İZDOB, sezonun prömiyerini operalarıyla yapacak: “Cavalleria Rusticana” ve “Palyaçolar”

0

Operada gerçekçilik (verismo) akımının en başat örneklerinden “Cavalleria Rusticana” ve “Palyaçolar”, İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin (İZDOB) bu sezonun ilk prömiyeri olacak. İZDOB sanatçıları, birer perdelik operaları 23 Ekim 2018 Salı günü sahneleyecek. Etkinlik saat 20.00’de başlayacak.

Pietro Mascagni’nin “Cavalleria Rusticana” adlı eserinin librettosu Giovanni Targioni-Tozzetti ve Guido Menasci’ye ait. Ruggero Leoncavallo’nun “Palyaçolar” adlı eserinin librettosu ise eserin bestecisi Ruggero Leoncavallo tarafından yazılmış. Bu operaların İzmir sahnelemesinde orkestra şefliğini Tulio Gagliardo ve Vladimir Lungu üstleniyor. 

Haldun Özörten’in yönetmenliğinde sahnelenecek eserlerin dekor tasarımlarını Tayfun Çebi, kostüm tasarımlarını Gülay Korkut Dinç hazırladı. Koro şefliğini konuk Alman şef Hans Joachim Gallus’un üstlendiği eserlerin, ışık tasarımları Müfit Özbek, koreografisi de Serhat Nüfusçu tarafından hazırlandı. 

Cavalleria Rusticana’da solo rolleri Nurgün Baburhan, Aytül Büyüksaraç, Sevinç Demirağ, Burçin Savigne, Oğuz Çimen, Levent Gündüz, Nazlı Alptekin, Başak Karataş, Ece Özaktuğ, Eray Kocatürk, İnanç Makinel, Ebru Kaptan, Evrim Keskin Özülgen paylaşıyor. 

Palyaçolar adlı eserin solistleri Melda Aygün Ağaoğlu, Filiz Güneş, Burcu Sayın, Lorenzo Mok Arranz, Aydın Uştuk, Murat Duyan, Tamer Peker, Cengiz Sayın, Nejad Beğde, Cihan Özmen, Murat Direk, Tankut Eşber ve Serkan Taylan. 

Cavalleria Rusticana ve Palyaçolar, 23 Ekim’deki prömiyerin ardından, 25 Ekim , 30 Ekim, 01 Kasım, 04 Aralık ve 6 Aralık 2018 günleri İzmirliler’e sunulacak. 

Kent Yaşam
Önceki İçerikBesin ve Koparın Zinciri
Sonraki İçerik1 milyon 703 bin litre su, 1 dakikada tahliye edildi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments