Spotify, müzik ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor?

Spotify benim hayatımda 7 yıldır var olan bir platform. Birçok yeni keşifleri yapmamı sağlayan, bir şarkıya günlerce takılıp Spotify üzerinden replay yapmamı etkileyen dijital müzik platformu. Yanılma olmasın, müzik CD’si arşiv yapıyorum elbette ama dışarıda olsun, yolda yürüken ve toplu ulaşımda mutlaka Spotify’dan müzik dinliyorum. YouTube’u eskisi kadar çok aramıyorum. Bir albüm dinleyecek isem Spotify benim için o ihtiyacımı rahatlıkla karşılıyor. Spotify’dan albüm dinlemek daha pratik ve kolay. Bu yüzden yıllardır Premium üyesi kullanıp, hem kendim müzik ihtiyacımı karşılıyor hem de müzisyenlerimize destek olmuş oluyorum.

Eskiden bilirsiniz, bedava internet sitelerinde şarkı indiriyorduk, YouTube’dan mp3 dönüştürme yapıp bilgisayarda arşiv yapıyorduk. Bunun ne kadar aptallık olduğunu Spotify hayatıma girdikten sonra anlamıştım. Benim bilgisayarımda ve eski telefonumda yer alan onlarca şarkıları silip sadece Spotify üzerinden listelerimi oluşturup arşivimi sağlamıştım. CD albümü alıp arşivime eklemek o tamamen farklı bir duygu, kesinlikle Spotify ile karşılaştırmak istemiyorum. Ofiste çalışanlar için Spotify adeta kurtarıcı oluyor bu konuda.

Neler yapıyorum?

Spotify’da sadece müzik dinlemiyorum. Sevdiğim şarkıları kendime özel oluşturduğum çalma listelerine ekliyorum, farklı tarz arayışlarına gireceğim zaman Spotify’ın oluşturduğu listeleri kontrol edip, hoşuma gidenleri beğeniyor, daha sonra istersem çalma listeme ekliyorum. Arada canım sıkıldığında Podcast yayınlarına bakıyorum. Podcast o kadar harika bir olay ki, Spotify’da bulunması harikulade olmuş. O an müzik dinlemek istemiyorsam sevdiğim tarzda olan Podcast yayınlarını açıp günü tamamlıyorum.

Konser performanslarına hayran olduğumu birçok yerde bahsederim hep. Bunun için devamlı YouTube’dan takip edemiyorum. Eğer aynı kayıt Spotify’da varsa listem olan Hayal Sahnesi’ne ekleyip canlı performans ihtiyacımı karşılıyorum. Çok sevdiğim bir şarkının canlı performansı var mı diye çoğu listeleri işgal ederim genelde. Bir şarkıdan çok o şarkının canlı performansı benim için epey önemli. Bunun için Spotify kapsamında konser veren isimlerin Spotify Singles kayıtlarına mutlaka bakıyorum.

Şunu da bahsetmeden geçmek istemiyorum. Ocak ayında hayata geçen Spotify’daki burçlarınıza göre yapılmış listelere de mutlaka bakmak gerekiyor. Spotify ve Astrolog Chani Nicholas anlaşması üzerine hayata geçirilen bu özellik burç takıntısı olanlar için bayağı önemli bir gelişme oldu. Chani Nicholas bu sürecin nasıl işlediğini “Ana temaları yazıyorum. İki ya da üç şarkı seçiyorum ve ardından bir çalma listesi hazırlıyorlar.” şeklinde dile getirerek kendi ruh hallerine bağlamasını özetliyor.

Buket Kalkan

Etiketler

0 yorum “Spotify, müzik ihtiyacımızı ne kadar karşılıyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bin Doz Öfkeli | Takip Et

Reklam

Bin Doz Öfkeli | Blog

Bin Doz Öfkeli | Instagram

 • Linkin Park benim ilk gz arm olur bilirsiniz Etrafta grubun
  Linkin Park benim ilk göz ağrım olur bilirsiniz. Etrafta grubun bütün varını yoğunu ne varsa
 • Sayg minnet ve zlemle 10kasm
  Saygı, minnet ve özlemle.  #10kas ım
 • Selam Beykoz halk memyselfandi
  Selam Beykoz halkı  #memyselfandi 
 • 2010dan bu yana arkllaryla byyp olgunlatm canm grubumun canm solisti
  2010’dan bu yana şarklılarıyla büyüyüp olgunlaştığım canım grubumun canım solisti Birol abimin doğum günüüüü! Güzel
 • Peter Schilling dinleyin dinletin zellikle bu albm peterschilling vonanfanganbisjetzt!
  Peter Schilling dinleyin, dinletin. Özellikle bu albümü.  #peterschilling   #vonanfanganbisjetzt !
 • tbt memyselfandi redd zamannda demiti manzaraya daldm ses karma diye
   #tbt   #memyselfandi  redd zamanında demişti manzaraya daldım ses çıkarma diye. Haklı.
 • My life is lonely but I was born to need
  My life is lonely but I was born to need no one. Always on my
 • Akamnz gzellesin yle tb memyselfandi me
  Akşamınız güzelleşsin şöyle.  #tb   #memyselfandi   #me 
 • memyselfandi sundaying
 • Ho geldin minik dostum Harika zamanlar geireceiz seninle Akama srpriz
  Hoş geldin minik dostum. Harika zamanlar geçireceğiz seninle. Akşama sürpriz.

Bin Doz Öfkeli | Twitter

Pin It on Pinterest