İş Sanat’ın yeni sezon programı belli oldu

0

İş Sanat, 19. sezonunda yerli ve yabancı yıldızları izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor. İş Sanat’ın yeni sezonu Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açılış konseriyle 8 Kasım’da başlıyor. Biletler ise 8 Ekim’de satışta olacak.

İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten ve Sanat Yönetmeni Defne Turaç önceki gün düzenledikleri basın toplantısında klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine, çocuk oyunlarından parlayan yıldızlar serisine uzanan pek çok etkinliğin 7 ay boyunca devam edeceğini, İş Sanat’ın sanata katkısının devam edeceğini vurguladılar.

Yeni sezon, 8 Kasım’da şef Anu Tali yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlarından Emir Kemancı (viyola) ve Gamze Erengönül’ün (keman) vereceği açılış konseri ile başlayacak.

Genç Fransız piyanist Lucas Debargue, Basel Oda Orkestrası eşliğinde 20 Kasım’da, İngiltere’nin ilk profesyonel yaylı orkestrası olan Scottish Ensemble 30 Kasım’da ünlü yorumcu Gabriela Montero’ya eşlik edecek. Kemancı yıldızı Renaud Capuçon 30’uncu yılını kutlayan oda orkestrası Wiener Concert-Verein eşliğinde 14 Aralık’ta konser verecek. Konserin şefi Philippe Morard. Mandolin sanatçısı olan Avi Avital, 9 Ocak akşamı şef Andres Gabetta yönetimindeki Cappella Gabetta topluluğuyla; ünlü mezzosoprano Magdalena Kožená ise, 9 Şubat’ta The Orchestra of the Age of Enlightment ile konser verecek. Orkestrayı İtalyan Giovanni Antonini yönetecek. Shangai Operası konuk sanatçılarından bas bariton Shen-Yang 6 Mart’ta Schubert’in Winterreise Liedleri’ni ilk defa Borusan Quartet ile birlikte seslendirecek. Ünlü soprano Céline Scheen’in de sahne alacağı gecede L’Arpeggiata, 25 Nisan’da “Handel Goes Wild” ile barok müziği caz tınılarıyla süsleyecek. Klasik konserler ünlü piyanist Garrik Ohlsson, Boston Symphony Chamber Players ile 9 Mayıs’ta sona erecek. Sürpriz projelerde klasik yok, dans topluluğu var ve yerli projeler olacak.

Cazın efsanesi Sandoval

İş Sanat’ta caz serisinde piyanist şarkıcı Sarah McKenzie, cazın efsanelerinden, 10 Grammy, 1 Emmy ödüllü Arturo Sandoval konserleri var. Elektronik müziğini, geleneksel flamenko müziği ile birleştirerek kendine has bir dil yaratan Ariadna Castellanos, sokaktan aldıkları kara mizahı, dark kabarenin karanlık salonlarını punk müzik ile harmanlayan The Tiger Lillies’in de İş Sanat sahnesinde olacak. Cirque du Soleil’in baş solisti Francesca Gagnon’a Türk yaylı dörtlüsü Semplice Quartet eşlik edecek.

Yerli projelerde piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’a anlatımıyla Yetkin Dikinciler eşlik edecek. Tanini Trio ise, klasik Türk müziği yorumcusu Melihat Gülses ile kemençeci Derya Türkan’a eşlik edecek.

Çocuklar unutulmadı

Çocukların öğrenirken eğlendikleri oyunlar bu sezon Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği, Yekta Kopan’ın yazdığı Orman Lokantası ve Gonca Vuslateri’nin yazdığı Kırmızı Başlıklı Kız Uzayda ile devam ediyor.

Edebiyatın müzikle kesiştiği dinleti serisinde Nâzım Hikmet, Orhan Veli, Sait Faik Abasıyanık ve Sabahattin Ali’nin yapıtları usta oyuncular tarafından seslendirilecek. Bu yıl da öğrenciler için üç öğlen matinesi olacak.

Genç sanatçılara ilk adımlarında destek olan Parlayan Yıldızlar konserleri Milli Reasürans’ta yine biletsiz gerçekleştirilecek, programı kasım ayında açıklanacak.

Konser biletleri İş Sanat Ana Gişesi’nden ve Biletix üzerinden 8 Ekim’den itibaren temin edilebiliyor. www.issanat.com.tr

Önceki İçerik6. Uluslararası Heykel Çalıştayı
Sonraki İçerikKODA sezonu “İdil Biret” ile açıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments