Başak Yavuz ile Ali Murat Karaaslan’dan beklenmedik bir düet: “Her Şey Yolunda”

Başak Yavuz ve Ali Murat Karaaslan'ı bir araya getiren "Her Şey Yolunda" tüm müzik platformlarında müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

0

Caz dünyasının renkli ve üretken ismi Başak Yavuz, metal dünyasının yeni soluklarından Ali Murat Karaaslan ile yaptığı düetle karşımızda.

Sanatçılar, Başak Yavuz’un yazdığı ve Cansun Küçüktürk‘ün yapımcılığını üstlendiği “Her Şey Yolunda” isimli parçayı birlikte yorumladılar. Bir cazcı ve bir metalciyi bir araya getiren “Her Şey Yolunda”, özgün ve butik işleri ile bilinen things&records etiketiyle yayımlandı.

Üniversitede Başak Yavuz’un yıllardır yürüttüğü şarkı yazımı dersinde tanışan ikili, zaman içinde öğretmen-öğrenci ilişkisini profesyonel bir boyuta taşıdılar ve birlikte üretmeye başladılar.

Başak Yavuz, kendini her şeyin yolunda olduğu konusunda telkin etmek için gitarını eline aldığında aslında umutlu bir şarkı yazmayı hedeflediğini ancak parmaklarının yanlışlıkla bir alt tele kaymasıyla kendini çığlık çığlığa bu şarkıyı yazarken bulduğunu ifade ediyor.

Kendi sözleriyle:

Ali Murat Karaaslan şarkı yazımı dersinde öğrencim olmuştu. Sesini ilk duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Yıllar içinde yüzlerce öğrencim oldu ama ilk defa söylediği stile bu kadar yakışan bu kadar özel bir ses duydum. “Her Şey Yolunda”yı yazdığımda bu şarkıyı caz stilinde düzenlemek şarkının kendini anlatmasına yetmeyecekti. Şarkının rock stilinde yorumlanması gerektiğine karar verdiğim an Ali Murat’la düet yapmak istediğimden emindim. Ali Murat, önümüzdeki dönemin en sağlam seslerinden biri olarak tarihe geçecek. 

Kişisel tarihimde ise dinleyenlerimi şaşırtacak bir yapım olduğu kesin. Cansun Küçüktürk bu yapımın şüphesiz prodüktörü olmalıydı. Ortaya çıkan sonuçtan çok mutluyum. 

Ali Murat Karaaslan ise şöyle diyor:

Başak Yavuz ile Bilgi Üniversitesi şarkı yazımı dersinde tanıştım. İfade açlığı içerisinde bulunduğum bu dönemde ders ilaç gibi geldi. Hem yeni teknikler öğrendim hem de inanılmaz bir vokal arkadaş edinmiş oldum. İşlerinde genelde caz başlığı altında tanıdığımız Başak bu sefer sınırları zorlayarak bir rock aranjmanı ile karşınıza geliyor. Kadifemsi sesi ile duymaya alıştığımız Başak, birlikte yorumladığımız “Her Şey Yolunda” şarkısında hiç duyulmamış bir performans sundu. İnanılmaz derecede dik notalar ve farklı tutumları ile çok şaşıracağınız bir şarkı olacağına eminim.

Söz ve Müzik:Başak Yavuz
Prodüksiyon, miksaj ve mastering:Cansun Küçüktürk
Kayıt:Nordic Prodüksiyon, Cansun Küçüktürk ev stüdyosu
Kapak Resmi:Serdar Yılmaz
Vokal, akustik gitar:Başak Yavuz
Vokal:Ali Murat Karaaslan
Elektrik gitarlar:Cansun Küçüktürk
Bas:Okan Kaya
Davul:Ethem Saran

HER ŞEY YOLUNDA

BAŞAK YAVUZ KİMDİR?

Başak Yavuz, mimarlıkta lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Sibel Köse’nin caz vokal atölyesine katıldı. 2008’de Nardis Caz Vokal yarışmasını kazandı ve kariyerini değiştirip müzik okumak amacıyla New York’a taşındı. 2012 yazında Master of Music derecesiyle mezun olduktan hemen sonra David Liebman ve Peter Eldridge’in de içinde bulunduğu büyük bir ekiple birlikte ilk albümünü New York’ta kaydetti. “Things” isimli bu albüm, 2013 yılında Kalan Müzik etiketiyle basıldı ve uluslararası basında büyük ilgi gördü. Türkiye, ABD, Kanada ve Avrupa’da sahne alan Başak Yavuz, Bahçeşehir Üniversitesi’nde caz vokal, ensemble, şarkı yazımı ve kromatik yaklaşım dersleri vermektedir. Beş yıl boyunca Açık Radyo’da “Dünyanın Cazı” ve “Bi’ Şarkım Var” isimli programları hazırlayıp sunmuştur. 2015 itibariyle Grammy ödülleri jüri üyesidir. 2016 yazında kendi plak şirketi “things and records”ı kurarak ikinci albümü “a little red bug” ve yapımcılığını üstlendiği “Bi’ Şarkım Var! Stüdyo” albümlerini bu bağımsız mecradan yayımlamıştır. Çeşitli albümlerde yorumcu, şarkı yazarı, besteci, vokal ve şarkı yazımı koçu, yapımcı olarak yer almıştır. Ayrıca Istanbul Composers Orchestra’nın üyelerindendir. Halen Yıldız Teknik Üniversitesi “Müzik ve Sahne Sanatları” bölümünde doktora çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet Muhip Dıranas’ın şiirlerini besteleyip yorumladığı “Muhip Bey” isimli çalışması 2019 yılında yayımlanmıştır.

https://www.basakyavuz.com/

@basakyavuzmusic

ALİ MURAT KARAASLAN KİMDİR?

New York’da doğan Ali Murat Karaaslan, müzikle içe içe bir aileyle büyüdü. Lise döneminde metal müziği benimseyip gitar çalmaya başladı. Müzik eğitimine Chicago/Elmhurst College’da devam etti. Vokal caz grubu ile 5 eyalet turladı, müzikal oyunculuğu yaparken önemli sanatçılardan okullarına katılım teklifi alınca öğrenimine New York/Hofstra Üniversitesi’nde devam etti. Burada şan ve opera teknikleri üstüne çalıştı. Türk müzik camiasına daha yakından dahil olmak isteyen Ali Murat büyüdüğü şehir olan İstanbul’a döndü. Bilgi Üniversitesi’nde eğitimine devam ederken kurulumunda tenor şefi olduğu Chromas Choir ile Fransa/Choralies festivaline katılıp performanslar verdi. Bu süreçte beste çalışmalarına devam edip birçok grup projesine katkıda bulundu. Kendi solo projesinin temelleri atılırken O ses Türkiye’de Seda Sayan’ın takımına katılarak çeyrek finale ulaştı. %100 Müziğin gerçekleştirdiği David Ellefson‘un Basstory etkinliğinde lead vokalist olarak seçilip efsane metal basçısıyla sahne aldı.

Önceki İçerikTuna Kiremitçi’nin ilk polisiye romanı: Mezun Cinayetleri
Sonraki İçerikOğulçet ve Defin’den “Rüzgar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments