Bir sporcunun gözünden ırkçılığın hikâyesi: “Çingene Boksör”

Çingene Boksör, 5 Ekim'de Müze Gazhane Meydan Sahne’de prömiyerini gerçekleştirecek.

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları Rike Reiniger’in yazdığı, Gülen İpek Abalı’nın çevirdiği, Cafer Alpsolay’ın yönettiği Çingene Boksör adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor.

İstanbul Klasiklerle Buluşuyor temasıyla açıklanan 2022-2023 sezonunun yeni oyunu Çingene Boksör, 5 Ekim 2022 Çarşamba günü 20.30’da Müze Gazhane Meydan Sahne’de prömiyerini yapıyor.

1920’lerin boks yıldızı Johann Wilhelm Trollmann’ın trajik yaşantısından yola çıkılarak yazılan oyun, kurgusal bir karakter olan Hans’ın tanıklığıyla seyirciye aktarılıyor. Çocukluk dönemlerinde tanışan ikili, güçlü bir arkadaşlık bağıyla yılları geride bırakır. Kendine has stiliyle yıldızlaşan çingene boksör Ruki, Nazi Almanyası’nın faşizan politikalarına ve ayrımcılığa maruz kalır. Almanya Şampiyonu olsa da bu unvan kendisine verilmez ve hep kaybetmeye mahkûm edilir. Yoksul mahallelerde başlayıp toplama kamplarına kadar süren, ölümüne dostluğun çarpıcı öyküsü…

Dramaturgisini Gökhan Aktemur’un, müziğini Buğra Özgün’ün, dekor-kostüm tasarımını Hacer Duran’ın, ışık tasarımını Mustafa Bilal’in, efekt tasarımını Erhan Aşar’ın yaptığı, fotoğraflarını Ahmet Çelikbaş’ın çektiği oyunda Ercan Demirhan rol alıyor.

Oyun, 5-8 Ekim, 19-22 Ekim, 26-29 Ekim 2022 tarihleri arasında Müze Gazhane Meydan Sahne’de.

İyi seyirler…

A: Hasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul
T: 0(212) 455 39 00

Önceki İçerikElif Çağlar’ın yeni parçası: “Only of Me”
Sonraki İçerik“Âşıklar Gece Ölür”ün albüm dinletisi ve söyleşisi Ataşehir’de
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments