Başarılarla örülmüş bir koreografinin gizemli dansını karşılamaya hazır olun!

0

Geçtiğimiz sezon onuncu yılını kutlayan, bugüne kadar 32 ülkede, 64 kentte 190 bini aşkın seyirciye ulaşan Sidi Larbi Cherkaoui ve Sadler’s Wells London yapımı Sutra, yeniden, aynı heyecanla İstanbul’da.

Times’ın “en yüksek beklentileri bile aşıyor”, Guardian’ın “kültürel değişim kavramını yeni bir seviyeye taşıyan, eşsiz ve incelikli bir gösteri” sözleriyle övdüğü Sutra, 2010’da İstanbul Tiyatro Festivali’ne konuk olduğunda dakikalarca ayakta alkışlanmış ve seyircileri derinden etkilemişti.
Koreograf Cherkaoui, heykeltıraş Antony Gormley ve Çin’in ünlü Shaolin Tapınağı’ndan 19 Budist keşişi bir araya getiren bu ödüllü işbirliği, dansın gelenek ve ruhunun fiziksel disiplinle buluştuğu nefes kesici bir deneyim sunuyor.

Sutra, Buda’nın öğretileri için kullanılan sutta teriminden türetilmiş; Buda’nın kuralları ve aforizmalarını kapsayan genel bir ifade.
Shaolin geleneğindeki felsefe ve inancın Kung Fu’ya yansımasını güncel bir bağlamda ele alan Sutra, Antony Gormley’nin 21 ahşap kutusundan oluşan çarpıcı sahne düzeni ve Polonyalı besteci Szymon Brzóska’nın imzasını taşıyan, piyano, vurmalı çalgılar ve yaylılar için yazılmış, canlı yorumlanan müzikleriyle seyircilerin kalbini ve düşlerini yakalayan eşsiz bir yapıt. 

Sutra, bu kez İKSV ve Zorlu PSM işbirliğiyle bir kez daha seyretmek isteyenler, kaçırdığı için üzülenler ve merak edenler için dokuz yıl aradan sonra yeniden İstanbul’da.

Sidi Larbi Cherkaoui / Antony Gormley / Szymon Brzóska ve Shaolin Tapınağı keşişleri
16, 17 Eylül Zorlu PSM TURKCELL Sahnesi 20.30
Yaklaşık 60’ sürer; ara yoktur.

Yönetmen ve Koreografi: Sidi Larbi Cherkaoui 
Görsel Yaratım ve Tasarım: Antony Gormley 
Müzik: Szymon Brzóska 

A Sadler’s Wells London Production 

Ortak Yapımcılar: Athens Festival, Festival de Barcelona Grec, Grand Théâtre de Luxembourg, La Monnaie Brussels, Festival d`Avignon, Fondazione Musica per Roma, Shaolin Cultural Communications Company 

Önceki İçerikİrem Tok’un üçüncü solo sergisi: “Close Up”
Sonraki İçerikSokağın müziği rap’in mabedinde Brad Pitt’ten resmiyet indirimi: Bay yok, Brad lütfen!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments