Spotify, müzik ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor?

Spotify benim hayatımda 7 yıldır var olan bir platform. Birçok yeni keşifleri yapmamı sağlayan, bir şarkıya günlerce takılıp Spotify üzerinden replay yapmamı etkileyen dijital müzik platformu. Yanılma olmasın, müzik CD’si arşiv yapıyorum elbette ama dışarıda olsun, yolda yürüken ve toplu ulaşımda mutlaka Spotify’dan müzik dinliyorum. YouTube’u eskisi kadar çok aramıyorum. Bir albüm dinleyecek isem Spotify benim için o ihtiyacımı rahatlıkla karşılıyor. Spotify’dan albüm dinlemek daha pratik ve kolay. Bu yüzden yıllardır Premium üyesi kullanıp, hem kendim müzik ihtiyacımı karşılıyor hem de müzisyenlerimize destek olmuş oluyorum.

Eskiden bilirsiniz, bedava internet sitelerinde şarkı indiriyorduk, YouTube’dan mp3 dönüştürme yapıp bilgisayarda arşiv yapıyorduk. Bunun ne kadar aptallık olduğunu Spotify hayatıma girdikten sonra anlamıştım. Benim bilgisayarımda ve eski telefonumda yer alan onlarca şarkıları silip sadece Spotify üzerinden listelerimi oluşturup arşivimi sağlamıştım. CD albümü alıp arşivime eklemek o tamamen farklı bir duygu, kesinlikle Spotify ile karşılaştırmak istemiyorum. Ofiste çalışanlar için Spotify adeta kurtarıcı oluyor bu konuda.

Neler yapıyorum?

Spotify’da sadece müzik dinlemiyorum. Sevdiğim şarkıları kendime özel oluşturduğum çalma listelerine ekliyorum, farklı tarz arayışlarına gireceğim zaman Spotify’ın oluşturduğu listeleri kontrol edip, hoşuma gidenleri beğeniyor, daha sonra istersem çalma listeme ekliyorum. Arada canım sıkıldığında Podcast yayınlarına bakıyorum. Podcast o kadar harika bir olay ki, Spotify’da bulunması harikulade olmuş. O an müzik dinlemek istemiyorsam sevdiğim tarzda olan Podcast yayınlarını açıp günü tamamlıyorum.

Konser performanslarına hayran olduğumu birçok yerde bahsederim hep. Bunun için devamlı YouTube’dan takip edemiyorum. Eğer aynı kayıt Spotify’da varsa listem olan Hayal Sahnesi’ne ekleyip canlı performans ihtiyacımı karşılıyorum. Çok sevdiğim bir şarkının canlı performansı var mı diye çoğu listeleri işgal ederim genelde. Bir şarkıdan çok o şarkının canlı performansı benim için epey önemli. Bunun için Spotify kapsamında konser veren isimlerin Spotify Singles kayıtlarına mutlaka bakıyorum.

Şunu da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Ocak ayında hayata geçen Spotify’daki burçlarınıza göre yapılmış listelere de mutlaka bakmak gerekiyor. Spotify ve Astrolog Chani Nicholas anlaşması üzerine hayata geçirilen bu özellik burç takıntısı olanlar için bayağı önemli bir gelişme oldu. Chani Nicholas bu sürecin nasıl işlediğini “Ana temaları yazıyorum. İki ya da üç şarkı seçiyorum ve ardından bir çalma listesi hazırlıyorlar.” şeklinde dile getirerek kendi ruh hallerine bağlamasını özetliyor.

Buket Kalkan

Etiketler

0 yorum “Spotify, müzik ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bin Doz Öfkeli | Takip Et

Reklam

Bin Doz Öfkeli | Blog

Bin Doz Öfkeli | Instagram

 • Zorla yemee gtrldm
  Zorla yemeğe götürüldüm.
 • All I want to do is see you dont you
  All I want to do is see you, don’t you know that it’s true.
 • iek olmak zorunda mydm? memyselfandi
  Çiçek olmak zorunda mıydım?  #memyselfandi 
 • I have to protect my peace at all times memyselfandi
  I have to protect my peace at all times.  #memyselfandi 
 • mexicano burger yemeden nceki son halim soran olursa youn acdan
  mexicano burger yemeden önceki son halim. soran olursa yoğun acıdan öldü dersiniz.
 • office
  office.
 • Yllardr arayp bulamadm ve reddseyirdefter in en sevdiim konser kaytlarndan
  Yıllardır arayıp bulamadığım ve  @reddseyirdefter  in en sevdiğim konser kayıtlarından birisi olan gecenin fişi yok
 • bir cuma daha geride kald mzikler dinlenildi gerekenden fazla dnld
  bir cuma daha geride kaldı. müzikler dinlenildi, gerekenden fazla düşünüldü ve hafta sonu gelip çattı.
 • serdar orta ile sohbetteyiz soruyorum yeni albm ne zaman?
  serdar ortaç ile sohbetteyiz, soruyorum yeni albüm ne zaman?
 • we where listen to modern talking
  we where listen to modern talking

Bin Doz Öfkeli | Twitter

Pin It on Pinterest