Frida Kahlo’nun evi dijital ortamda erişime açıldı

Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun 1907'nin sıcak bir yaz günde doğduğu Meksika'nın başkenti Mexico City'deki evi, online ziyaretçilere açıldı.

0

Son dönemin en ikonik yüzlerinden birisi olan, ülkemizde de önemli derece bir ilgi görmekte olup tshirt, aksesuar ve not defterlerine değin birçok materyalde motifine yer verilen Frida Kahlo‘nun müzeye çevrilen evi Casa Azul dijital ortamda misafirlerin gezebilmesi için açıldı.

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun 1907’nin sıcak bir yaz günde doğduğu Meksika‘nın başkenti Mexico City‘deki evi, online ziyaretçilere açıldı. Casa Azul adı verilen evde Frida, 19 yaşında geçirdiği ciddi bir trafik kazasının ardından buraya geri döndü.Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı. İlk otoportresi, “Kadife Elbiseli Otoportre“‘dir.

Frida’nın bağı bu evle hiç kopmadı. 1929’da arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla ‘Meksikalı Michelangelo‘ olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile evlenince bu evde ayrıldı. Boşandılar, yeniden evlendiler derken, 1940’da Diego tekrar Casa Azul’a dönen Frida’nın yanına taşındı. 14 yıl bu evde yaşamalarının ardından Frida yine bu evde hayatını kaybetti. Frida’nın yaşamının neredeyse tamamına tanıklık eden evi aşağıdaki bağlantıdan ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerikFrida Kahlo’nun evi dijital ortamda erişime açıldı
Sonraki İçerikyokyer’den yeni tekli: “Uyan”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments