar Banu Solak, yeni üretim biçimlerinin, sanatın yaşamla entegrasyonu öngörüsüyle ikinci kitabı Moderen Avrat Song’u tasarım kitap olarak çıkarıyor.

Kitap, okunduktan sonra evinizin sevdiğiniz bir köşesine asılabilsin diye ipleri ve mandallarıyla beraber 52 adet şiirden oluşuyor. Ayrıca kapağı dikkat çeken ayrı bir sanatsal tasarıma sahip. Yazar, bu durumu Yaratıcı Şiirsel Performans olarak tanımlayarak bir ilke imza atıyor ve bir akımın öncülüğünü üstleniyor. Şiirlerinde kullandığı imgelere rehberlik eden kapaktaki yüzlerle beraber okuyucusunu içindeki asıl insana ulaştıracak düşsel bir yolculuğa çıkartıyor.

Moderen Avrat Song ismiyle; her şeyin yazılı olduğu insanlığın ortak hafızasındaki yaratan, çoğaltan anlamını hatırlatarak, unutulmuş bir imge olan Avrat’ı, Doğu ile Batı’nın ortasında değil onların birlikteliğinden oluşan Moderen’i ve Song’u kullanarak, yerelden evrensele ulaşmayı hedefliyor. Yazar; şiirin bir performans olduğunu söyleyerek, birincil olarak yazarın gerçekleştirdiğinden, ikincil olarak şiiri okuyanın gerçekleştireceğinden bahsediyor ve son olarak yaratacağı tasarımıyla okuyucusuna bir performans gerçekleştirme fırsatı tanıyor.

Kısa bir süre içinde Instagram üzerinden profilini ziyaret ederek online satın almaya aşağıdaki bağlantıdan başlayabilirsiniz;

Önceki İçerikBanu Solak’tan “Yaratıcı Şiirsel Performans” kitabı: Moderen Avrat Song
Sonraki İçerikColtrane’in “Naima”sı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments