Bebekler ve Müzik

"...Öncelikle anne karnında ve 0-6 ay grubu çocuklarımızı günümüz müziklerinden soyutlamayı başarmalıyız."

0

Müziğin her türünü madem birlikte paylaşmaya başladık. Albümleri eleştirip; beğenilerimizi birbirimize önereceğiz, müzik türlerini analiz ederken; konserlere ve festivallere birlikte göz atacağız… O zaman en baştan almaya ne dersiniz?

Mesela müzik dinlerken çok daha farklı iyi şeylerde olduğunu biliyor muyuz? Bebekler için örneğin; bebekler için müziğin sanıldığından da fazla önemi olduğunun farkında mıyız? -ki bu yapılan son araştırmalarda kanıtlanmış bir gerçek- Üstelik anne karnından itibaren dinletilen müzik çocuklarda sadece beynin gelişiminde değil, sosyal ve duygusal gelişimde de önemli rol oynuyor. Hatta ve hatta anne karnından itibaren müzik konusunda bilinçli davranılan bir çocuğun okul çağlarında ve sonrasında matematikle problemi olmayacağı ve matematiği çok seveceği de yine uzmanların üstünde durduğu bir başka konu. Çünki müzik bebeğimizin sayısal zekasında da önemli rol oynuyor. Bu kadar önemli faydaları olan müziği çocuklarımıza dinletirken nelere dikkat etmeliyiz konusu ise maalesef hâlâ çok dikkat edilen bir konu değil.

Öncelikle anne karnında ve 0-6 ay grubu çocuklarımızı günümüz müziklerinden soyutlamayı başarmalıyız. Popüler müzik bu yaş grubu icin uzmanlarca uygun bulunmuyor. Birçoğumuzun bildiği, bebeklerimize klasik müzik dinletmeliyiz de bir dereceye kadar doğru. Evet bebeklerimize kesinlikle klasik müzik dinletmeliyiz. Ama! Hangi eserlerin bebeklerimize uygun olduğunu bilmek çok önemli. Dünyaya daha yeni merhaba demiş, ani ve yüksek seslere ağlayarak tepkisini belli eden dahası bundan rahatsız olan bebeklerimize normal büyükler için hazırlanan klasik eserlerin dinlendirilmesi de çok doğru olmayacaktır. İşte bu noktada bebekler ve çocuklar için özel olarak hazırlanmış bir kaç albümden bahsetmek isterim.

Öncelikle bebeklere yönelik çalışmalarıyla tanınan ünlü besteci Raimond Lapın tüm albümleri bebeklerimiz için mükemmel bir seçim olacaktır. Albümlerinde ünlü klasik eserleri yeniden düzenleyen ya da kendi bestelerine yer veren Raimond Lap, çalışmalarında bebek, doğa ve hayvan seslerine yer vererek sadece bebeklerimiz için değil, bizler için de dinlendirici, ruhu geliştirici müzikler yapıyor.

Yine bebekler için özel olarak yorumlanmış bir başka klasik müzik serisi de Baby Einstein serisi. Baby Einstein’ın klasik müzik serileri yanında ayrıca yine bebekler için özel olarak üretilen kitap, DVD ve oyuncakları da mevcut.

Bu konuda birçok çalışma bulmamız mümkün ben sadece en öne çıkan iki seriden kısaca bahsetmek istedim. Bu konuda sizlerin de yorum, düşünce ve önerilerinizi ben ve tüm site ziyaretçileri merakla bekliyoruz. 

Müziksiz kalmayın… 🙂

Beyza Cumbul
Önceki İçerikErdem Yener’i felsefe kitabı okur gibi DİNLİYORUM…
Sonraki İçerikBu Dünya Bilemedi DEĞER’ini…
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments