Gerçeküstü Ama İçinizde Bir Yerlerde; Stalker

Bir kitap okudum. Öyle ki, hikâyesinden ziyade zaman-boyut algısı ile o ana ışınlandığımı hissettiğim, karakterlerin hiçbiri ile olay örgüsü içinde özdeşlik kurmadığım hâlde, sanki ortamlarda varmışım gibi, kitaptaki ana karakter Devin’in o uykusuzluk ve içme hâlini dahi dibine kadar bünyemde hissettiğim bir kitap.

Bazı filmler ve kitaplar vardır ki; izleyene de, okuyana da onu yaşatacak kadar canlıdır; kahramanlarıyla özdeşlik kurar, başladığın şey sona erene dek de, onları içinde hisseder ve yaşatırsın. Özdeşlik kurduğun kahramanın gelip senin içine yerleşmesidir aslında olan; seni alıp kendi ortamına sürüklemesi söz konusu değildir çoğu kere. Bazıları ise sadece seyrettirir; yakınlaştırmaz, seyirci bırakır seni.

Stalker’in en büyük başarısı ise; ne karakterleriyle özdeşlik kurdurarak ne de uzakta tutarak, okuyucuyu hikâyenin geçtiği ortamlara dâhil edebilmesi bence.

Burada hemen belirteyim ki, aynı gün içinde, bir solukta okuyup bitirdiğim kitaplardan biri oldu Stalker. Sanki kitapta bir solucan deliği vardı ve ben okumayı bırakırsam kapanacaktı, boyutları birleştiren o kapı. O yüzden de bu yazıyı okuduktan sonra, kitabı eline almak isteyenlere şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; vaktinizin bol olduğu ve kitaba ara vermek zorunda kalmayacağınız bir zaman diliminde okuyun kendilerini; pişman olmayacaksınız.

Okurken bol miktarda hissedeceğiniz baş dönmesi ve bulantı için yapabileceğiniz bir şey yok; onu yaşayacaksınız. Çünkü şimdi fark ettim ki, o his aslında solucan deliğinin ta kendisi.
Bırakma; bırakırsan evren dışı kalır, bilmediğin bir paralel evrende bulursun kendini!

Geçmişte proje ve organizasyonlar nedeniyle sık sık Ankara’ya gider, uzun uzun kalırdım orada. Yani bahsi geçen meydanların 90’lı yıllardaki hâllerini gayet iyi biliyorum aslında. Ve artık kitap sayesinde, 2010 demlerini de bildiğimi düşünüyorum. Meydandaki mendilci çocuktan ben de mendil aldım ve bir heves çaldığı Çav Bella’yı keyifle dinleyip, çocuğun başını okşadım. Şuna eminim ki, hikâye kahramanları ötesinde bir yerlerde kendim olarak içindeydim hikâyenin.

Hayatım boyunca hiç gitmediğim eSkiyEni’ye gitsem mesela, “Evet, burayı daha önce görmüştüm,” diyecek kadar biliyorum ortamını… Gerçeküstü algısıyla beni oraya da sürükledi kitap; hatta o değişmeyen playlist’lerini dinlerken ezberleyenlerden olduğuma da eminim artık. Bu arada konu şarkılara gelmişken belirtmeden geçmeyeyim; Stalker, olay örgüsünün içinde yer alan şarkıları ile de zengin bir kitap. Üstelik Kitabın sonuna eklenen şarkı ve film listesi de muhteşem bir detay.

Ne düşünüyorum biliyor musunuz?.. Gerçeküstü algıyı sağlayan bu kitabı gelecekte tekrar okuyup, kitaptaki zamana gitmişimdir belki. Bugünüme de o yüzden tanıdık geliyor olmalı ki, hiçbir yabancılık çekmiyorum. Ve aslında o meydanlarda toplanıp, hep bir ağızdan “Hector!” diye bağıran binlerce kişi de Stalker okuyucularından, yani bizlerden başkası değildir.

Olamaz mı? Neden olmasın?!

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 160
Barkod : 9786059624428
Beyza Cumbul

Etiketler

0 yorum “Gerçeküstü Ama İçinizde Bir Yerlerde; Stalker”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyza Cumbul | Takip Et

Reklam

Beyza Cumbul | Instagram

 • Kllerimizden doduk ve tekrar kl olmaya da hiii niyetimiz yok!
  Küllerimizden doğduk ve tekrar kül olmaya da hiiiççç niyetimiz yok! Zafer Bayramı'mız kutlu olsun... ❤️
 • Repost onairsahne with getrepost Sana dayatlanlar dinleme kendi mziini
   #Repost   @onairsahne  with  @get_repost  ・・・ Sana dayatılanları dinleme, kendi müziğini keşfet! ———————————— #iyibayramlar   #mutlubayramlar   #bayram ınızkutluolsun
 • Repost onairsahne with getrepost Ve mzik akla gkkuanda birleir
   #Repost   @onairsahne  with  @get_repost  ・・・ Ve müzik, aşkla gökkuşağında birleşir... —————————————————  #HerY ürüyüşümüzOnurYürüyüşü I  #Pride2019  I
 • Repost onairsahne with getrepost Ulu nder Mustafa Kemal Atatrkn
   #Repost   @onairsahne  with  @get_repost  ・・・ Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirlerini, duygularını anlıyor ve hissediyoruz;
 • Hayat ya cesaretle yaadnz bir macera ya da hibir eydir
  “Hayat ya cesaretle yaşadığınız bir macera ya da hiçbir şeydir” demiş Helen Keller Ve o
 • aforizmalar I aforizma I szler I edebiyat I edebiyatnotlar I
   #aforizmalar  I  #aforizma  I  #s özler I  #edebiyat  I  #edebiyatnotlar ı I  #kalp  I  #zombi  I  #edebiyatsal 
 • Canm Ayeglm o benim ok iyi bir piyanist muhteem bir
  Canım Ayşegül’üm o benim; çok iyi bir piyanist, muhteşem bir öğretmen, iyi bir dansçı buuunca
 • by buzz Mozart in the Jungle repliinden esinlenme mozartinthejungle
  by buzz; Mozart in the Jungle repliğinden esinlenme..  #mozartinthejungle 
 • Sk grmesem de ok seviyoruz birbirimizi Bahri kedi ok kalp
  Sık görmesem de çok seviyoruz birbirimizi; Bahri kedi çok kalp ben ————————————————————————  #kedi   #cat   #cat 

Beyza Cumbul | Twitter

Pin It on Pinterest