Çocukların kitap sevinci dijitalde

Türkiye İş Bankası, okulların tatile girmesiyle birlikte çocukların heyecanına "Karneni Göster, Kitabını Al" kampanyasıyla ortak oluyor.

0

Türkiye İş Bankası, 15 yıldır “Karneni Göster, Kitabını Al” kampanyası kapsamında okulların tatile girmesiyle birlikte çocukların heyecanına kitapla ortak oluyor.

Banka, bu yıl da okulların kapanmasıyla birlikte ünlü yazar Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı “Sherlock Holmes’un Maceraları” kitabını ve Frances Hodgson Burnett’in eseri “Gizli Bahçe”yi çocuklarla dijital dünyada buluşturuyor. Ülkemizin dört bir yanında yaşayan; belki öğretmeninden, belki İş Bankalı bir yakınından, belki televizyondan, belki de bir arkadaşından kampanyadan haberdar olan veya olmayan tüm öğrencilerimiz bu kitaplara sadece bir tık uzaklıkta…

Çocuklar, Kumbara Dergisi portalı üzerinden https://kumbaradergisi.com/icerikler/karneni-goster-kitabini-al linkini tıklayarak macera dolu ve sürükleyici her iki kitabı da okuyabilir; bambaşka yerlere, duygulara, düşüncelere yolculuk yapabilirler.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından hazırlanan kitaplar için kampanyanın başından beri destek veren gazeteci / yazar Doğan Hızlan’ın bu yıl da çocukları okumaya teşvik eden önsözüyle desteğini sürdürmesi ise kuşkusuz çok kıymetli…

“Sherlock soru sorarak başarıyor”

Sherlock Holmes’un Maceraları kitabındaki öyküler, çocukları heyecandan heyecana sürüklüyor.  Karşılaşılan tuhaf, garip olayların ve cinayetlerin gerçek suçlularını ortaya çıkaran dedektif Holmes, kafasındaki her iz sürme, bulgu elde etme yöntemlerini yakın arkadaşı Doktor Watson ile paylaşıyor. Holmes’un öykülerinde dikkat, zekâ ve hayal gücüyle gizemlerin nasıl çözüldüğü görülüyor.

Gerçek dostlar “Gizli Bahçe”de buluşuyor

Yazar Frances Hodgson Burnett’in kaleme aldığı Gizli Bahçe ise sürükleyici, merak uyandırıcı bir kitap…

Eser, hayatı Hindistan’da başlayan, çıkan salgın hastalıkta bütün ailesini kaybeden küçük bir kızın, şehir değiştirdikten sonra doğayla ve arkadaşlarıyla geçirdiği yaşamını anlatıyor. Kitap, kahramanın yaşamı üzerinden çocukların ve doğanın sevgiyle nasıl büyüyüp değişebileceğini gözler önüne seriyor.

Hakan Aran: “Kitap okumak dünü, bugünü, yarını okumak ve anlamak demektir”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, kampanyaya dair yaptığı açıklamada, “Kitap okumak; dünü, bugünü ve yarını okumak, anlamak demektir. Dünyaya farklı pencerelerden bakmamızı sağlayan, hayal gücümüzü, dilimizi geliştiren, zihnimizi güçlendiren kitaplar sayesinde aynı zamanda bambaşka öykülerin, hikâyelerin de tanığı oluyor, başkalarının hayatları üzerinden değişik yolculuklara çıkıyoruz” dedi.

Gelecek nesillerin kaliteli ve iyi eğitim almalarının, bilimin temeli olan merak duygularının gelişmesinin önemine dikkat çeken ve bunun ancak çocukların daha fazla kitap okumalarıyla mümkün olacağını vurgulayan Aran, “Alacağımız eğitimler bilgi ve deneyimle birleşirse fark yaratabiliriz. Bu üçünü besleyecek, sürekli taze tutacak en önemli unsur ise okumak… Bu yıl 15. kez gerçekleştirdiğimiz kampanyamız da çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakma, kaliteli ve iyi eğitim alan nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunma amacımızın bir yansıması” diye konuştu.

Dijital dünyanın içine doğan ve neredeyse teknolojiyle kuşatılmış bir evrende yaşayan çocukların, okuma faaliyetlerini dijital ortamda gerçekleştirmeyi de tercih edebildiklerini belirten Aran, “Bir kitabın sayfalarına dokunmanın, kağıda has kokuyu duymanın, o eseri fiziki olarak kitaplıkta tutmanın, etkileyici cümlelerin ve sözlerin kalemle altını çizmenin hazzı tabii ki başka… Ama teknoloji ve dijitalleşmenin, toplumda bir nevi okumanın da yeni bir türünü var ettiğini söyleyebiliriz. Yüz yıllardır matbaalarda üretilen basılı kitaplar, mecralar üzerinden süren okuma biçimi özellikle gençlerde dijital okumayla çeşitlenirken, buna kayıtsız kalmak olmaz. Biz de kampanyamızı alışkanlıklardaki değişimlere göre önümüzdeki dönemlerde geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Doğan Hızlan: “Her kitap yaşamımızın bir parçasıdır, her kitap ufkumuzu biraz daha genişletir”

Gazeteci yazar Doğan Hızlan da kampanyaya dair çocuklara yönelik mesajında, güneş, deniz kadar kitabın da bir tatilin vazgeçilmezleri arasında olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi: “Her kitap yaşamımızın bir parçasıdır, her kitap ufkumuzu biraz daha genişletir. ‘Karneni Göster Kitabını Al’ kampanyasında değişik konularda şimdiye kadar dağıtılan kitaplar, serüven duygusunu da bizlere aktarırlar. Gelişen teknolojinin, bilimkurgunun en çok okunan kitaplar listesinde yer alması bugünün beğenisini de ortaya koymaktadır. Ancak geçmişten bugüne bütün ögelerin tarihini okuduğunuzda, bugünün tadına daha çok varırsınız. Televizyonlarda, internette görülen öykülerin doğuşu merakı arttıracaktır. Kampanya ile çocuklarla buluşturulan kitaplar kaba kuvvetin kötülüğün işe yaramadığını; sevgiyi, anlaşmayı, farklı düşüncelere saygılı olmayı; sorunları bilgi ve zekâ ile çözebileceğimizi öğretiyor.”

Kampanya 15. yılında 

İş Bankası 2008 yılından bu yana kampanya kapsamında çocuklara;

“Alice Harikalar Diyarında”
“Yazarlarımızdan Masallar ve Öyküler”
“Yazarlarımızdan Öyküler”
“Halime Kaptan”
“Küçük Mavi Gezegen”
“Sait Faik’ten Çocuklara Hikâyeler”
“Aziz Nesin’den Çocuklara En Güzel Öyküler”
“Yazarlarımızdan Öyküler”
“Şairlerimizden Seçme Şiirlerle Şiir Dünyasına Yolculuk”
“Depremden Korkmuyorum – Nasıl Korunacağımı Biliyorum”
“Mars’a Nasıl Giderim? – Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar”
“Astronotlar Üşür mü? – Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar”
“Robotlar Hapşırabilir mi? Bilim Yolunda Eğlenceli Adımlar”
“Siyah İnci” adlı kitapları karne hediyesi olarak verdi.

2020 yılında gerçekleştirilen kampanyada Jules Verne’in “Dünyanın Merkezine Yolculuk” ve “Dr. Ox’un Deneyi”, Robert Louis Stevenson’ın “Define Adası” kitapları ile “İlk Türk Arktik Bilimsel Seferi Kitapçığı” online ortamda sunuldu.

2021 yılında ise Felix Salten’in “Bambi” ve Arthur Conan Doyle’un “Kayıp Dünya” kitapları ile TEMA Vakfı işbirliğinde hazırlanan “İklim Hakkında Konuşalım” kitapçığı yine dijital ortamda çocuklarla buluşturuldu.

Önceki İçerikMogan Gölü’ne bırakılan atıklar sanat eserine dönüştürüldü
Sonraki İçerik“İstanbul Film Festivali Stop-Motion Animasyon Atölyesi” filmleri yayında
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments