Bilim insanları alternatif gezegen hakkındaki yaşanılabilirlik düzeyini bu sefer de kütleye bağladılar: Dünya’nınkinin sadece yüzde 3’ü!

0

Harvard Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, bir gezegenin yer çekimi kuvvetlerinin olmamasından önce atmosferini ve sıvı su kütlesini kaybetmesine neden olabilecek en küçük kütleyi bulduklarını açıkladı.

Bilim insanları, yaşamı kolaylaştıran bu özellikleri koruyabilecek en küçük gezegenin Dünya kütlesinin yüzde 2.7’si kadar olabileceğini buldu. Bu oran, Ay’ın kütlesinin iki katından biraz fazla ve kabaca bir ifadeyle Merkür’ün kütlesinin yarısı kadar.

Webtekno’nun aktardığına göre, ağustos ayında yaptığı araştırmayı Astrofizik Dergisi’ne anlatan Constantin Arnscheidt, “İnsanlar, yaşanabilir bölgenin iç ve dış kenarları hakkında düşündüklerinde, sadece uzaysal olarak düşünmeye meyillidir. Bu durum, gezegenin yıldıza ne kadar yakın olduğu anlamına geliyor ama aslında bir gezegenin kütlesi de dâhil olmak üzere yaşanabilirlik konusunda birçok başka değişken var” dedi.

Araştırmayı yapan bilim insanları, öte gezegenler yeterince büyükse yaşanabilir bölgedeki konumlarından bağımsız olarak onları doğru sıcaklıkta tutacak yeterli sera etkisi olduğunu buldu.

Bulgulara göre, nispeten küçük gezegenlerin atmosferi, nispeten düşük yer çekimi sayesinde dışa doğru genişliyor. Bu da yıldızdan daha fazla radyasyon emmesine ve böylece yüzeyindeki sıcaklıkları dengelemesine neden oluyor.

Sputniknews
Önceki İçerikBir çok medeniyetin, farklı kültürlerin ve inançların izleri: “Tarihi Yarımada’dan Yansımalar”
Sonraki İçerikAltın Portakal alkışlarla başladı!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments