İstanbul Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü üyelerinin düzenlediği “Fotoğraf Buluşmaları”

0

Bu yıl 12.kez, İstanbul Teknik Üniversitesi Fotoğraf Kulübü üyelerinin düzenlediği Fotoğraf Buluşmaları etkinlik serisi, Fabrika Zine işbirliğiyle 4-5-6 Haziran tarihlerinde, Zoom üzerinden gerçekleşiyor.

Fotoğraf Buluşmaları, şimdiye dek İTÜ Taşkışla, İTÜ Ayazağa, Galata Fotoğrafhanesi, Salt Galata ve Studio-X gibi mekanlarda, çok değerli sanatçıların ve kolektiflerin katılımıyla gerçekleşti.

Bu yılın teması ise “emerging photographers: yükselişte olan fotoğrafçılar (?)”. Bu kavramın günümüzde tek bir anlama sığdırılamaması gibi, birçok yeni/genç/yükselişte/vb. olan sanatçıların kendilerini nasıl tanımladıklarını; onların nasıl bir süreçten geçiyor veya geçmiş oldukları üzerinde duruyor.

“Ben neyim ve ne yapıyorum? Neredeyim, kimlerleyim? Onlar ne düşünüyorlar? Peki ben ne düşünüyorum? Düşündüklerimle eylemleştirdiklerim hiç uyuşmuyor şu sıralar, çünkü düşündüğüm şeylerin önüne geçip onları perdeleyen bir şey var. Kendimi tanımlayamadığım gibi bu şeyi de tanımlayamıyorum, belki de ona ‘fotoğraf yargıcı’ demeliyim. Bu varlığını için için sorguladığım mekanizma ne beni uyutuyor ne de fotoğraftan alabileceğim en küçük zevki yaşamamı sağlıyor. Kameramı elime aldığım her an ağzını açıp yetersizsin, diyor. Neyi nasıl yapmam gerektiğini o mu belirliyor yani? Bilemiyorum, içinden de çıkamıyorum. Yaratılan bu olağanüstü beklentinin arkasına saklanmış bekliyorum.”

Önceki İçerikA Corner in the World’den pandemi döneminde üretilmiş dijital proje: “Altyazıları Yüksek Sesle Oku”
Sonraki İçerikKaldık Böyle yeni parçası “Tuz”u yayınladı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments