Deneysel eğitimin gücü tartışılmaz ve konu müzikse, çocukların yaratım gücüne erişilemez…

İçine çocuk katılmış her şey ayrı bir güzel oluyor. Tabii bunun bilincinde olan kişi ve kurumlar da öyle…

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi de bunlardan biri işte. Müziğin evrenselliği ve birleştiriciliğinde çocuklar için bir yaz okulu düzenleyen belediye, müzik eğitmeni Ekin Yalçınkaya’nın önderliğinde ve “Müziğin Mutfağı” konu başlıklı bir ders kapsamında 8 – 12 yaş skalasındaki çocukları hedef kitle olarak belirlemiştir . Yaz okuluna, Tepebaşı Belediyesi’nin “23 Nisan Çocuk Sanat ve Kültür Merkezi”, “Yukarısöğütönü Beldeevi”, “Çukurhisar Çocuk Sanat Merkezi”, “Açıksöğütönü Deneyimli Kafe” birimlerinden  yaklaşık kırk çocuk katılmıştır.

Müziğin temel ders olarak baz alındığı eğitim etkinliğinde, çocuklara müzik yapmak için ille de bilindik enstrümanlara gereksinimleri olmadıkları, başta mutfak gereçleri olmak üzere, gündelik hayatta karşılarına çıkacak pek çok materyalin bir enstrümana dönüşebileceği gösterilerek, yaratıcılıkları ve hayal güçleri arttırılmaya çalışılmıştır. Tencere kapakları, havanlar, bardaklar, cezveler, kaşık ve çatallar, rendeler, damacanalar ve evde bulunan daha pek çok materyal bu dersin uygulama aracı olmuştur.

Çocukların müzik odaklı duyma, dinleme ve eşlik etme yetilerinin ve bunları kalıcı kılan konsantrasyon ve motivasyon becerilerinin gelişiminin hedeflendiği derslerde, çeşitli müzik videolarından yararlanılmıştır.

Banu Kanıbelli

Ekin Yalçınkaya, 2012 yılından beri Tepebaşı Belediyesi’nde birlikte çalıştığı, yaşları 3 ila 15 arasında değişen farklı yaş gruplarından edindiği deneyimleri aktarmıştır. Eğitim sürecinde, sosyal medyada kendi şarkısına eşlik edilen videoyu gören caz sanatçısı Başak Yavuz’un projeye desteği ile, müzisyen ve eğitim psikoloğu Banu Kanıbelli ve piyanist Uğurcan Kurt da projeye katılmış ve proje çok daha anlam kazanmıştır.

Başak Yavuz

24 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00 da Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde çocuklar, damacana,rende,havan, şişe ve kaşıklarıyla konser verecek, sahneyi Başak Yavuz, Banu Kanıbelli ve Uğurcan Kurt ile birlikte paylaşacaklar.

Etiketler

0 yorum “Deneysel eğitimin gücü tartışılmaz ve konu müzikse, çocukların yaratım gücüne erişilemez…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest