İrfan Alış: “Sınıfta çok güzel bir deneyim oluyor. Hep birlikte üretiyoruz.”

0

Yakın zaman içerisinde günlerde Youtube kanalları üzerinden atölye çalışmalarına başlayacaklarını duyuran İrfan Alış, meraklı, heyecanlı ve istekli dostlarına kapılarını açtı. 6 hafta sürecek atölye çalışmaları sırasında İrfan Alış atölye hakkında detayları bizler için yanıtladı.

– Atölye açma nasıl karar verdiniz?

Aslında bu ikinci atölyem… İlkini NHKM Kadıköy’de açmıştım, işe yaradığımı hissetmiştim. Tekrar yapmaya karar verdim. Fakat bu sefer daha üretime dönük olmalı dedim. Bu yüzden Serdar Öztop’un stüdyosunda çalışmalara başladık. İki kardeşim Mustafa Soydemir ve Veysel Çolak da bana yardım ediyorlar. Böylece üretim noktasında da hızlanmış oluyoruz. Yani benim istediğim şey oluyor. 18 kişiyle başladık, devam ediyoruz.

– Atölyenizde öğrencilerinle hangi çalışmaları gerçekleştiriyorsunuz?

Şarkı ve söz yazımı ile düzenlemeyle ilgili fikir paylaşımı. İnsanlar bir şeyler üretmeyi deniyorlar ve atölyede toparlayıp kayıt ve düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Görsel tasarıma çok giremedik ama arada düşünüyoruz şarkıların üstüne görsel çalışmalarımızı da eklesek nasıl durur diye… 

– Katılım için gerekli kriterler nelerdi? Atölyenizdeki öğrencilerinizin çalışmalarından memnun musunuz?

Asıl mesele müzikle ilgilenmek. Birazda şarkı yapmayı denemiş olmak yeterli. Sınıfın içindeki insanların grupları olanı da var hiç müzik yapmamışı da… Peyk ile kaydettiğimiz şarkıların nasıl yazıldığını anlatıyorum. Yeni şarkıların üzerine söz ve vokal melodi bulma pratiğini yapıyoruz. Sanırım beş adet şarkı çıkacak en az bu atölyeden ve bu çalışmaları yayınlamak istiyoruz. Sonuçta söz yazımı işini hep birlikte yapıyoruz. Sınıfta çok güzel bir deneyim oluyor. Hep birlikte üretiyoruz.

Gerçekleştirdiğiniz atölye çalışmalarının müzisyenlere ne gibi katkıları oluyor. Bunu onlara sormak daha doğru olur bence. Ama bana memnun olduklarını söylüyorlar.

– Atölyenin sonunda gelmek istediğiniz nokta nedir?

Bu aslında sadece bir başlangıç… Yeni atölyelerde olayı geliştirip devam etmek istiyorum. Hatta bir atölye ekibiyle albüm çıkartmayı bile düşünüyorum. Bu atölyeden de bir ep çıkacak sanırım.

– Geleceğe dair plan ve projelerinizden bizlere bahseder misiniz?

Plan yapmak yerine anı yaşamayı tercih ediyorum. Şimdi elimizde birçok üretim var. Şarkılar kayıt ediliyor. Yoğunluk had safhada anlayacağınız. Yarını yarın şimdi olduğunda düşünürüz.

– Atölye çalışmalarınıza bir süreklilik kazandırmayı düşünüyor musunuz?

Evet, bu konuyla ilgili konuşmalarımız var tabii ama dediğim gibi ilk plan atölyeyi güzel bir üretimlerle bitirmek.

– Son olarak okuyucularımıza, atölyenizi merak edenlere ne söylemek istersiniz?

Aslında merak etmesinler. Yakında ürettiğimiz şeyleri yayınlarız ve kişinin aynası iştir lafa bakılmaz diyorum. Herkese sağlık, afiyet ve mutluluk dilerim.

Uğur Hakan Hacıoğlu
Önceki İçerikUkrayna, Eurovision’dan çekildi
Sonraki İçerikRuhlarını Diri Diri Gömen Kadınların Romanı: “Otopsi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments