Bir yıla 12 değil, tam 13 dolunay sığdırmak: Mavi bir sürpriz için 31 Ekim gecesini bekleyin

0

31 Ekim’de meydana gelecek ‘Mavi Dolunay’ dünyanın her yanından gözlemlenebilecek. Bu da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana bir ilk olma özelliği taşıyor. Ekim ayında fazladan gerçekleşecek ikinci dolunay olduğu için ‘Mavi Dolunay’ denilen bu gökyüzü olayının Cadılar Bayramı’na denk geliyor olmasına da dikkat çekiliyor.

Eylül ayının sonuna yaklaşılırken gökbilimciler ekimde tanıklık edilecek nadir bir gök olayını bekliyor. Bu yıl 1 ve 31 Ekim’de iki dolunay gerçekleşecek, 31 Ekim’deki ikinci dolunay ise ‘Mavi Dolunay’ olacak. ‘Mavi Dolunay’ ya da ‘Mavi Ay’, bir takvim ayında fazladan yaşanan ikinci dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor.

Her yıl 12 adet dolunay meydana gelirken, ekimde fazladan bir dolunay daha gözlemleneceği için 2020’de toplamda 13 tane meydana gelmiş olacak. 

Bu gökyüzü olayına ‘mavi’ denmesinin ise Ay’ın alacağı renkle bir ilgisi yok. ‘Mavi Dolunay’ ya da ‘Mavi Ay’ (Blue Moon) ismi, İngilizcede çok sık meydana gelmeyen şeyler için kullanılan ‘once in a blue moon’ ifadesinden geliyor. 

Bu ‘Mavi Dolunay’ı özel kılan bir diğer şey ise Cadılar Bayramı’na denk geliyor olması. Böyle bir gökyüzü olayının bir kez daha 31 Ekim’e yani Cadılar Bayramı’na denk gelmesinin ​19 yıl sonra, yani 2039’da olacağı belirtiliyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal medyada ‘uğursuz’ olarak nitelendirilen 2020 yılında böyle bir nadir gökyüzü olayı yaşanacak olması da yine espri malzemesi oldu: “2020’den başka bir isteğiniz var mı?”

Ayrıca 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez ‘Mavi Dolunay’ dünyanın her yanından izlenebilecek.

Önceki İçerikGüç Başar Gülle’nin yeni albümü: “Bensiz (Live)”
Sonraki İçerikÖyle bir site ki; izlemek istediğiniz filmin başat özelliklerini girin, alternatiflerini anında önünüze koysun!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments