Can Yücel’in gözünde iki ustanın yeri çok ayrıymış: Nazım Hikmet, Edip Cansever

0

Bugün, usta şair Can Yücel’in ölümünün 20. yıldönümü. Eşi Güler Yücel usta şairin bilinmeyenlerini anlattı: Can, bir Nazım ölünce sabaha kadar ağladı, bir de Edip ölünce…

Can Yücel’in eşi Güler Yücel Tuhaf Dergi’ye yaptığı açıklamalarda, edebiyat tarihimize dair hiç bilinmeyen bir anıyı paylaştı.

Türk edebiyatının en önemli şairlerinden Can Yücel’in bir diğer önemli şair Edip Cansever ile yaşadığı küslüğü kendisinin bitirdiğini söyleyen Güler Yücel, eşi Can Yücel ile Cansever’in çok yakın bir dostluğu olduğunu söyledi.

Güler Yücel şöyle konuştu: “Edip Cansever ile ilginç bir anıları vardır. Edip sık sık gelip giderdi evimize. Çok güzel yemek yapardı. Bir gün Can vapuru kaçırınca Bebek’te Edip’in evinde kalmış. Edip de o dönem Yerçekimli Karanfil ile uğraşıyor.”

İlk kopyayı gösterince Can, ‘Burası fazla, şurayı at’, diye diye bütün kitabın üzerini çizmiş. Edip kızıp Can’ı evden kovmuş. Bir süre de bize uğramadı.”

“Günlerden bir gün Beyoğlu’nda bir yerde rastlaştık. Masaya çağırınca, ‘Ben o herifin yanına oturmam’ dedi. Ben de, ‘Sen kimseye kızamazsın, senin soyadın Cansever’ deyince güldü, barıştılar. Can bir Nazım ölünce sabaha kadar ağladı, bir de Edip ölünce…”

Önceki İçerikİstanbul Bienali’nin gözde mekânlarından biri olacakken, temizlik standartlarına takılmak: Haliç Tersanesi
Sonraki İçerikİsrail’de bulunan tabletler, çıplaklığın binlerce yıl öncesinde çok da garipsenmediğini gösteriyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments