Beyrut’un sembol lokantası “Le Chef”e Russell Crowe’dan destek

0

Avustralyalı ünlü aktör Russell Crowe, Anthony Bourdain adına Beyrut’taki patlamada zarar gören dünyaca ünlü ‘Le Chef’in kurtarılması için düzenlenen bağış kampanyasına yardımda bulundu.

Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlama, başkentte kafe, restoran, lokanta ve tarihi kiliselerin de bulunduğu limana yakın Cımmeyze mahallesinde büyük hasara yol açtı. Mahalledeki ünü dünyaya yayılmış Lübnan geleneksel ev yemekleriyle tanınan Le Chef lokantası da bu patlamada büyük zarar gören yerlerden birisi olarak öne çıktı.

Aktör Russell Crowe, internette restoranın kurtarılması ve yeniden açılması için başlatılan yardım kampanyasına bağışta bulunduğunu sosyal medya hesabından doğruladı. Crowe, 2018 yılında hayatını kaybeden ünlü şef, yemek yazarı, televizyon programcısı Anthony Bourdain’in anısına bu bağışı yaptığını, “Hayatta olsaydı aynısını yapardı” ifadeleriyle duyurdu. Crowe, işletmeye geçmiş olsun dileklerini ve kısa zamanda eski günlerine kavuşma temennisini iletti.

Amerikalı Bourdain, 2018 yılında Le Chef’i ziyareti sonrasında ‘dolambaçsız, ev yemeği şeklindeki klasik tabaklarıyla efsanevi bir nokta’ yorumunu yapmıştı. Türk yemek yazarı Vedat Milor da Beyrut’a yaptığı gezi sırasında bu lokantayı ziyaret ederek yemeklerin tadına bakmıştı.

Beyrut Limanı’ndaki patlama

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamaya 6 yıldır Beyrut Limanı’ndaki bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitrat maddesinin yol açtığını söylemişti.

Patlama sonucu 171 kişinin hayatını kaybettiği, 30-40 kişinin de kaybolduğu açıklanmıştı. Lübnanlı yetkililer, yaklaşık 6 bin yaralıdan 120’sinin yoğun bakımdaki tedavilerinin sürdüğünü duyurmuştu.

Sputniknews
Önceki İçerikMetin Uca’nın, Türkiye’nin Koronavirüs öykülerini muzip bir üslupla anlattığı yeni kitabı: “Tanrı Vermiş Pırasa Hiç Yenir Mi Yarasa”
Sonraki İçerikBesteci Andrew Lloyd Webber aşı denemesi için gönüllü oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments