Dejavu: “Yürütülmesi çok zor bir evliliktir grup; sadece uyumlu insanlarla kalıcı olabilen…”

"Dejavu sadece lafta dağıldı eminim, iki festival bir yeni single bizi sahalara hiç yok olmamışcasına geri döndürür."

0

Rock tarihimizin en enerjik ve özel gruplarından Dejavu, Kendin Coş diyerek hayatımıza girmişti. Grup yıllar sonra birçok sürprizlerle yeniden geri dönmeye hazırlanıyor. Dejavu’dan Cenk Sönmez sorularımızı yanıtladı.

– Merhaba Dejavu, öncelikle okurlarımıza grubun nasıl kurulduğundan ve hikayenizden kısaca bahseder misiniz?

Cenk Sönmez: Dejavu’nun hikayesinden kısaca bahsetmek imkansız ama sizin için deneyeceğim. 1999 yılında Ankara’da kuruldu. 2003 yılında grubun gitaristi Cenk Sönmez vokale geçti. 2004 yılında Roxy Müzik Günleri birincisi oldu. 2005 yılında ilk albüm Kendin Coş çıktı ve sonraki 10 sene 2 albüm daha yaptı ve çok sık eleman değişikliği ile günümüze kadar geldi.

– Dejavu Ankara Rock camiasında gayet bilinen bir gruptu ama genel olarak kitleler ile tanışmanız 2015 yılında yayınladığınız muhteşem albümünüz Kendin Coş ile gerçekleşmişti ve o yılın en önemli rock albümlerinden biriydi, bizlere biraz o günlerden bahseder misiniz?

C.S.: O günler inanılmaz derecede güzel günlerdi. Müzik seyirci gruplar destek ruh Ankara. 2015 değil de 2005 olacak o. Albüm ve klip ilk çıktığında cidden yer yerinden oynamıştı. Çünkü tarz değişikti ve çok eğlenceliydi. Şahane yıllardı fazla söze gerek yok.

– Dejavu kendine has bir tarza sahip gruplarımızdan, ben ilk dinlediğimde ‘’Hardcore ile yerel tınılar birleştirilmiş’’ diye düşünmüştüm. Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz ve yorumuma katılır mısınız?

C.S.: Halaycore Halay Metal ?? geleneksel Rock diyebiliriz ? şaka bir yana Dejavu kendi tarzını yakalamış bir gruptur yoruma katılıyorum cidden değişik bir müzik.

– Dejavu müziğiyle eğlendirirken, aslında şarkılarında da devamlı önemli konulara değinen ve gayet önemli mesajlar verip, düşündüren gruplarımızdan biridir. Şarkılarınızı yaparken nelere önem veriyor, nelerden etkileniyorsunuz?

C.S.: Sırasıyla dünyadan, ülkemizden, hayattan, haksızlıklardan, aşktan meşkten etkileniyoruz. Önem verdiğimiz konu ise eleştiri odaklı olmamız. Düşündüren şarkı sözleri ile beyinlere bir katkı sağlamaya çalışıyoruz. Gel öp beni tatlım gibi şarkı sözleri biz de asla görmezsiniz.

– Aslında arada cover çalışmalara imza atsanız da, uzun denilebilecek bir ara verdiğinizi hissediyorum, bu aranın temel sebepleri nedir? Çoğu insan sizin dağıldınızı bile düşünüyor?

C.S.: Çünkü dağıldık. Herkes farklı şehirlere gitti uzaktan yürütmeye çalıştık olmadı ama Dejavu sadece lafta dağıldı eminim, iki festival bir yeni single bizi sahalara hiç yok olmamışcasına geri döndürür. Aslına bakarsanız albümlerimiz arası genelde hep 5 yıl. Yürütülmesi çok zor bir evliliktir grup; sadece uyumlu insanlarla kalıcı olabilen…

– Dejavu, Türkiye’de Rock Müziğin büyük çıkış yakaladığı bir dönemde ilk albümünü çıkarmış, çok önemli başarılara imza atmış bir gruptur. O Günleri düşündüğünüzde, bugünle kıyasladığınız zaman aradaki farkları nasıl değerlendiriyorsunuz?

C.S.: O günlerle bugünleri kıyaslayamıyoruz. Dejavu çıktığında 17 müzik dergisi vardı mesela… Dream Tv’nin inanılmaz desteği vardı. Var oğlu vardı kısaca. Şu an yok oğlu yok. Sosyal medya olmasa yalan yani. Dediğiniz zamanlarda insanlar tv izliyorlardı şimdi tv onları izliyor insanlar da sosyal medyada ülke kurtarıyor.

– O yıllarda yanılmıyorsam Yüxexes dergisinde bir yazı kaleme almıştın. Ankara’nın çıkışta olan grupları vardı konu olarak, Siz, Manga, Çilekeş, Seksendört ve yanlış hatırlamıyorsam bir de Nem vardı. O günlerde Ankara’dan Rock grupları ortalığı sallıyordu gerçekten. Sert müzik bu anlamda şimdiler de daha çok Heavy Metal (Özellikle Extreme Metal ) anlamında varlığından söz ettiriyor. Bizlere biraz o günlerin sihirinden bahseder misiniz ve elbette bu gruplardan da?

C.S.: Aslında sihiri biz değil bizi destekleyen kitle yarattı, limon bar ve seyirciler yarattı. Biz sadece müzik yaptık demek ki sevmişler de bir yerlere gelmişiz ? Manga herkesin önünü açtı kendi tarzında hala devam ediyor aynı şekilde seksendört (Sex and dirt) ve tabii ki muhteşem Çilekeş (Chilekesh) Gerçekten bu günlerin sihiri birlik ve beraberlik. Bu ikisi sayesinde bir çok insana ulaştık amma velakin Çilekeş ve Dejavu biraz daha değişik bilinmedik işler yaptı.

– Şimdi günümüze gelelim, iki müthiş albüm sonrası yeniden geri döndünüz ve bu sevenlerinizde büyük heyecan yarattı, önümüzdeki günlerde Dejavu cephesinden bizleri neler bekliyor olacak, yeni bir single, albüm ve elbette konserler var mı?

C.S.: 2 müthiş ve 1 müthiş olmayan albüm bence. Son albümü 2-3 şarkı dışında ben bile sevmiyorum. Gel gör ki bu albümden çıkan cover çalışması DUYDUM Kİ UNUTMUŞSUN en çok bilinen, izlenen klibimiz. Hayat garip be dostlar ? 20. Yıl için yeniden tasarlanan bir KENDİN COŞ var. Daha pop rock sound olacak yeni hali. Sonra sırayla yeni şarkılar. İnsanların tek şarkı tek klip izlediği bir dönemde albüm hamallıktır üzülerek yazıyorum bunu da ? Konserler, grup tekrar parlarsa ardı ardına gelir zaten burada iş Dejavu yeni Menajeri Suat İlhan a düşüyor.

– Dejavu, müzikal olarak nasıl bir yönde ilerleyecek, o çok özlediğimiz sound’da mı yoksa çok daha farklı bir yönde mi? Kısacası yeni döneminizden bahseder misiniz?

C.S.: Yine her tarz yapacağız ama artık emekleri paraya dökme vakti bu yüzden ortamı bilen insanlara emanet edeceğiz tarzı.

– Şöyle bir geçmişe dönünce albümleri nasıl buluyorsunuz ve iyi ki yapmışız dediğiniz ve her dinlediğinizde diğerlerine oranla bir tık daha sizin için çok daha özel olan çalışmanız hangisi?

C.S.: İlk iki albüm enfes ama en sevdiğim ikinci albüm en sevmediğim üçüncü albüm. Dejavu gibi değil.

– NouvArt olarak sorularımızı yanıtladığınız için size çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz. Son olarak sevenlerinize ve okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

C.S.: Eyyyyyyyy İmamoğlu rock müzik başkanı yap beni! Şaka bir yana #herşeyçokgüzelolacak ??

Gökhan Toker
Önceki İçerikApocalyptica, “Plays Metallica By Four Cellos” Turnesi Kapsamında Türkiye’ye Geliyor
Sonraki İçerikBölündükçe Çoğalır, Çoğaldıkça Yok Olursun; Hey Özgürlük!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments