İran ulusal kripto para geliştirme çalışmalarını tamamladı

0

İran kripto para geliştirme çalışmalarını tamamladı. İran Merkez Bankası’nın (CBI) resmi onayının ardından dijital para finans kurumları ve bankalar arası ödeme işlemlerinde test edilecek.

İran hükümeti desteğinde geliştirilen kripto paraya henüz bir isim verilmedi. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İran’ın bankacılık ve finans kurumlarına ambargo uygulaması, kripto parayı İran hükümeti için önemli hale getiriyor.

Projeyi yürüten İran Merkez Bankası’nın görevlendirdiği Informatics Services Corporation (ISC) başkanı Seyyed Abotaleb Najafi, projeyle kripto paranın ve blok zinciri bilgisayar ağı teknolojisinin İran’daki kapasitesi ve kullanılabilirliğini keşfetmeyi amaçladıklarını söyledi.

Kripto para birimi Riyal’e endekslenecek

İran merkezli haber ajansı IBENA’ya açıklamalarda bulunan Seyyed Abotaleb Najafi, ulusal kripto parasının İran’a finansal ödemelerde, bireysel bankacılık işlemlerinde ve bankalar arası işlemlerde kolaylaştırıcı rol oynayacağını belirtti.

Kripto para biriminin, devlet kontrolünde geliştirilmesi, ülkenin zayıf ve gittikçe değer kaybeden ulusal para birimi Riyal’e endekslenecek olması olması, işlevselliği hakkında soru işaretlerini artırıyor.

Euronews
Önceki İçerikİstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali
Sonraki İçerikDijital Eğitim Hareket Planı kapsamında yeni bir yazılım: “SELFIE”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments