Cahit Turhan: “5G’yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için çalışıyoruz”

0

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5G teknolojisini dünya genelinde ilk olarak kullanan ülke olmak için plan ve programların yapıldığını duyurdu. Turhan, “2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, 5G ile ilgili sürecin nasıl işleyeceği konusunda değerlendirmede bulundu.

5G ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi çatısı altında 17 firmanın yabancı ürüne gerek kalmayacak şekilde tüm iletişim sistemlerini yerli ürün olarak piyasaya çıkarmak üzere güçlerini birleştirdiğini belirten Turhan, TÜBİTAK’ın da destek vermesini teminen imzaların atıldığını söyledi.

Turhan, yaklaşık 253 milyon lira yatırımla gerçekleştirilecek 5G sistemlerinin tamamen yerli ürün olarak piyasaya çıkarılacağına işaret ederek, “Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla ilgili 5G Vadimiz’de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle birlikte ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun beraber yürüttüğü birtakım işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor” diye konuştu.

‘DÜNYADAKİ ÜLKELER 2022’DE GEÇMEYİ PLANLIYOR, BİZ 2020’DE HİZMET SUNACAĞIZ’

Programlarını 5G’yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için yaptıklarını dile getiren Turhan, şunları söyledi:

“Dünyadaki ülkeler 5G’ye 2022’de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konuda çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız.”

Sputniknews
Önceki İçerikHindistan Kerala Film Festivali’nde: “Borç”
Sonraki İçerikElizaveta Tuktamişeva: “Dans ederken soyunmanın kötü bir yanını göremiyorum”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments