John Lennon: “Hayat sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.”

"Tanıştıkları gün Lennon’un eline bir not tutuşturdu Ono, notta “düşün” yazıyordu. İşte bu andan itibaren Lennon düşünmeye başlıyor..."

0

Lennon-Ono çifti 1966 yılının 9 Kasım’ında Londra’nın öncü sanat galerilerinden biri olan ‘Indica’da bir araya geldiklerinde; efsane Beatles grubunun beyni, rock dünyasının en iyi şarkı yazarı ve kendi deyimiyle “İsa’dan bile daha popüler” olan John Lennon henüz 26 yaşındaydı. Ayrıksı çalışmalarıyla sanat çevrelerinin ilgisini çeken bir fotoğrafçı ve ressam olan Japon asıllı bir Amerikalı Yoko Ono ise 33 yaşındaydı.

Tanıştıkları gün Lennon’un eline bir not tutuşturdu Ono, notta “düşün” yazıyordu.İşte bu andan itibaren Lennon düşünmeye başlıyor ve içinde aşkın, cinselliğin, sanatın ve dünyaya bir karşı duruşun yer aldığı yeni bir döneme giriyordu.

Her ne kadar fiili ayrılığı 1969 yılı olsa da artık John Lennon bir Beatles değildi. Menajerler, plak yapımcıları, fanlar, sevgililer, polis ve basın gibi bıkkın ve yorulmuş olan Beatles olgusu içerisinde bağımsız olarak yola devam etme uğraşısında en güçlü Beatles John Lennon’du kuşku yok; ancak, bu konuda hiçbir deneyimi olmadığı da açıktı.

Lennon’un solo kariyeri 1968 yılında Yoko Ono’yla çıkardığı “Unfinished Music No:1 Two Wirgins” albümüyle başladı; ve, solo kariyeri boyunca 7 albüm çıkardı.

Bu kariyerin son albümü 8 Aralık 1980’de ölümünden yalnızca 3 hafta önce yine Yoko Ono’yla çıkardığı ve bu yazının asıl konusunu oluşturan “Double Fantasy” oldu.

“Double Fantasy” 17 Kasım 1980’de yayımlandı. önce Lennon’un, sonra Ono’nun ona cevap verdiği albümde 7 şarkı Lennon’a, 7 şarkı ise Ono’ya aitti ve bir diyalog biçiminde düşünülmüştü. Albüm, Lennon için bir geri dönüş ve yeniden başlangıçtı. Çünkü, 1975 yılında oğlu “Sean”ın doğumuyla müziğe 5 yıllık bir ara vermiş; bu süreç içerisinde dünyadan uzaklaşmış, evinde çocuk bakmış, evinin erkeği olmuştu.

Ancak; bu denli büyük bir şarkı yazarının tamamıyla müzikten ayrı kalması düşünülemezdi; beş yıllık ara boyunca az da olsa çalışmış, hatta bir demo bile kaydetmişti john Lennon.

Ayrıca, 1980 yazında Newport- Rhode Island’ın tehlikeli sularından Bermuda’ya uzanan bir yolculuk yapan John Lennon, belki bu tehlikeli yolculukta ki hayatını kaybetme riski karşısında yeniden bir başlangıç yapmak istemişti. (Albüm adını da Bermuda Botanik Bahçelerinde yer alan bir çiçekten alıyordu.) Yoko Ono ise, yaptığı ilk bestelerin “ B-52’S” grubunun “ Rocks Lobster’ şarkısı gibi modern bir içerik taşıdığı konusunda John Lennon’un verdiği cesaretle yeni şarkılar üretmişti bu süreç içerisinde. İşte, albüm John Lennon’un iyi bir eş, iyi bir baba olmak için gösterdiği değişimi anlatıyordu. Albümün açılışında yer alan “(just Like) Starting Over”, bir yandan Lennon-Ono çiftine gönderme yaparken diğer yandan da, Lennon’un müziğe dönüşünü simgeliyordu; başka bir ifadeyle, bu dönüşle birlikte Lennon’un bundan sonra da güçlü şarkı yazarlığının devam edeceğini müjdeliyordu sanki.

Albümde yer alan ”I’m Losing You”, “Watching the Wheels”, “Woman”, “Dear Yoko” ve “Beautiful Boy (Darling Boy) gibi diğer john lennon parçaları da popüler müzik tarihinin klasikleri olarak yerlerini alacaktı.

Albümdeki Yoko Ono besteleri ise, değişik ve alışılmadık bir müzikal yapıya sahip olmakla ve müzik eleştirmenlerince albümün bir bütün olarak eleştrilmesine neden olmakla birlikte yabana atılamayacak şekilde müzikal ve sözel olarak çok güçlüydüler.

Double Fantasy albümünün yayınlanmasından yaklaşık üç hafta sonra 8 Aralık 1980 tarihinde john Lennon sapık bir katil tarafından öldürüldü. Bu olay sonrasında albüm bu yılın “en iyi” Grammys’i ödülünü aldı ve ‘Rolling Stone’ dergisi tarafından 80’lerin en iyi 29’uncu albümü seçildi.

John Lennon’un Beautiful Boy (Darling Boy) şarkısında belirttiği gibi “Hayat sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.”

Önceki İçerikÇayınıza şeker tadında bir grup “Altıyol”
Sonraki İçerikElektro Keman, Elektro Çello ve Saksafonun muhteşem uyumu “SOL / Electric Trio”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments