Diken’den iki şarkılık single: “Anladığın Dilden / Söz Mezarlığı”

0

Türk Heavy Metal müziğinin en üretken gruplarından Diken, iki yeni şarkıdan oluşan bir single yayınladı.

Mart ayında “Cinnet Çağı” adlı teklisini yayınlayan grup, pandemi döneminde zor günler geçiren müzik sektöründe her şeye rağmen üretimine devam etmekte kararlı. Elenor etiketiyle yayımlanan single’da yer alan “Söz Mezarlığı” ve “Anladığın Dilden” isimli 2 şarkı, Taylan Ayık ve Hakan Akkaya’nın imzasını taşıyor.

Tüm dijital platformlarda yayına giren her iki şarkı, Youtube ve Instagram’da da lirik videolarla yerini aldı. “Anladığın Dilden” şarkısının bestecisi ve söz yazarı olan Taylan Ayık, şarkının günümüzün zorla geçerli kılınmış dili olan ‘bireysel ve toplumsal şiddete’ bir tepki olarak yazıldığını söyledi. Ayık, şarkı için şunları söyledi: 

“Toplumsal yaşamı devam ettirecek iletişim uzlaşmayla sağlanabilir. Bu da tarafların birbirlerini anlayabilmeleri ile mümkündür. Dolayısıyla herkes karşı tarafın dilini az da olsa bilmelidir. Şiddet içeren bir yaklaşıma, o şiddeti frenleyebilecek bir dille karşılık vermek saldırmak değil öz savunmadır. Korunmasız, güçsüz veya muhtaç birine yapılan bilinçli şiddete çiçek uzatamazsınız. Kadınlara, çocuklara ve hayvanlara merhametsizce davrananlara, çevreye, doğaya bilinçli sekilde zarar verenlere karşı anlayacakları dilden öz savunma yapmak ve yüksek perdeden eleştirmek haktır. Kimse beni  kendi yoluna zorla çekmediği sürece kendi yolunda yürür ve önüme bakarım. Biz sadece yaşamı yok eden zihniyete öfke ve nefretle bakıyoruz ve onlarla sanatımız dahilinde anladıkları dilden konuşmaya hazırız.”

“Tüm değerler yalanla dolu”

“Söz Mezarlığı” şarkısının bestecisi olan Hakan Akkaya ise single kapağında yer alan mezar taşlarında yazılı olan tüm insanlık değerlerinin gün geçtikçe anlamını yitirdiğine dikkat çekti. Akkaya, şunları söyledi: “Vicdan, özgürlük, adalet, demokrasi ve eşitlik… Bu değerler asırlar süren insanlık yolculuğunda, deneye yanıla, kanla, acıyla kazanılmış medeniyet gereksinimleridir. İnsanlığın bu değerleri benimsemekte her zaman zorlandığı dönemler olmuştu ama son 20 yıla baktığımızda hiç bu kadar ayaklar altına alındığı görülmemiştir. Sadece ülkemizde değil, dünyanın her yerinde büyük bir kriz yaşıyoruz. Ama pandemi dönemi de gösterdi ki medeniyet adına kurduğumuz ne varsa aslında temelleri o kadar da sağlam değilmiş. Aslında sıkı sıkı sarılmamız gereken tüm değerlerin içi boşaltılmış ve sözde kalmış; yalanlarla kirletilmiş. Birbirimize söylediğimiz o kadar çok yalan var ki… Çıkar adına söylenen her yalan da vicdana, adalete, özgürlüğe, demokrasiye ve eşitliğe saplanan bir bıçak gibi. İşte hem şarkıda hem de single kapağında anlatmaya çalıştığımız tam olarak bu.”

Üretimleriyle Rock müziğinin protest dilini yoğun olarak kullanan Diken, “Daha sert, daha hızlı” sloganıyla 2021 yılında yayınlamayı planladıkları 6. stüdyo albümü için çalışmalarına da başladı.

Önceki İçerikNetflix’in merakla beklenen filmi “Enola Holmes” eleştirmenleri memnun etti
Sonraki İçerikİstanbul’da açık alanlarda yapılan etkinlikler yasaklandı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments