John Lennon: “Hayat sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.”

Lennon-Ono çifti 1966 yılının 9 Kasım’ında Londra’nın öncü sanat galerilerinden biri olan ‘Indica’da bir araya geldiklerinde; efsane Beatles grubunun beyni, rock dünyasının en iyi şarkı yazarı ve kendi deyimiyle “İsa’dan bile daha popüler” olan John Lennon henüz 26 yaşındaydı. Ayrıksı çalışmalarıyla sanat çevrelerinin ilgisini çeken bir fotoğrafçı ve ressam olan Japon asıllı bir Amerikalı Yoko Ono ise 33 yaşındaydı.

Tanıştıkları gün Lennon’un eline bir not tutuşturdu Ono, notta “düşün” yazıyordu.İşte bu andan itibaren Lennon düşünmeye başlıyor ve içinde aşkın, cinselliğin, sanatın ve dünyaya bir karşı duruşun yer aldığı yeni bir döneme giriyordu.

Her ne kadar fiili ayrılığı 1969 yılı olsa da artık John Lennon bir Beatles değildi. Menajerler, plak yapımcıları, fanlar, sevgililer, polis ve basın gibi bıkkın ve yorulmuş olan Beatles olgusu içerisinde bağımsız olarak yola devam etme uğraşısında en güçlü Beatles John Lennon’du kuşku yok; ancak, bu konuda hiçbir deneyimi olmadığı da açıktı.

Lennon’un solo kariyeri 1968 yılında Yoko Ono’yla çıkardığı “Unfinished Music No:1 Two Wirgins” albümüyle başladı; ve, solo kariyeri boyunca 7 albüm çıkardı.

Bu kariyerin son albümü 8 Aralık 1980’de ölümünden yalnızca 3 hafta önce yine Yoko Ono’yla çıkardığı ve bu yazının asıl konusunu oluşturan “Double Fantasy” oldu.

“Double Fantasy” 17 Kasım 1980’de yayımlandı. önce Lennon’un, sonra Ono’nun ona cevap verdiği albümde 7 şarkı Lennon’a, 7 şarkı ise Ono’ya aitti ve bir diyalog biçiminde düşünülmüştü . Albüm, Lennon için bir geri dönüş ve yeniden başlangıçtı. Çünkü, 1975 yılında oğlu “Sean”ın doğumuyla müziğe 5 yıllık bir ara vermiş; bu süreç içerisinde dünyadan uzaklaşmış, evinde çocuk bakmış, evinin erkeği olmuştu.

Ancak; bu denli büyük bir şarkı yazarının tamamıyla müzikten ayrı kalması düşünülemezdi; beş yıllık ara boyunca az da olsa çalışmış, hatta bir demo bile kaydetmişti john Lennon.

Ayrıca, 1980 yazında Newport- Rhode Island’ın tehlikeli sularından Bermuda’ya uzanan bir yolculuk yapan John Lennon, belki bu tehlikeli yolculukta ki hayatını kaybetme riski karşısında yeniden bir başlangıç yapmak istemişti. (Albüm adını da Bermuda Botanik Bahçelerinde yer alan bir çiçekten alıyordu.) Yoko Ono ise, yaptığı ilk bestelerin “ B-52’S” grubunun “ Rocks Lobster’ şarkısı gibi modern bir içerik taşıdığı konusunda John Lennon’un verdiği cesaretle yeni şarkılar üretmişti bu süreç içerisinde. İşte, albüm John Lennon’un iyi bir eş, iyi bir baba olmak için gösterdiği değişimi anlatıyordu. Albümün açılışında yer alan “(just Like) Starting Over”, bir yandan Lennon-Ono çiftine gönderme yaparken diğer yandan da, Lennon’un müziğe dönüşünü simgeliyordu; başka bir ifadeyle, bu dönüşle birlikte Lennon’un bundan sonra da güçlü şarkı yazarlığının devam edeceğini müjdeliyordu sanki.

Albümde yer alan ”I’m Losing You”, “Watching the Wheels”, “Woman”, “Dear Yoko” ve “Beautiful Boy (Darling Boy) gibi diğer john lennon parçaları da popüler müzik tarihinin klasikleri olarak yerlerini alacaktı.

Albümdeki Yoko Ono besteleri ise, değişik ve alışılmadık bir müzikal yapıya sahip olmakla ve müzik eleştirmenlerince albümün bir bütün olarak eleştrilmesine neden olmakla birlikte yabana atılamayacak şekilde müzikal ve sözel olarak çok güçlüydüler.

Double Fantasy albümünün yayınlanmasından yaklaşık üç hafta sonra 8 Aralık 1980 tarihinde john Lennon sapık bir katil tarafından öldürüldü. Bu olay sonrasında albüm bu yılın “ en iyi” Grammys’i ödülünü aldı ve ‘Rolling Stone’ dergisi tarafından 80’lerin en iyi 29’uncu albümü seçildi.

John Lennon’un Beautiful Boy (Darling Boy) şarkısında belirttiği gibi “Hayat sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.”

Kulak Misafiri

Etiketler

0 yorum “John Lennon: “Hayat sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kulak Misafiri | Takip Et

Her Pazar | 22:00 | Radyo ODTÜ 103.1

Reklam

Kulak Misafiri | Instagram

 • O srf gitarnn kralyd Jimi Hendrix Eddie Van Halen Ry
  O, sörf gitarının kralıydı; Jimi Hendrix, Eddie Van Halen, Ry Cooder ve The Beach Boys
 • Bugn mutlaka bir Nat King Cole arks dinleyin nk O
  Bugün mutlaka bir Nat King Cole şarkısı dinleyin; çünkü O bugün tam 100 yaşında... İyi
 • nsanlk yle bir elbisedir ki herkese olmaz Bob Dylan bobdylan
  "İnsanlık öyle bir elbisedir ki herkese olmaz." Bob Dylan  #bobdylan 
 • Bu hafta Santana Focus ve Steve Hackettn son albmlerine Kulak
  Bu hafta Santana, Focus ve Steve Hackett'ın son albümlerine Kulak Misafiri oluyoruz. Pazar - 22.00
 • Red Hot Chili Peppersn bugnk Msr konseri TS 21de Youtube
  Red Hot Chili Peppers'ın bugünkü Mısır konseri TSİ 21'de Youtube, Twitter ve Facebook hesaplarında canlı
 • Sk bir klasik mzik eitimi almt ve amac klasik mzik
  Sıkı bir klasik müzik eğitimi almıştı ve amacı, klasik müzik unsurlarıyla rock ve caz müziği
 • Caz soul ve blues arkcs ve ark yazar Beth Hart
  Caz, soul ve blues şarkıcısı ve şarkı yazarı Beth Hart, Londra'da Royal Albert Hall'da verdiği
 • Metallicadan David Gilmoura doum gn kutlamas konserde geldi Ayrntlar bluesperisanda
  Metallica'dan David Gilmour'a doğum günü kutlaması konserde geldi. Ayrıntılar  @blues_perisan 'da...  #metallica  https://bluesperisan.blogspot.com/2019/03/metallicadan-david-gilmoura-dogum-gunu.html?spref=tw
 • David Gilmour bugn doum gnn kutluyor David Gilmourun babas bir
  David Gilmour, bugün doğum gününü kutluyor. David Gilmour'un babası bir genetik doktoru; O, kendisini gitar
 • stevehowe chrissquire

Kulak Misafiri | Twitter

Pin It on Pinterest