“Hayat Dudaklarda Mey” okuyucuları illüstrasyonlarla şarkıların dünyasına yolculuk ediyor

0

Murat Meriç’in, şarkıların hikâyelerini anlattığı yeni kitabı “Hayat Dudaklarda Mey”de yer alan illüstrasyonlar okuyucusunu, hikâyesini okuduğu şarkının dünyasının içine çekiyor. Şarkılar, birbirinden yetenekli çizerlerin illüstrasyonları sayesinde zihinlerde yer ediniyor.

“Hayat Dudaklarda Mey” kitabında hikâyeleri yer alan 213 şarkının içinden kendine yakın bulduğu eseri seçen 13 yetenekli illüstratör, seçtikleri şarkının hikâyesinden aldıkları ilhamla, besteyi ve güfteyi renklere, çizgilere dönüştürdü. İllüstratörler arasında yer alan Mehmet İlhan “Ada Sahillerinde Bekliyorum” şarkısındaki hiç gelmeyecek sevgilisini bekleyen adama; Ömer Menteş Kimseye Etmem Şikâyet” şarkısında anlatılan bir kadının yaşadığı drama; Başak Karafaki “Kimbilir” şarkısının yarattığı çaresizlik hissine özgün çizimliyle hayat verirken, Suzan Elif Selçuk  “Bir Başka Sevgiliyi, Sevemem… Sevemem…” şarkısını,  Erol Büyükburç’un etrafına saçtığı sevgiyi, kalplerle, kelebeklerle anlatmayı tercih ediyor.

“Ada Sahillerinde Bekliyorum” şarkısını resimlendiren Mehmet İlhan, şarkının hikâyesine dair türlü rivayetler olmasına rağmen hikâyelerde değişmeyen tek şeyin, adamın sevgilisini aramak yerine adadaki ısrarlı bekleyişi olduğunu belirtiyor. Çiziminde, ada ile beklenen sevgiliyi buluşturan İlhan, ikiliyi iç içe geçmiş bir bütün olarak tasarlıyor. İhsan Raif Hanım’ın kaçırılmasını ve ardından evlendirilmeye mecbur bırakılmasını anlatan Kimseye Etmem Şikâyet” şarkısını resimleyen Ömer Menteş, hikâyenin iki ana karakterini; ne yapacağını sorgulayan, üzülen küçük bir kız ve onun omzuna dokunan, yüzük izi belli yetişkin bir erkek eliyle anlatıyor.

Başak Karafaki, “Kimbilir” şarkısının nakaratında tekrarlanan ‘Kim bilir’ sözünün kendisinde; sağdan sola, yukarıdan aşağıya bakıldığında hep aynı sorunun cevabını soran çözümsüz bir bulmaca hissi yarattığını belirtiyor ve çizimiyle de bu hissi vurguluyor. Suzan Elif Selçuk ise “Bir Başka Sevgiliyi, Sevemem… Sevemem”i, şarkının hikâyesi yerine, “Flörtöz bir cennet kuşu olarak akıllara kazınan ve sahnede devleşen” olarak andığı Erol Büyükburç ile resimlendirmeyi seçiyor. Selçuk, Erol Büyükburç’u çizerken, 1960’ların ruhunu yansıtması için “The Beatles – Yellow Submarine” filminin çizimlerinden ve renklerinden esinlendiğini, âşık olma halini ise ‘kalbimde kelebekler’ benzetmesine istinaden ceketten saçılan kalp ve kelebeklerle anlattığını belirtiyor.

Rengârenk çizimleri ve memleketin anason kokan şarkılarını içeren “Hayat Dudaklarda Mey”, 2 ciltlik dopdolu bir kitap. “Hayat Dudaklarda Mey”, Anason İşleri Kitapları etiketiyle şimdi seçkin kitapçılarda ve anasonisleri.comda

Yayın Tarihi2019-10-18
ISBN6055058357
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTÜRKÇE
Sayfa Sayısı288
Cilt TipiKarton Kapak
Kağıt Cinsi1. Hm. Kağıt
Boyut16.5 x 23 cm
Önceki İçerikEdgar Allan Poe’nun “Kuzgun”u Kronotop’la yeniden hayat buluyor: Bayan Kostak ve Kuzgun
Sonraki İçerikResmin Şairi Devrim Erbil’in tablosuna büyük ilgi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments