İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi’nden “Bir De Bizden Seyredin”

Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi mezuniyet oyunu “Bir De Bizden Seyredin” seyirciyle buluştu.

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi 2024 mezuniyet oyunu Bir De Bizden Seyredin’’ 22 Nisan 2024 Pazartesi günü Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde seyirciyle buluştu.

Eğitimleri boyunca sahne-oyunculuk, dramaturji, diksiyon, sosyal beceri, dans, şan, oyunculuğa giriş, ses, beden, hareket, tasarım, müzik, ingilizce doğaçlama gibi pek çok ders alan öğrenciler Bir De Bizden Seyredin’’ adlı mezuniyet oyunuyla sahneye çıktılar.

Sophokles’in Antigone, Carlo Goldoni’nin İki Efendinin Uşağı, Nick Whitby’nin Yaşamak Mı Yoksa Ölmek Mi, Molière’in Tartuffe, William Shakespeare’in Bir Gece Masalı ve Hamlet, Özen Yula’nın Hayat Der Gülümserim adlı oyunlarının kolaj metinlerinden oluşan oyun, seyircinin büyük beğenisini kazandı.

Oyun sonrasında gerçekleştirilen sertifika töreninde öğrenciler eğitmenlerine tek tek gül takdim ettiler. Öğrenciler sertifikalarını Çocuk Eğitim Birimi Sorumlusu Deniz Yeşil Mavi ve canlandırdıkları sahneyi oynayan oyunculardan aldılar. Duygusal anlar yaşanan törenin sonrasında pasta kesildi.

  BİR DE BİZDEN SEYREDİN / KÜNYE

Yönetenler:Betül Kızılok Bavli, Murat Bavli, Aslı Akın Narcı
Sahneleri yöneten ve çalıştıranlar:Eraslan Sağlam, Aslı Akın Narcı, Betül Kızılok Bavli, Murat Bavli, Deniz Yeşil Mavi
Yönetmen Yardımcısı:Musa Arslanali
Metin Kolaj ve Dramaturji:Yelda Özdeş
Müzik:Murat Bavli
Çocuk Eğitim Birimi Müzik ve Şan Eğitmeni:Çiğdem Erken
Mezuniyet Şarkısı Sözü:Yelda Özdeş
Işık Tasarım:Zabit Erol
Efekt Tasarım:Metin Küçükyılmaz, Gökçe Selim
Koreografi:İlkem Ulugün
Video Tasarım:Emre Turgaylı
Reji Asistanları:Yiğit Ali Uslu, Seçil Savaş, Necdet Berk Bacdar
İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi Oyuncuları:Ali Deniz Tüfekçi, Alya Ela Yılmaz, Asya Kale, Atakan Yonar, Damla Su Bozkurt, Deniz Şiir Boy, Gökçe Yılmaz, Gözde Alsancak, İdil Erva Yıldız, İnci Ergün, Milena Maya, Rüzgar Çağlayan, Selin Tiryaki, Şevval Bardakçı, Ayşe Şevval Özkan, Begüm Arabacı, Ceyda Yıldız, Duru Aydın, Duru Nisa Beyaz, İlkim Narin Büklü, İpek Duygu Ayhan, Jan Deniz Kuşhan, Maya Şiir Kanbir, Necla Nil Doğan, Özgür Ali Kuruçay, Özgü Korkmaz, Rüzgar Aşıkoğlu, Zeynep Cesur.

Kurulduğu günden itibaren Çocuk Tiyatrosu’na hak ettiği değeri veren İBB Şehir Tiyatroları tarafından ilk kez 1934 yılında Muhsin Ertuğrul’un direktifleriyle kurulmuştur. 1950 yılından itibaren Ferih Egemen’in “Çocuk oyunlarında, çocuk rollerini çocukların oynaması gerekir” yaklaşımıyla da bugüne uzanan zincirin ilk halkası atılmış ve bu yaklaşım doğrultusunda “Çocuk Korosu” kurulmuştur.

Böylece dans eğitimi de verilmeye; pratik çalışmalarla daha sonraki sezonlarda oynanacak oyunlara, müzikallere çocuk-genç oyuncular yetiştirilmeye başlanmıştır.  Bugünün pek çok değerli sanatçısının, o çocuk korosundan yetiştiğini biliyoruz.

Eğitim çalışmaları 1980’li yıllardan itibaren akademik bir kimliğe bürünmüş,  geleceğin tiyatro seyircisini, geleceğin oyuncularını yetiştirmenin yanı sıra kendini düzgün ve doğru ifade etmeyi bilen, soran sorgulayan, çağdaş çocuklar yetiştirmek amacıyla ve daha güçlü olarak “Çocuk Eğitim Birimi” adı altında yeniden kurulmuştur.

Önceki İçerikAntik papirüs Platon’un mezar yerini ortaya çıkardı
Sonraki İçerikMelisa Karakurt’tan yeni şarkı: “Bana Böyle Yapma”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments