İzmir’deki küçük bir fotoğraf stüdyosuna sığmayıp taşan renkler: Volticulus

0

Volticulus, fotoğrafçılığını Mehmet Can Özdoğan’ın yaptığı ve beyin takımının diğer yarısını Batuhan Ömer Yeşilʼin oluşturduğu gelecek vadeden ikilinin sanat ve fotoğraf stüdyosunun ismi.

Projelerini @Volticulus isimli Instagram hesabından inceleyip takip edebileceğiniz ikilinin hayatlarına bir de bu kadar kolay görülmeyen yerden kısaca göz atalım;

Mehmet Can Özdoğan, 17 Haziran 1998 tarihinde İzmir’de doğdu. 2010 yılında İstanbul’a taşındı ve lise eğitimini burada sürdürdü, Yeşilköy 50. Yıl Anadolu Lisesi’nde arkadaşlarıyla kurduğu kısa film ekibi ile yurtiçi ve yurt dışında çeşitli festivallerde görüntü yönetmeni olarak yer aldı. Üniversite eğitimini Ege Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünde sürdüren Mehmet Can Özdoğan’ın lise yıllarında uluslararası ve yerel kısafilm yarışmalarında aldığı ödüllere bir bakalım:

Checkmate[2015] (Cinematography, Editing),

-Festival International Des Films Berberes, Best Picture

-La Plezia Student Short Film Festival, Best Cinematography

-NY Human Rights Film Festival, Audience Award Best Film

-Berlin Kuki Intl. Short Film Festival, Best Cinematography

-Girne American Üniveristesi Liselearası Kısafilm Yarışması, Üçüncülük

-Kültür Üniversitesi Liselearası Kısafilm Yarışması , Birincilik/En iyi film ödülü

The Virus[2015] (Cinematography, Editing)

-Paris Les Courts Leretour Film Festival, Honorable Mention

-Corto Imola Festival, Jury Special Prize

-Paris Festival Sillhouette, Jury Special Prize

-14th Istanbul Environment Short Film Festival, Finalist

Algı Hapishanesi[2015] (Cinematography, Editing)

-Bahçeşehir Üniversitesi KısaKes Short Film Festival, Jüri Özel Ödülü

Propaganda[2016] (Cinematography, Editing)

– Girne American University High School Short Film Competition, Finalist

Her İnsan Biraz Suçludur[2018] (Cinematography, Editing)

– Bahçeşehir University KısaKes Short Film Festival, Finalist

– 2nd Seyfi Teoman Short Film Competition, Jury Special Prize

Bunlardan en önemlisi Türkiye’de her sene düzenlenen ve en prestijli liselerarası kısa film festivallerinden biri olan Bahçeşehir Üniversitesi Liselerarası KısaKes film festivalinde 2 sene üst üste finalist olan kısa film ekibi, 2016 yılındaki Algı Hapishanesi adlı kısafilm ile juri özel ödülünü aldı.

Ekibin diğer yarısı ve modeli olan Batuhan Ömer Yeşil, 18 Şubat 1997 tarihinde İsviçre’nin Glarus şehrinde doğdu. 2009 yılında Türkiye’ye geri döndü ve lise eğitime Edirne Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nde devam etti. Lise son sınıfta Mehmet Güleryüz Eskiz Defteri Yarışması’nda ünlü ressam Mehmet Güleryüz tarafından birincilik ödülüne layık görülmüştür. Üniversite eğitimine halihazırda Ege Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünde devam etmektedir.

2019 yılının başında yolları bir araya gelen ikili, yetenek ve yaratıcıklarını birleştirerek beraber çalışmaya karar verdiler.

Şimdilerde İzmir’deki küçük stüdyolarında çekimlerine devam etmekte olan iki arkadaş, Latincede Görünüş” anlamına gelen “Volticulus” adı altında çalıştıkları sanat ve fotoğraf stüdyosunu ileriye taşımayı, sektörde yer edinmeyi, yeteneklerini ilgilendikleri alanda kanıtlamayı ve insanlara sunmayı hedeflemektedirler.

Önceki İçerikMarvel’e açık teklif Scarlett Johansson’dan geldi: Kadın kahramanlarla bezeli kült bir animasyonun tam da zamanı değil mi sizce de?
Sonraki İçerikSpotify, müzik ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor?
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments