Spotify, müzik ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor?

"Spotify’da sadece müzik dinlemiyorum. Sevdiğim şarkıları kendime özel oluşturduğum çalma listelerine ekliyorum..."

0

Spotify benim hayatımda 7 yıldır var olan bir platform. Birçok yeni keşifleri yapmamı sağlayan, bir şarkıya günlerce takılıp Spotify üzerinden replay yapmamı etkileyen dijital müzik platformu. Yanılma olmasın, müzik CD’si arşiv yapıyorum elbette ama dışarıda olsun, yolda yürüken ve toplu ulaşımda mutlaka Spotify’dan müzik dinliyorum. YouTube’u eskisi kadar çok aramıyorum. Bir albüm dinleyecek isem Spotify benim için o ihtiyacımı rahatlıkla karşılıyor. Spotify’dan albüm dinlemek daha pratik ve kolay. Bu yüzden yıllardır Premium üyesi kullanıp, hem kendim müzik ihtiyacımı karşılıyor hem de müzisyenlerimize destek olmuş oluyorum.

Eskiden bilirsiniz, bedava internet sitelerinde şarkı indiriyorduk, YouTube’dan mp3 dönüştürme yapıp bilgisayarda arşiv yapıyorduk. Bunun ne kadar aptallık olduğunu Spotify hayatıma girdikten sonra anlamıştım. Benim bilgisayarımda ve eski telefonumda yer alan onlarca şarkıları silip sadece Spotify üzerinden listelerimi oluşturup arşivimi sağlamıştım. CD albümü alıp arşivime eklemek o tamamen farklı bir duygu, kesinlikle Spotify ile karşılaştırmak istemiyorum. Ofiste çalışanlar için Spotify adeta kurtarıcı oluyor bu konuda.

Neler yapıyorum?

Spotify’da sadece müzik dinlemiyorum. Sevdiğim şarkıları kendime özel oluşturduğum çalma listelerine ekliyorum, farklı tarz arayışlarına gireceğim zaman Spotify’ın oluşturduğu listeleri kontrol edip, hoşuma gidenleri beğeniyor, daha sonra istersem çalma listeme ekliyorum. Arada canım sıkıldığında Podcast yayınlarına bakıyorum. Podcast o kadar harika bir olay ki, Spotify’da bulunması harikulade olmuş. O an müzik dinlemek istemiyorsam sevdiğim tarzda olan Podcast yayınlarını açıp günü tamamlıyorum.

Konser performanslarına hayran olduğumu birçok yerde bahsederim hep. Bunun için devamlı YouTube’dan takip edemiyorum. Eğer aynı kayıt Spotify’da varsa listem olan Hayal Sahnesi’ne ekleyip canlı performans ihtiyacımı karşılıyorum. Çok sevdiğim bir şarkının canlı performansı var mı diye çoğu listeleri işgal ederim genelde. Bir şarkıdan çok o şarkının canlı performansı benim için epey önemli. Bunun için Spotify kapsamında konser veren isimlerin Spotify Singles kayıtlarına mutlaka bakıyorum.

Şunu da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Ocak ayında hayata geçen Spotify’daki burçlarınıza göre yapılmış listelere de mutlaka bakmak gerekiyor. Spotify ve Astrolog Chani Nicholas anlaşması üzerine hayata geçirilen bu özellik burç takıntısı olanlar için bayağı önemli bir gelişme oldu. Chani Nicholas bu sürecin nasıl işlediğini “Ana temaları yazıyorum. İki ya da üç şarkı seçiyorum ve ardından bir çalma listesi hazırlıyorlar.” şeklinde dile getirerek kendi ruh hallerine bağlamasını özetliyor.

Önceki İçerikİzmir’deki küçük bir fotoğraf stüdyosuna sığmayıp taşan renkler: Volticulus
Sonraki İçerikSpiderman ve Venom’u aynı karede görecek olmak, hayranlarını şimdiden meraklandırmaya başladı!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments