Downtown Los Angeles’ta sanata büyük yatırım

Downtown Los Angeles'ta sanata yapılan büyük yatırım, şehir merkezinin kültürel ve sanatsal potansiyelini yeniden canlandırmayı hedefliyor.

0
Getty Images

Los Angeles’ın merkezi, uzun yıllardır sanat ve kültürün canlandırılması için çaba gösteriyor. Ancak pandemi, şehir merkezlerini ve kültürel kurumları olumsuz etkiledi. Bu durum, Los Angeles’ın merkezinin sanata dayalı önemi açısından derin bir anlam taşıyor.

Yıllardır, Los Angeles’ın merkezinin canlandırılma çabaları, 1964’te orta yüzyıl modern Müzik Merkezi’nin inşasından 2003’te Frank Gehry imzalı Walt Disney Konser Salonu’nun eklenmesine kadar sanat projelerine odaklanmıştı. Ancak pandemi, ülke çapındaki şehir merkezlerini ve kültürel kurumları etkiledi ve Los Angeles bundan muaf değil.

Downtown Los Angeles’taki ofis boşluk oranları %25’in üzerine çıktı, dükkanlar boşaldı. Evsizlik ve suç endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Birçok sanat kuruluşu pandemi öncesindeki izleyici kitlesine henüz ulaşamadı. Ve bölgenin engellenmiş hırslarının canlı gösterimleri oldu: Graffiti sanatçıları, Grammy Ödülleri’nin karşıda düzenlendiği sırada üç terkedilmiş gökdeleni kapladı ve övgü dolu yeni Sixth Street Viaduct’taki bazı ışıklar, hırsızların bakır tel çalmalarının ardından söndürüldü.

Bu bağlamda, popüler çağdaş sanat müzesi Broad’un, 2015’te Walt Disney Konser Salonu’nun karşısında açılan, bölgeye olan devam eden güvenin önemli bir oyduğu geçen ay 100 milyon dolarlık bir genişleme yapmaya başlayacağını duyurması önemli bir adımdı. Ve bu, kurucusu Eli Broad’un vizyonunun tam bir devamıydı. İş insanı ve hayırsever Broad, Grand Avenue’yi bir kültürel merkeze dönüştürme çabalarıyla ünlü yayılmış bir şehirde yerçekimi merkezi yaratma çabasında önemli bir rol oynadı. 2021’de hayatını kaybeden Broad, kendi sanat koleksiyonunu barındırmak için Broad’u açmadan önce Modern Sanat Müzesi’ni kurmaya ve Walt Disney Konser Salonu’nu inşa ettirmeye yardımcı oldu.

Önceki İçerikFrank Auerbach’ın eserleri Venedik Bienali’nde
Sonraki İçerikFilippi kazısında 1,800 yıllık Apollo başı keşfedildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments