Dünya Sağlık Örgütü Başkanı: “Tüm ülkelere basit bir mesajımız var: Test yapın, test yapın, test yapın”

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus

Herkese ücretsiz, eşit, kaliteli hizmet sunan sağlık sistemi bulunmayan ‘süper güç’ ABD gibi ülkeler koronavirüse test kitleri bile olmadan yakalandı. DSÖ Başkanı ise pandemiyi yavaşlatmanın tek yolunun her şüpheli vakaya test yapmak olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, ‘pandemi’ ilan ettiği koronavirüs salgınıyla ilgili bugün düzenlediği basın toplantısında, koronavirüsü yavaşlatmanın en iyi yolu olarak test programlarını geliştirmeye ve daha çok kişiye test yapmaya çağırdı.

“Tüm ülkelere basit bir mesajımız var: Test yapın, test yapın, test yapın” diyen Ghebreyesus, “Bütün ülkeler tüm şüpheli vakalara test yapma kabiliyetine sahip olmalı, bu pandemiyle gözleri kapalı şekilde mücadele edemezler” vurgusunu yaptı.

“Test yapma, tecrit etme ve temasların izini sürme konusunda yeterince acil bir artış görmedik ki, bu, verilmesi gereken yanıtın belkemiğini oluşturuyor” ikazında bulunan DSÖ Başkanı şöyle konuştu: “Enfeksiyonları engellemenin ve hayat kurtarmanın en etkili yolu, yayılma zincirlerini kırmaktır. Ve bunu sağlamak için test yapmanız ve tecrit etmeniz gerekir. Ateşle gözünüz kapalı bir şekilde savaşamazsınız. Ve kimin enfekte olduğunu bilmezsek bu pandemiyle savaşamayız. Bütün ülkelere basit bir mesajımız var. Test yapın, test yapın, test yapın. Her bir şüpheli vakayı test edin.”

Sputniknews

Etiketler

0 yorum “Dünya Sağlık Örgütü Başkanı: “Tüm ülkelere basit bir mesajımız var: Test yapın, test yapın, test yapın””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest