Dijital Eğitim Hareket Planı kapsamında yeni bir yazılım: “SELFIE”

0

Uzmanlar geleceğin mesleklerinin %90’ının dijital beceriler gerektireceğini öngörüyor. Bu nedenle Avrupa Komisyonu Dijital Eğitim Hareket Planı kapsamında yeni bir yazılım geliştirdi: SELFIE.

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi ile Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen SELFIE tamamen ücretsiz ve tüm okulların kullanımına açık.

Kullanımı son derece basit SELFIE, okullara dijital teknolojiler açısından zayıf noktalarını göstererek eksikliklerini kapatma şansı tanıyor.

“SELFIE adı verilen yeni çevirimiçi özdüşünüm aracı öğrencilerin ve eğitimcilerin anonim olarak fikirlerini belirtmesine fırsat tanıyor. Platform böylece okulların teknolojiyi eğitimde kullanma becerileri üzerine her okula özel bir rapor hazırlıyor. Yazılımın çalışma sistemi okulun herhangi bir anda kendi fotoğrafını çekmesine benzetildiği için adına “selfie” deniyor.

SELFIE’nin Proje kordinatörlerinden Panagiotis Kampylis yazılımı şu ifadelerle tanımlıyor:

“SELFIE platformu sayesinde 360 derece yaklaşımıyla bilgi topluyoruz. Bu sadece altyapı, cihazlar veya wifi ile ilgili değil, aynı zamanda teknolojinin öğrenciler tarafından öğrenme sürecinde, iletişimde, ev ödevlerinde nasıl kullanıldığını da gösteriyor.”

Kampylis ayrıca ekim ayı sonunda Polonya’nın başkenti Varşova’da bir lisede düzenlenen törenle resmi olarak uygulamaya giren yazılımın 2019 yılı sonuna kadar 1 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediğini kaydediyor.

Türk okullarında da kullanılabilecek

24 dilde hizmet veren yazılımın kısa süre içinde Türkçe, Sırpça, Rusça ve Gürcüce dillerinde de hizmet vermesi amaçlanıyor.

SELFIE’nin Proje kordinatörlerinden Deirdre Hodson yazılımın amacının farklı okulları karşılaştırmak değil, okulların kendini geliştirmesine fırsat tanımak olduğuna vurgu yapıyor:

“Bu oldukça esnek ve modüler bir araç. Okulların ne durumda olduklarını görmesi için tasarlandı. Bir hedefe ulaşmak veya okulları birbiriyle karşılaştırmak için değil. Bu gerçekten bir okulun bir selfie, bir snapshat çekmesine benzetilebilir.”

SELFIE’yi okulunuzda kullanmak için yazılımı Avrupa Komisyonu’nun internet sitesinden indirebilirsiniz: ec.europa.eu/education/schools-go-digital

Önceki İçerikİran ulusal kripto para geliştirme çalışmalarını tamamladı
Sonraki İçerik2300 yıllık şapkalar yeniden tasarlanıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments