Bradley Cooper: “Ödül dönemi tamamen manasız”

0

Ünlü aktör Bradley Cooper, ödül süreçlerinin nihayetinde “tamamen manasız” olduğunu ve esasen işin bütünüyle farklı bir parçası olduğunu söylüyor.

Sevilen Hollywood yıldızı Oscar Ödülleri’ne yabancı değil ve hatta Umut Işığım (Silver Lining Playbook), Keskin Nişancı (American Sniper) ve Bir Yıldız Doğuyor (A Star is Born) filmlerindeki performanslarıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterilmişti. 

Düzenbaz (American Hustle) performansıyla da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilmişti. Cooper yapım ve senaryo alanlarında da Oscar Ödülleri’nde aday gösterilmişti. Pek çok Oscar dönemini geride bırakan aktör bu süreçlerden önemli bir deneyim elde ettiğini söyleyerek, ödül döneminin “tamamen manasız” olduğunu belirtiyor. 

Interview Magazine’in röportajında Cooper’a Bir Star Doğuyor filminde eşlik eden Anthony Ramos ödüle aday gösterilen oyuncunun temsiliyeti üzerine aldığını belirterek “yürüyen bir bayrak” olduğunu söylüyor. Indiwire’ın haberine göre Ramos şunları ekliyor: “Komik, ödül sezonuna girersiniz ve bunu kişisel hale getirmek bizim açımızdan kolay olabilir. Fakat sette en önde yer alıyor olsanız da bu bir ekip çalışmasıdır. Teknik kısımlarla ilgilenenler olmadan film tamamlanamaz. Herkes o filmin yıldızıdır. Her ne sebeple olursa olsun yılın belli dönemlerinde tekil kişileri diğerlerinden ayırmayı seçiyoruz.”

Ramos’a katılan Cooper, “Ödül dönemleri gerçek bir sınav. Bu mantığı beslemek için düzenleniyor” diye belirtiyor: “Üzerinde çalışması fazlasıyla zor ve sanatsal yaratımdan tamamen yoksun. Bu, ortaya koymak istediğiniz sanat için her şeyi feda etmenizin nedeni değil ve yine de tırnak içinde ‘bunun parçası olacak kadar şanslıysanız’ parçası olmak için çok fazla zaman harcarsınız. Nihayetinde harika bir şey çünkü sizi gerçekten ego, kibir ve güvensizlikle karşı karşıya getiriyor. Çok ilginç ve tamamen anlamsız.”

Cooper, 91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetimi dallarında aday gösterildiğinde de benzer düşüncelerini dile getirmişti. 

Oprah Winfrey’le SuperSoul Conversation’da yaptığı konuşmada filme dikkat çekmenin “pastanın kreması” olduğunu söylemiş ve Oscar adaylıklarının “sanatsal yaratıcılıkla ilgisi olmayan şeylerde rol oynadığını” belirtmişti.

Independent Türkçe
Önceki İçerikErtuğ & Kocabıyık Yayınları’nda ayın kitabı: “Borusan Contemporary Art Collection Volume 1.”
Sonraki İçerikVenedik Film Festivali’ne hazırlanan “Hayaletler”den ilk fragman
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments