Jean Genet’nin son oyunu “Paravanlar” izleyiciyle buluşuyor

0

Nereye gittiğimizi ve niçin gittiğimizi biliyorum Said. Bir yere gitmiş olmak için değil, bizi oraya gönderenler sakin bir kıyıda kafalarını dinlesinler diye gidiyoruz.

İstanbul’un açık sahnesi K! Kültüral Performing Arts, tiyatronun ve edebiyatın asi çocuğu Jean Genet’nin ‘Paravanlar’ oyunuyla seyircisini rüyalar geçidi içinde hem karanlık hem rengarenk karnavala davet ediyor. Disiplinlerarası çalışılan projede müziğin, dansın, ışığın, animasyon ve video art’ın kuvvetli sahne plastiği içinde öne çıkışı ve sanatçıların katılımı da oldukça dikkat çekiyor. Geçtiğimiz sezonun son çeyreğinde tiyatroseverlerin büyük ilgi ve beğenisiyle kaşılanan Paravanlar, sezonu kendi evinde açıyor. Sadece kendine benzeyen yazar Genet’nin vefatından önce yazdığı son oyun olan Paravanlar, Türkiye’de ilk kez profesyonel bir tiyatro tarafından sahneleniyor. 22 Mayıs 2019’da K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde prömiyer yapan oyunun proje tasarımı, sahne metni ve rejisi Kültüral’ın Kurucu Sanat Yönetmeni de olan Yağmur Yağmur’a ait.

TASARIM VE SANATIN BULUŞMASI

Kostüm Tasarımı ve Styling’de uzun yıllar İngiltere’de yaşayan, Vivienne Westwood ve Alexander McQueen gibi moda tasarımcılarıyla çalışma fırsatı bulan Moda Tasarımcısı ve Creative Director Aslı Jackson’ın imzası bulunuyor. Oyunun farklı afişlerinde ise genç kuşağın en önemli ressamlarından Erin İlkcan Aslan’ın imzası var.

Yapıtlarında, başlı başına kara bir şiir olan yaşam öyküsünün yansımalarını da kokladığımız Genet, “Yazarken en çok keyif aldığım oyun” dediği Paravanlar’da derin dehlizli dünyasına çekiyor bizi. Kalabalık, çok sesli, çok renkli, çok sözlü bu dünyada ‘çok’lukla baş başa bırakıyor seyircisini. Her şey ne çok, ne kalabalık, ne yüksek, ne hızlıyken izlediklerimizin kim olduğunu da kesin olarak bilmiyoruz. Cezayir’in bir köyünde iki yüzlü Avrupalılara karşı kendi kalmak adına salt çirkinliği seçen Araplar arasında ya da bugünde bir yerde, iç sesimizin kakafonisi arasında hiçbir şey duyamazken… Karakter yok, kişilik yok. Alışveriş var, para yok. Çocuk var, anne yok. Kimse hiçbir şey değilken oluyor bir şeyler. Ne kalabalık oysa sahneler! Bir yok, çok varken hiç oluyor sonunda her şey. Çoklukla yokluğu aynı anda sahnede eş zamanlı yaşatıyor bize oyun. Kahve matarası, valiz, duvar saati, pantolon… Öyleler ama değilken nesneler, bir Dali ya da Magritte resminin içinde gibi izleyici de. Seslerin içinden anlamları bulmaya çalıştığımız gibi, tablolar geçidinde gerçek resmi arıyoruz. Çarpık biçimler, üst üste sesler, aritmik hareketler arasında. Zennenin dansında, köyün en “çirkini” Leyla’nın yüzünde, adalet için ilham bekleyen kadının sözlerinde, bir genelev fahişesinin günlüğünde, gardiyanın gecesinde… Kabusların renkli rüyalar atlasına dönüşmesi, ölülerin kanlı canlı dirilmesi gibi gerçeklik de Paravanlar’dan yansıyor BİZ’ler ben olurken.

Gardiyanın sesi kulağımızda.

“Rahat bırakın geceyi!

Onun da dinlenmeye ihtiyacı var.

Hadi uyuyun artık!”

Paravanlar, 12- 19- 26 Kasım Saat: 20: 30’da ve 24 Kasım Saat: 16:00’da K! Kültüral Performing Arts Yakup Almelek Sahnesi’nde izlenebilir.

Biletler Biletix ve K! Kültüral Performing Arts gişesinden temin edilebilir.
Rezervasyon: 0 212 281 81 55

P A R A V A N L A R / “Delilere sözden başka bir şey bırakmadılar.” Jean Genet

OYUN KÜNYE

Çeviren: Sosi Dolanoğlu
Proje Tasarımı, Uyarlayan ve Yöneten: Yağmur Yağmur
Yapım: K! Kültüral Performing Arts
Yapımcı: Yağmur Yağmur
Yönetmen Yardımcısı: Zeliha Gürsoy
Koreografi: Orçun Okurgan
Sahne Tasarımı: Yağmur Yağmur
Sahne Çizimi ve Realizasyon: Cansu Köksal
Kostüm Tasarımı: Aslı Jackson
Işık Tasarımı: Yakup Çartık
Müzik: Selim Can Yalçın, Barış Manisa
Ses Koçu: Çağrı Hün
Görüntü ve Video Art Tasarımı: Yağmur Yağmur
Animasyon: Ahmet İspirli
İllüstrasyon: Ömer Gazi Yılmaz
Afiş Tasarım: Erin İlkcan Arslan
Reji Asistanı: Dilan Derya Aydın

OYUNCULAR (Alfabetik sıraya göre): ALTAY ÖZBEK, CEM TEK, ÇİĞDEM YILDIZ, EKİN TUNÇELİ, EREN AKOVA, GÜLNARA GOLOVİNA, PUSAT ÜRKMEZ, SERCAN GÜLBAHAR, ŞİRİN ERGÜVEN, TEOMAN GELMEZ, ZELİHA GÜRSOY

Kültüral Performing Arts Hakkında

4. Levent Sanayi Mahallesi’nde yer alan K! Kültüral Performing Arts; başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak ortaya çıkmış sanat üretimini merkeze alan bir yapı. Bağımsız bir kültür, sanat, performans alanı olarak, sanatın ve sanatçının kişi ve güçlerden bağımsızlaşarak anlam kazandığına inanıyor. Bir metal kesim atölyesinden Yakup Almelek ve Yağmur Yağmur tarafından çok amaçlı ‘açık’ bir sahneye dönüştürülen mekan, farklı disiplinlerden sanatçı adaylarına yönelik eğitim ‘workshop’ları düzenlemeyi amaçlıyor. Kendi tiyatro yapımlarını üretmeyi ilke edinen Kültüral, özgün metinlerle birlikte yeni hikayeler kurmakla ilgilili. Türkiye’de sahnelenmemiş ya da sınırlı sayıda sahnelenmiş dünya tiyatrosu metinlerine getirilecek yeni yorumlarla çağdaş Türkiye Tiyatrosu içinde kendi yerini edinmeyi hedefliyor.

Önceki İçerikSandıktan neler çıkıyor neler: Petrol tükense de, yerini yapay yapraklar alacak
Sonraki İçerikİDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments