Decollage Art Space yeni sezona Oya Akman sergisiyle başlıyor

Decollage Art Space, yeni sezonu “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle açıyor.

0

Decollage Art Space, izleyicileri farklı disiplinlerden birçok etkinlikle buluşturacağı dopdolu bir programla yeni sezonu karşılıyor.

Sezon başlangıcını ise 14 Eylül’de, Decollage Art Space Sanat Yöneticiliği ve Danışmanlığı’nı sürdüren Mine Çağlar küratörlüğünde, Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklanacağı “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle yapıyor. Bu sergi Decollage Art Space’in kapsamlı bakış açısının ve yeni sezonda karşılaşacağımız disiplinlerarası programının da sinyallerini veriyor.

2022 Dünya Cam Yılı ve tasarımcı Oya Akman’ın da 50. yılı olması sebebiyle anlamlı bir tarihte izleyiciyle buluşacak olan sergi, 9 Ekim’e dek görülebilecek. İklim krizinin kaçınılmaz etkileriyle mücadele ettiğimiz günümüzde, sürdürülebilirlik, sıfır atık, geri dönüşümün hayatımızda önemli bir yeri bulunuyor. Tüm bu etmenler paralelinde Modern Çağ’ın bir diğer adı Cam Çağı olarak kabul ediliyor. Uluslararası dünyada tanınan tasarımcının üretimine kapsamlı bir bakış sunan eserlerin yanı sıra sergi için üretilen, ilk kez gösterilecek pek çok çalışma da seçkide yer alacak.

Detaycı olması ve ince düşünmesinde ressam dedesiyle geçirdiği çocukluk yıllarının etkili olduğunu söyleyen tasarımcı, çalışmalarında doğanın geometrik çözümlemeleri, detaylardaki farklılıklar, yalınlaştırma ve sembolizm ögelerinden sıklıkla faydalanıyor. Üretimlerinde ağırlıklı olarak kullandığı camı çok keyifli bir malzeme olarak tanımlayan Akman ekliyor: “Şeffaf olması önünüzü çok açıyor. Teknik olarak çok fazla oynamanıza imkân tanıyor. Sonsuz bir karışım. Bu malzeme ile her şeyi yapabilir, her hayalinizi gerçekleştirebilir, her türlü tekniği kullanabilir ve yeni teknikler geliştirebilirsiniz.”

Meslek hayatı boyunca mobilya, tekstil, seramik, plastik ve cam sektörlerinde tasarımcı olarak çalışan Akman; German Design Award Special 2016, Pentawards Bronze 2015, Feed Patent Bronz 2020, WorldStar 2015, Design Turkey Üstün ve İyi Tasarım Ödülleri 2013, 2014, 2018; Ambalajın Ay Yıldızları Altın Ambalaj Ödülü, Altın ve Gümüş Ödüller 2014, 2020 , Observeur du Design 2009, Design and Design 2011, Good Design 2010, Red Dot 2008, Design Plus MateriaL Vision 2007, EUWIIN gibi pek çok önemli ödül kazandı. Bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında, birçok önemli fuar ve sergiye katılan tasarımcının kariyerine ilk kez bu kadar kapsamlı, retrospektif niteliğinde yaklaşacak “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle eş zamanlı birçok paralel etkinlik de düzenlenecek.

Decollage Art Space Sanat Yöneticisi ve Danışmanı, “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisi küratörü Mine Çağlar: “Geleceğimizi şekillendiren ve içinde bulunduğumuz modern çağa da isim veren cam; uygarlıkların gelişimine ve insan hayatına değer katan, medeniyet, bilim, sanat ve kültürün bir parçası olarak sonsuz kez dönüştürülebilen, sürdürülebilirliğe odaklı özellikleriyle geleceğin de en stratejik malzemelerinden.

‘Yarını bugün seç’ ismini düşünürken, 50 yıllık tasarım sürecinde zamansız ve yenilikçi tasarımları ile uluslararası dünyada pek çok ödül alan Oya Akman ile birlikte daha iyi bir yarın için çalıştığımız dünyada, aydınlatmadan üretime, sağlıktan gıdaya, iletişim ve tasarımdan sanata, yaşamın her alanında geleceğimizi yaratan camın önemini de vurgulamak istedim. Çünkü cam gelecektir ve bugünden yarını seçebiliriz…”

Decollage Art Space’te Oya Akman Sergisi ve Paralel Etkinlikler

Decollage Art Space, izleyicileri farklı disiplinlerden birçok etkinlikle buluşturacağı dopdolu bir programla yeni sezonu karşıladı. Sezon başlangıcını ise 14 Eylül’de, Decollage Art Space Sanat Yöneticiliği ve Danışmanlığı’nı sürdüren Mine Çağlar küratörlüğünde, Oya Akman’ın tasarımda 50 yıllık sürecine odaklandığı “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle yaptı.

Sergiye özel olarak bestelenen “Camdan Sesler” müzik enstalasyonu Viyola sanatçısı Öykü Koçoğlu ve besteci Bike Öner’in icrası ile sergi açılışı sırasında sanatseverlerle buluştu. Cam üretim sürecinde çıkan sesler, camın çeşitli tınıları, elektoakustik müzik ve viyola eşliğinde sunuldu.

2022 Dünya Cam Yılı ve tasarımcı Oya Akman’ın da 50. yılı olması sebebiyle anlamlı bir tarihte izleyiciyle buluşacak olan sergi, 9 Ekim’e dek görülebilecek. İklim krizinin kaçınılmaz etkileriyle mücadele ettiğimiz günümüzde, sürdürülebilirlik, sıfır atık, geri dönüşümün hayatımızda önemli bir yeri bulunuyor. Tüm bu etmenler paralelinde Modern Çağ’ın bir diğer adı Cam Çağı olarak kabul ediliyor. Uluslararası dünyada tanınan tasarımcının üretimine kapsamlı bir bakış sunan eserlerin yanı sıra sergi için üretilen, ilk kez gösterilecek pek çok çalışma da seçkide yer alıyor.

Meslek hayatı boyunca mobilya, tekstil, seramik, plastik ve cam sektörlerinde tasarımcı olarak çalışan Akman; German Design Award Special 2016, Pentawards Bronze 2015, Feed Patent Bronz 2020, WorldStar 2015, Design Turkey Üstün ve İyi Tasarım Ödülleri 2013, 2014, 2018; Ambalajın Ay Yıldızları Altın Ambalaj Ödülü, Altın ve Gümüş Ödüller 2014, 2020 , Observeur du Design 2009, Design and Design 2011, Good Design 2010, Red Dot 2008, Design Plus MateriaL Vision 2007, EUWIIN  gibi pek çok önemli ödül kazandı. Bugüne dek yurt içinde ve yurt dışında, birçok önemli fuar ve sergiye katılan tasarımcının kariyerine ilk kez bu kadar kapsamlı, retrospektif niteliğinde yaklaşacak “Yarını Bugün Seç / Oya Akman ile Tasarımda 50 Yıl” sergisiyle eş zamanlı birçok paralel etkinlik de düzenlenecek.

Paralel Etkinlikler;

Öykü Koçoğlu ile Konserli Söyleşiler
25 Eylül Pazar, 16.00-18.00

Viyola Sanatçısı ve Akademisyen Öykü Koçoğlu, konserli söyleşisiyle dinleyicilerle buluşacak. Program düzenli olarak her ay bir kez gerçekleşecek. İlk program DUO LAMENTE / Kaan Buldular – Kontrtenor & Hande Cangökçe – Archlute katılımıyla, rönesans ve barok dönem operalarından aryalarla gerçekleşecek.

Zamanın Unuttuğu İsimler Söyleşisi
8 Ekim 2022 Cumartesi, 15:00

Akbank Caz Festivali’nin 32 yıllık festival tarihi boyunca, ilk defa caz dinleyicisi Anadolu yakasında festivalin özel bir etkinliği ile buluşacak. Dr. Hakan Rauf Tüfekçi moderatörlüğünde gerçekleşecek “Zamanın Unuttuğu İsimler” başlıklı söyleşide, caz müziğinin duayen ismi Önder Focan ve Selen Gülün yer alacak.

A: Suadiye Mah. Müzeyyen Sok. No:4/1 İç Kapı No:1, 34740 Kadıköy/İstanbul
T: 0(532) 363 09 89
W:
www.decollageartspace.com
M: [email protected]

Ulaşım:

Marmaray ulaşımı için Suadiye İstasyonu’nu, İETT ulaşımı için ise Tan Sokak Otobüs Durağı’nı kullanabilirsiniz. Araçla gelenler için Decollage Art Space önünde İSPARK park imkânı bulunmaktadır.

Önceki İçerikEfe Dikmen’den yeni şarkı: “Boşver Geçer”
Sonraki İçerikÖzlem Akpınar Yiğit’in yeni teklisi: “Ses Ver”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments